Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mindaugo Macaičio nuotr.
Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt
Šį mėnesį, ko gero, niekas taip garsiai nėra apkalbamas, kaip nuostabioji kometa NEOWISE, oficialiai vadinama C/2020 F3 NEOWISE. Bene kiekvienas nori bent akies krašteliu žvilgtelti į šią viešnią, kurios kitas pasirodymas numatomas tik po 6800 metų.
Artimiausias kometos praskriejimas prognozuojamas liepos 22–23 d. Tuo metu ji nuo mūsų planetos bus nutolusi 103 mln. km.
Geros žinios tos, kad jei kometa ir toliau išsilaikys puikiai, tuomet būsime apdovanoti išties gražiu reginiu. Visgi, net ir po priartėjimo prie Žemės kometa dar kurį laiką bus matoma, galimai iki liepos pabaigos.
Tačiau NASA perspėja, kad kometos, ko gero, yra labiausiai nenuspėjami astronominiai įvykiai, todėl neįmanoma sužinoti, kiek laiko ir kaip ryškiai ji dar matysis.
Kometos žvalgykitės giedromis naktimis, po saulėlydžio šiaurės vakariniame danguje.
Pagrindinė taisyklė – susiraskite tamsesnę vietą, kurioje nebūtų šviesos triukšmo. Leiskite akims apsiprasti su tamsa. Pirmiausia ieškokite Didžiųjų Grįžulo Ratų, pastebėję juos akimis pamažu leiskitės įstrižai žemyn šiaurės kryptimi ir tarp visų matomų žvaigždžių turėtumėte pamatyti šviesos ruoželį, kuris ir bus kometa.
Plika akimi tai gan sudėtinga, bet tikrai įmanoma. Jei nepavyko vieną naktį, mėginkite ir vėl, kadangi kometos ryškumas kiekvieną naktį gali skirtis. Jei turite žiūronus ar teleskopą tuomet ledinę viešnią pamatysite gerokai lengviau.
Visai kitas reikalas yra ją įamžinti. Tam, kad būtų ką prisiminti! Tai galima padaryti tiek su mobiliuoju telefonu, tiek su fotoaparatu.
Gamtos fotografas Mindaugas Macaitis sutiko su gismeteo.lt skaitytojais pasidalinti patarimais kaip tą reikėtų padaryti.
„Nepatyrusiam dangaus stebėtojui, nepažįstančiam žvaigždynų, šiuo metu paprasčiausiai užtenka žiūrėti šiaurės – šiaurės vakarų kryptimi. Pradėti ieškoti kometos reiktų saulei nusileidus, geriausia po vidurnakčio. C/2020 F3 NEOWISE ryškumas jau mažėja, todėl pasitaikius giedram dangui reiktų nedelsti. Stebint su žiūronais kometos vaizdas palieka didesnį įspūdį”, – pasakoja Mindaugas Macaitis.
Anot fotografo, įamžinti kometą tikrai nėra sunku, tačiau sudėtingiau yra užfiksuoti kokybiškai priartiną jos vaizdą. Norint tai padaryti jau reikia rimtesnės fototechnikos (tvirto fotoaparato stovo, teleobjektyvo).
Visgi, fotografas ragina paskubėti tuos, kurie turi tik mobiliuosius, kadangi dėl mažėjančio kometos ryškumo telefono jau gali ir neužtekti.
Pagrindiniai patarimai fotografuojant telefonu:
1. Naktinei fotografijai labai svarbu, kad telefonas būtų stabiliai pastatytas. Tam galima panaudoti telefono stovelį, o jei neturite – pastatyti ant stabilaus pagrindo ir paremti jį.
2. Dabar dar naktys šviesios, todėl „protingesniam“ išmaniajam telefonui galbūt pakaks automatinio fotografavimo režimo ir nuotrauka gausis pakankamai gerai.
Kita alternatyva – telefone įsijungti PRO / rankinį fotografavimo režimą. Tuomet nustatymuose bandykite pakeisti išlaikymą. Priklausomai nuo kameros galimybių, išlaikymą keiskite nuo kelių iki keliolikos sekundžių, arba iki tol, kol kadras gausis pakankamai šviesus.
3. Nuotraukai pagerinti galima pasinaudoti nuotraukų apdorojimo programėlėmis (pašviesinti ar patamsinti reikiamas nuotraukos vietas ir t.t.). Tam puikiai tinka nemokama Snapseed programėlė.
4. Fotografuojant nepamirškite kompozicijos. Galite į kadrą įtraukti save. Tam reikės nustatyti uždelstą fotografavimo režimą, arba paprašyti, kad kas nors spusteltų mygtuką. Tik tas kelias ar keliolika sekundžių reikia pasistengti kuo mažiau judėti. Žmogaus kontūrai šiek tiek bus išplaukę, nieko tokio - savo siluetą atpažinsite. Po daug metų bus puikus prisiminimas.
Naktinį dangų puošia ne tik kometa
Šiomis naktimis galima pamatyti ne tik kometą, bet ir sidabriškuosius debesis. Visgi, jie net ir esant giedram dangui pasirodo ne visada. Jų reikėtų dairytis šiaurinėje pusėje gerokai po vidurnakčio.
„Kadangi naktys dar pakankamai šviesios, juos nufotografuoti galima bandyti tuo pačiu mobiliuoju telefonu. Nebus taip gražu, kaip užfiksavus fotoaparatu, bet atminčiai liks. Vėlgi, reiktų telefone įjungus rankinį režimą (M ar manual) pasididinti išlaikymą ir ISO (jautrumą) tiek, kad kadras būtų pakankamai šviesus”, – pataria Mindaugas Macaitis.
Būkite kūrybiški. Fotografas pataria sidabriškuosius debesis pabandyti fotografuoti prie vandens telkinio, pasistačius fotoaparatą ar išmanųjį telefoną šalia kranto. Tokiu būdu galima įamžinti gražius debesų atspindžius vandenyje.
Kiekvieną rugpjūtį dangų skrodžia perseidų meteorai
Bene laukiamiausias metų meteorų lietus yra būtent Perseidų lietus, kuris kasmet suburia daugybę naktinio dangaus stebėtojų.
Patiems atkakliausiems pavyksta išvysti tikrai ne vieną šią „krentančią žvaigždžę“. Šiam reginiui išvysti būtinas kuo tamsesnis, miesto šviesų neužgožtas dangus.
Anot M. Macaičio perseidų fotografavimui mobilusis telefonas jau nebetiks, reikia naudoti fotoaparatą.
Patarimai kaip meteorus užfiksuoti fotoaparatu:
1. Geriausia fotografuoti su pilno kadro (fulll frame) fotopaparatu, bet žinoma, galima ir su turinčiu mažesnį sensorių. Naudojamas plačiakampis, daug dangaus aprėpiantis objektyvas. Kuo šviesesnis – tuo geriau. Pats naktinei fotografijai dabar naudoju 14mm f2.8, 35mm f1.4 objektyvus.
2. Būtinas stovas arba kitas stabilus pagrindas, ant kurio galima pasidėti fotoaparatą.
3. Fotografavimo režimas nustatytas į rankinį (manual). Diafragma turi būti atviriausia galima (skaitinė reikšmė mažiausia), pagal objektyvo parametrus (pvz. f4, f2.8, f1.4). Išlaikymas plataus kampo objektyvui gali būti 20 sek, ar net šiek tiek didesnis (bet tuomet, dėl žemės sukimosi aplink savo ašį pradės matytis vietoj žvaigždžių brūkšneliai). ISO (jautrumas) 2000-6400 intervale.
4. Vėlgi, nepamirškite kompozicijos. Fotografuokite ne tik dangų, bet kadre sukomponuokite aplinkinius objektus. Gal tai bus kažkoks pastatas, gal medis ar dar kas nors.
Panašus fotografavimo principas ir nustatymai, anot M. Macaičio, galioja ir Šiaurės pašvaistės, Paukščių tako užfiksavimui. Gražiai Paukščių tako nuotraukai būtinas papildomas apdorojimas kompiuterio pagalba. Kitai naktinei fotografijai apdorojimas taip pat patartinas, ypač jei siekiate kokybės.
Fotografas skatina bandyti ir eksperimentuoti, tol, kol pasieksite tinkamą rezultatą.
Linkime visiems gražių naktinio dangaus reginių ir puikių fotografijų!
Už patarimus dėkojame Mindaugui Macaičiui!