Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vaiva Kirstukienė. J. Kačerausko nuotr.
Gimtasis RokiškisŠaltinis: Etaplius.lt
Tradicinis teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“ prasidės vasario 21-ąją. Kol kas nėra žinomas visas repertuaras, bet, šiandienos žiniomis, rankomis gali ploti tie, kam patinka muzika. „Gana tos dramos“, – tokių žiūrovų priekaištų Kultūros centro direktorė Vaiva Kirstukienė sakė girdėjusi pernai. Todėl bent šią dieną aišku, kad Oskaro Koršunovo, Jono Vaitkaus, Gintaro Varno, Anželikos Cholinos ir kitų Lietuvą, kaip teatro šalį, garsinančių režisierių gerbėjai Rokiškyje jų spektaklių gali nelaukti. Tad ar šiemet bus patenkinti visų rokiškėnų teatralų skoniai, klausėme direktorės.
– Likus mėnesiui iki festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ pradžios, būna žinomas repertuaras. O dabar dar klausiame, ar festivalyje dalyvaus Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Kauno dramos teatras, Klaipėdos dramos teatras, O. Koršunovo teatras, teatras „Meno fortas“? Rokiškio teatrališkai išsilavinusi publika kažko tokio tikisi, nes Lietuvoje šiemet pastatyta daug puikių darbų. Apie juos rašo Lietuvos kritikai. Kol kas, kiek sulaukėme informacijos iš Kultūros centro, repertuare tokių spektaklių „vinių“ nematyti. Ar taip ir liks?
– Taip, dalyvauja Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Kauno dramos teatras, Klaipėdos dramos teatras ir O. Koršunovo teatras su aktoriaus Kirilo Glušajevo spektakliu „Terapijos“. Iš teatro „Meno fortas“ šiandien taip pat sulaukėme teigiamo atsakymo, tik dar deriname datą.
– Sakote, šiemet festivaliui pasirinkta „muzikinė potekstė“, repertuare bus nemažai muzikinių projektų. Štai Klaipėdos jaunimo teatras atveža spektaklį-koncertą, deratės su Panevėžio ir Kauno muzikiniais teatrais, kituose spektakliuose svarbiausi tampa muzikiniai akcentai. Gal renginio pavadinimas keisis į „Dainuojame žemdirbiams“?
– Kiekvieną spektaklį lydi muzika, šviesa. Šiais metais ypatingą dėmesį norim atkreipti į muzikos kūrėjus. Netgi įsteigti premiją.
– Kodėl festivalio neorganizuoja ilgametė jo organizatorė Birutė Bagdonienė. Pernai ji apdovanota kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko padėka už šio festivalio organizavimą, turi ryšių ir patirties padaryti taip, kad išskirtiniai spektakliai, kurie netelpa į Rokiškio sceną, visgi „sutilptų“, net būtų keičiami specialiai Rokiškiui. Pavyzdys – pernykštis O. Koršunovo „Rusiškas romanas“.
– Ryšių ir patirties turi visa pagrindinė organizatorių komanda. Darbais dalinamės visi. Planuojant 2020 metų renginius, projekto rengimas teko Aušrai Gudgalienei. Ji projektą parengė dar pernai vasarą, o valstybinių teatrų raštiškus sutikimus dalyvauti turėjome jau rugsėjį. Projektas pirmą kartą gavo aukščiausius balus visoje Panevėžio apskrityje ir finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos. Birutė tikrai neliks nuošalyje. Ją mylime ir gerbiame. Džiaugiamės apdovanojimu ir ministro dėmesiu ir vertiname jį kaip visos įstaigos nuopelną.
– Ar tikrai manote, kad Rokiškio žiūrovams reikia tik muzikinių spektaklių ir, kaip minėjote, girdite priekaištų, esą „gana šitos dramos“? Ar ta vadinamoji „muzikinė potekstė“ nesugriaus „Vaidiname žemdirbiams“ esmės, juk publika kelis dešimtmečius buvo auginama nuo plokščio ir primityvaus turinio link tos akimirkos pernai, kai per E. Nekrošiaus „Cinką“ salė verkė ir nekvėpavo?
– Festivalis „Vaidiname žemdirbiams“ turi gilias organizavimo tradicijas. Nepaisant to, ieškom tam tikrų naujovių. Rokiškio krašto kultūra – įvairi. Tai ne tik teatras, bet ir literatūra, dailė, muzika. 2020-ųjų festivalio pagrindine ašimi bus muzika. „Skambantis festivalis“ – toks apibūdinimas lydės 2020 m. „Vaidiname žemdirbiams“. Siekdami atliepti „skambančio festivalio“ idėją, į jį tikėjomės įtraukti Lietuvos muzikinių teatrų pastatymus. Bet nepavyko suderinti techninių galimybių dėl gyvo atlikimo ir didelio ploto orkestrui. O supaprastintų ir sumažintų variantų tiesiog atsisakėme. Turėsime vieną muzikinį spektaklį „Pabėgimas iš Trepsės namų“. XXXVI festivalis išlaiko tradiciją ir vasario 21 – kovo 20 d. kviečia žiūrovus: bus parodyta 20 spektaklių, iš jų penki – mažiausiems žiūrovams. Festivalio išskirtinumas – pristatyti naujausius teatrų darbus – 2019–2020 m. premjeras. Visą repertuarą pristatysime ateinančią savaitę. Kaip ir kasmet, dirbs komisija, kuri vertins ir rinks geriausius pastatymus.
– Organizatore įvardijot savo pavaduotoją A. Gudgalienę ir sakot, kad ji kitą savaitę išeina atostogų. Ar tikrai, atostogų tada, kai turi vykti svarbiausi parengiamieji darbai renginio, kuris reprezentuoja Rokiškį?
– Pasikartosiu – organizatorius yra Rokiškio kultūros centras. A. Gudgalienė yra projekto vadovė. Tad fizinis jos nebuvimas keturias dienas įstaigoje tikrai įtakos nepadarys. Dirbti pradėjome ne vakar. Ir tikrai prie festivalio organizavimo dirba ne vienas asmuo, o didelė komanda. Į organizacinius rūpesčius nuo vakar pasinėriau ir aš.