PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2019 m. Vasario 27 d. 16:09

Gardžiuokimės su trenere Jolanta Degutiene

Vilnius

Autorės nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


73816

„Vaikystėje su spurgom mane galėjai nuvesti į pasaulio kraštą. Dabar jau nebenuvesi“, – juokėsi gargždiškė Jolanta Degutienė, paklausta apie vaikystės skonius. Gardžiai gaminusios mama ir močiutė ją lepino bulviniais ir miltiniais patiekalais, tačiau nuo 18 metų pradėjusi sportuoti mergina mitybos įpročius ėmė keisti.

Neskaniai nevalgo

Sunku, nepatogu – taip Jolanta tuomet apibūdino savo savijautą ir suprato, kad organizmas siunčia signalus. „Kai pradėjau sportuoti, ėmiau domėtis, ką valgyti sportuojančiam žmogui, kad užtektų energijos“, – prisimena moteris, gyvenanti intensyvų, judrų gyvenimą. Jau seniai jos valgiaraštyje atsirado daug daržovių ir kruopų, mažiau krakmolingo maisto, miltinių patiekalų. „Anksčiau valgiau, kas skanu, o dabar skanu, ką valgau, – šypsojosi Jolanta. – Tačiau reikėjo laiko, kad priprasčiau. Vaikystės patiekalų neatsisakiau, bet atsirado naujų.“

Ryte prieš darbą sporto klube trenerei užtenka pusės obuolio arba šaukšto košės, darbe iki pietų – poros puodelių žaliosios arbatos, pavakariams – puodelio cikorijos be pieno ir be cukraus. Tačiau pietūs namuose – daug salotų su medumi, garstyčiomis, alyvuogių aliejumi, citrina. Salotoms tinka visos daržovės, svarbiausia, pasak Jolantos, kad padažas būtų skanus, o neskaniai ji sako nevalganti. Vien salotomis ji nepasisotina. Tad pietums gali būti ir sriuba, ir truputis mėsos. Moteris prisipažino, jog 8 metus mėsos nevalgė. „Kartą su vyru išvažiavau į stovyklą, kurioje nebuvo gaminama iš mėsos. Tada prie Vištyčio ežero man buvo atradimas, kad labai gerai jaučiuosi, mintys tapo laisvesnės, nerimo neliko, džiaugsmas lyg iš niekur atsirado, tad grįžusi pabandžiau nevalgyti mėsos“, – asmenine patirtimi dalijosi Jolanta. Iš pradžių ją erzinę kvapai, kildavę pagundų paragauti, nes vyrui, sūnui ir dukrai kepdavo mėsą. „Jiems gausiai prieskoniais barsčiau mėsą, sau – žuvį. Matydami, kad aš mėgaujuosi savo patiekalais, visi pradėjo kabinti iš mano lėkštės. Sakė, kad skanu“, – juokėsi moteris. Kaip nebus skanu, jei Jolantai net ragauti nereikėjo ruošiamų patiekalų – ji baigusi kulinarijos mokyklą, kurioje labai pravertė mamos ir močiutės maisto ruošimo pamokos. Nors virėja Jolanta dirbo trumpai, tačiau įgūdžiai išliko.

Mėgsta gaminti

Vis dėlto po 8 metų be mėsos Jolanta jos paragavo. „Tai buvo galbūt vištienos paštetas. Mano receptoriai norėjo kažkokio skonio ir buvo skanu. Pagalvojau, ar „įkrisiu“ į mėsą, vėl pradėjusi valgyti, ar ne“, – besikeičiančius skonius ir mitybos įpročius prisiminė moteris, dabar saikingai valganti ir sūdytų lašinukų, ir vištienos, ir kalakutienos, šiek tiek ir kiaulienos. Bent tiek, kiek jos yra kibine... Jolanta stebi savo organizmą, o jis iki šiol nesipriešina.

Gaminti mėgstanti gargždiškė prisipažįsta, kad savaitgaliais, kai susirenka visa šeima, jų namuose būna daug visokio maisto. Sūnus, profesionalus šokėjas, puikiai sukiojasi ne tik ant parketo, bet ir virtuvėje aplink puodus, ruošti šeimos pietus padeda vyras ir pasisvečiuoti iš Vilniaus atvažiavusi dukra su šeima.

Kasdien Jolanta stengiasi nebevalgyti po 19 val. Kad atsikeltų naktį alkana ir šaldytuve ieškotų maisto, sako, nėra buvę. Na, o pirmadienis – arbatos diena. Šeimai tenka pasirūpinti savimi, nes namų šeimininkė į virtuvę užsuka tik arbatos. „Iš pradžių reikėjo pastangų, nes nuo nevalgymo jausdavau šaltį. Dabar organizmas jau laukia tos dienos, kai pailsės nuo mano šventadieninių nesąmonių“, – juokėsi Jolanta.

Kad „Bangos“ skaitytojai nesušaltų, ji pateikė sočios trintų lęšių sriubos receptą, kuris neišgąsdins ir mažiau patirties turinčios šeimininkės.

Lęšių sriuba

  • Stiklinė lęšių, 1 svogūnas, 1 morka, 2 bulvės, 2 skiltelės česnako, druskos ir pipirų.

    Verdančiu vandeniu užpilame lęšius ir palaikome 5 minutes uždengtame inde. Užviriname puode 1,5 l vandens.

    Morką sutarkuojame, svogūną smulkiai supjaustome ir pakepame su trupučiu aliejaus 3–4 min. Į puodą su verdančiu vandeniu dedame smulkiai supjaustytas bulves, supilam lęšius, pakepintus morką ir svogūną, įberiam druskos ir pipirų. Po 5 min. paragaujam ir, jei išvirė, sriubą sutrinam. Galime gardinti smulkiai kapotu ar trintu česnaku, skrebučiais ar net spirgučiais.