Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dažniausias galvos skausmas yra įtampos galvos skausmas, dar vadinamas su stresu susijusiu galvos skausmu. Jis atsiranda tada, kai galvos ir kaklo raumenys tampa įtempti arba susitraukia. (Yanalya nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Dažnas esame patyrę nesaldų ir iki kūno gelmių įsismelkiantį galvos skausmą. Ką tokiu atveju darome? Žinoma, puolame raustis namų vaistinėlėje ir geriame greitai veikiančių tablečių nuo skausmo. Tačiau ką daryti, kai vaistai nebepadeda, o su skausmu darosi sunku gyventi? Kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė įsitikinusi – galvos skausmą galima gydyti ir be vaistų.
„Trečias dažniausiai įvardijamas skausmas visame pasaulyje yra galvos skausmas. Jis gali turėti įtakos kasdieniam gyvenimui, nes apsunkina buitį, socialinį gyvenimą. Laimei, su kineziterapija galima jį palengvinti“, – pasakoja kineziterapeutė.
Galvos skausmo tipai
Galvos skausmas kankina net 47 proc. žmonių populiacijos. Tai priklauso nuo jo tipo ir kurią galvos vietą skauda. Daugelis galvos skausmų yra nežalingi ir praeina palaipsniui. Tačiau dažnesni vidutiniai ir stiprūs galvos skausmai gali turėti įtakos kasdienei veiklai ir gyvenimo kokybei.
Galvos skausmo tipai:
1. Įtampos.
2. Cervikogeninis, arba susijęs su kaklo raumenimis.
3. Migrenos.
4. Antrinis galvos skausmas, atsirandantis dėl esamos būklės; gali būti karščiavimas, infekcinė liga, sinuso sutrikimas arba retais atvejais – navikas ar sunkesnė liga.
5. Nepatikslinti galvos skausmai.
Dažniausias – įtampos tipo galvos skausmas
Dažniausias galvos skausmas, kurį patiria paaugliai ir suaugusieji, yra įtampos galvos skausmas, dar vadinamas su stresu susijusiu galvos skausmu. Jis atsiranda tada, kai galvos ir kaklo raumenys tampa įtempti arba susitraukia. Paprastai jie prasideda nugarinėje dalyje, eina į viršų ir dažniausiai sukelia diskomfortą už akių. Skausmas kartais gali būti jaučiamas skruostuose arba žandikaulyje. Daugelis žmonių įtampos galvos skausmą lygina su labai aptemptos skrybėlės ar kepurės nešiojimu.
Įtampos galvos skausmas gali atsirasti dėl kelių priežasčių, įskaitant, bet neapsiribojant:
Tarptautinės galvos skausmo draugijos duomenimis, yra 14 pirminių ir antrinių galvos skausmo sutrikimų. Pavyzdžiui, kai kuriuos galvos skausmus sukelia migrena, kaklo ar galvos trauma, žandikaulio problemos, kaklo disfunkcija ir įtampa.
Kineziterapija gali padėti, gydant skausmą
Jei šiuo metu kenčiate galvos skausmą, atsakykite į šiuos klausimus. Tai padės įsivertinti, ar kineziterapija gali padėti sumažinti jaučiamą skausmą.
Dažnai:
Jei į bent vieną iš šių klausimų atsakėte teigiamai, kineziterapija, esant galvos skausmui, yra jums tinkamas pasirinkimas.
Dabar atsakykite į klausimus apie jūsų sveikatos istoriją ir kaip tai susiję su nuolatiniais galvos skausmais.
Ar patyrėte:
Jei į bet kurį iš šių klausimų atsakėte teigiamai, kineziterapija, esant galvos skausmui, yra teisingas žingsnis. Šie klausimai gali padėti nustatyti, kokio tipo skausmą jaučiate – cervikogeninį ar įtampos. Jaučiant tiek vieną, tiek kitą galvos skausmą, būtina kreiptis į kineziterapeutą – taikant manualinę terapiją ir pratimus, galima tikėtis pagerėjimo arba visiško skausmo atsikratymo.
Įrodyta, kad kineziterapija padeda:
Kaip gydomas galvos skausmas kineziterapeuto kabinete?
„Kineziterapeuto gydymo planą, skirtą mažinti galvos skausmą, gali sudaryti kelios dalys. Pirma, manualinės terapijos taikymas. Įrodyta, kad manualinės technikos yra skirtos palengvinti sąnarių ir raumenų sustingimą, padidinti galvos ir kaklo mobilumą, sumažinti raumenų įtampą ir spazmus bei pagerinti raumenų veiklą“, – teigia kineziterapeutė J. Gelūnaitė.
Antra, pratimai. Tyrimai parodė, kad įvairūs pratimai sumažina skausmą ir uždegimą, pagerina ištvermę ir skatina bendrą gijimą. Be individualiai atliekamų pratimų su specialistu, individuali pratimų programa namuose yra esminė gydymo plano dalis.
Trečia, mokymas. Nustatyta, kad mokymo strategijos padeda sumažinti galvos skausmo sunkumą ir (arba) dažnumą. Šios strategijos apima labai individualizuotų veiksnių (t. y. mitybos, miego, judėjimo / laikysenos įpročių, streso indikatorių, vandens kiekio) nustatymą. Veiksmingos simptomų palengvinimo strategijos taip pat apima įvairias atsipalaidavimo technikas.
Ką vertėtų žinoti pirmojo apsilankymo metu?
Pirmojo apsilankymo metu specialistas įvertins jūsų būklę ir surinks gydymo planui sudaryti reikalingą informaciją. Jums bus užduodami klausimai apie buvusias kaklo, galvos, žandikaulio ir (arba) nugaros traumas, skausmo vietą be kitų simptomų, kurie patiriami. Kineziterapeutas atliks laikysenos tyrimą, raumenų jėgos ir pojūčių testus, kaklo, pečių ir kitų svarbių kūno dalių judesių amplitudės matavimus bei manualinę terapiją kaklo sąnarių ir raumenų judrumui nustatyti.
Kineziterapija – prieš vaistus nuo galvos skausmo
Manoma, kad 7 iš 10 žmonių kasmet patiria galvos skausmą. Nors daugelis vartoja vaistų galvos skausmui malšinti, jie jį tik numalšina.
„Vaistus nuo skausmo būtų galima pavadinti pleistrais, kurie duotuoju momentu staigiai pašalina skausmą, tačiau problemos nesprendžia. Svarbu suprasti, kad, dažnai vartojant vaistų, gali išsivystyti priklausomybė, o tai ateityje sukels kitų su sveikata susijusių problemų“, – įspėja J. Gelūnaitė.
Kineziterapija, priešingai nei vaistai, sumažina galvos skausmo tikimybę ateityje, nes pašalinama problemą sukėlusi priežastis. Su stresu susiję galvos skausmai taip pat dažnai siejami su įtampa, o migreniniai galvos skausmai gali atsirasti dėl hormonų disbalanso ar maistinių medžiagų trūkumo.
Pasak J. Gelūnaitės, tikslingas masažas ir tempimas gali sumažinti kaklo, nugaros ir pečių įtampą – tai gali palengvinti įtampos galvos skausmą.
Galite pradėti mažinti galvos skausmą, taikydami kelias paprastas strategijas. Gerti daugiau vandens – tai padės sumažinti dehidratacijos riziką, kuri, kaip ir kiti mitybos trūkumai, dažnai sukelia nemalonų galvos skausmą. Į savo kasdienę darbo-
tvarkę nepamirškite įtraukti ir fizinio aktyvumo, kasdien atlikite nors keliolikos minučių mankštą. Jei nuolat vargina galvos skausmas, nedvejokite ir kreipkitės į gydytoją.
Pranešimas spaudai