PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Gegužės 20 d. 10:36

Ga­lū­nių spaz­miš­ku­mas po in­sul­to: pa­gal­ba yra, ne­ga­li­ma pa­si­duo­ti

Šiauliai

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


217259

Veiks­min­giau­sias in­sul­to gy­dy­mas yra kuo sku­bes­nis krau­jo­ta­kos at­kū­ri­mas. Toks gy­dy­mas iš­sau­go gy­vy­bę, ta­čiau ne­re­tai žmo­gus lie­ka neį­ga­lus. Ta­čiau ir to­kiu at­ve­ju ne­ga­li­ma pa­si­duo­ti – yra prie­mo­nių pa­siek­ti, kad li­go­nio neį­ga­lu­mas bū­tų kuo ma­žes­nis. Vie­na iš jų – me­di­ka­men­ti­nis rau­me­nų spaz­miš­ku­mo ma­ži­ni­mas.
 

Pažeista centrinė nervų sistema

„Spazmiškumas – tai būklė, kuri atsiranda, kai pažeidžiama žmogaus centrinė nervų sistema, – teigia Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas Andrius Kazlauskas. – Kai pažeidžiami saitai, reguliuojantys žmogaus valingus judesius, organizmas į tai reaguoja pažeistos galūnės raumenų susitraukimu, kuris nuo žmogaus valios nepriklauso, tai vadinama raumenų tonuso padidėjimu.“

Spazmiškumas gali atsirasti ne tik dėl galvos smegenų insulto ar traumos, bet ir dėl daugelio įvairių priežasčių, pavyzdžiui, ligų, tokių, kaip išsėtinė sklerozė ar vaikų cerebrinis paralyžius.

Spazmiškumas, pasak neurologo, gali pasireikšti įvairiose kūno dalyse. Ypač sunkiais atvejais – net visame kūne, pavyzdžiui, pažeidus kaklinę nugaros smegenų dalį arba jeigu žmogus ilgai buvo be sąmonės ir yra sunkiai pažeista centrinė nervų sistema. Tačiau dažniausiai spazmiškumas pasireiškia rankose arba kojose. Gydytojas sako, kad raumenys gali susitraukti taip, kad galūnė būna suriesta. Tokia ranka trukdo judėti, išlaikyti pusiausvyrą, žmogus negali jos valdyti. O koja priešingai – gali pailgėti, įsitempti ir trukdyti eiti dėl to, kad raumenys pernelyg ištempti.

„Susidarius tokiai situacijai, ligonis galūnės panaudoti negali. Tai trukdo jam normaliai gyventi“, – teigia A. Kazlauskas.

Padės reabilitacija

Jeigu dėl įvykusio galvos smegenų insulto sutrinka galūnių funkcijos, tokiems pacientams atgauti savarankiškumą ir sumažinti neįgalumą gali padėti reabilitacija. Priklausomai nuo esamų sutrikimų, skiriamos įvairios reabilitacijos priemonės – kineziterapija, ergoterapija, fizioterapija ir kt. Pasitelkiama įvairi įranga, kuria reabilitacijos specialistai stengiasi atkurti, pagerinti arba kompensuoti sutrikusias funkcijas – judėjimą, apsitarnavimą ar kt. Tačiau neretai dėl raumenų spazmiškumo reabilitacijos priemonės nėra veiksmingos, nes, pavyzdžiui, masažuotojas sutrauktos rankos negali masažuoti.

Tokiais atvejais neurologo A. Kazlausko teigimu, gali padėti vaistai. Viena iš medikamentinių priemonių – botulino toksino injekcijos. Vaistas yra suleidžiamas į pernelyg įsitempusius – spazmiškus – raumenis ir juos atpalaiduoja. Sumažėjus raumenų tonusui, žmogus gali lengviau atlikti judesius, gali sumažėti skausmas ar pagerėti galūnės valdymas.

Gydytojas pasakoja, kad šie vaistai palengvina net higieną – jeigu ranka susitraukusi į kumštį ir nagai auga į delną, suleidus vaistų, kumštis atsipalaiduoja, toks žmogus gali išsiplauti tarpupirščius, raukšles, nusikarpyti nagus. Pernelyg įtempti raumenys sukelia ir skausmą, o skausmas savo ruožtu dar labiau didina spazmiškumą, susidaro opų ir žmogui sveikąja ranka apsitarnauti sunku.

„Vaistas palengvina apsitarnavimą ir gali padėti dalyvauti reabilitacijos procese“, – teigia specialistas.

Padeda išvengti sunkių padarinių

Botulino toksinas atpalaiduoja sutrauktus raumenis, kurių pacientas negali valdyti. Galūnės sutrauktumas ilgainiui lemia pakitimus kauluose ir sąnariuose: jeigu būklė negydoma, susitraukia sausgyslės, deformuojasi sąnariai ir tokiam ligoniui padėti labai sunku, jis lieka neįgalus.

Gydytojas teigia, kad raumenų hipertonusas yra žalingas ir psichologiškai – žmogui pablogėja nuotaika, dėl to spazmiškumas dar labiau paryškėja.

„Botulino toksinas neleidžia progresuoti spazmiškumui, gelbsti atsigavimo periodu, mažina neigiamus pojūčius ir, kaip minėta, palengvina higienos reikalus“, – sako A. Kazlauskas.

Šis gydymas veikia vidutiniškai iki pusės metų. Po to raumenų tonusas gali vėl padidėti, tokiu atveju botulino toksino injekcijas galima kartoti. Bet jei tą pusmetį žmogus taiko reabilitacijos priemones, jo būklė gali pagerėti, nes hipertonusas nebetrukdo atsistatinėti galūnei. Jeigu galvos smegenyse įvyksta teigiamų pakitimų, botulino toksino injekcijų daugiau gali nebeprireikti.

Skiria gydytojai

Gydytojo teigimu, raumenų spazmiškumo problemą dažniausiai pastebi neurologai ir reabilitologai. Jie gali skirti gydymą botulino toksinu. Todėl visi, kas susiduria su galūnių spazmiškumu, turėtų kreiptis į šiuos specialistus. Vaistas perkamas centralizuotai ir paskirstomas III lygio ligoninėms. Tokiose ligoninėse specialistai gali jo suleisti pacientams, jeigu nustato, kad vaistas galėtų padėti.

Ar bus skirtas toks gydymas, gydytojas sprendžia kiekvienam ligoniui individualiai, atsižvelgdamas į jo amžių, kitas ligas, netgi ar pats ligonis nori dalyvauti reabilitacijos procese. Tiesa, reikia turėti galvoje, kad net trečdalis žmonių, susidūrusių su galūnių spazmiškumu, suserga depresija, todėl jų nenorą reabilituotis gali lemti depresinė būsena.

„Neretai žmonės „įkrenta“ į depresiją ir numoja ranka, susitaiko su savo būkle, nors padėti jiems galima. Jie turėtų žinoti, kad yra galimybių, kurias reikia išbandyti“, – teigia gydytojas A. Kazlauskas.

DYS-LT-000803/2022 m. gegužės mėn.

Parengta bendradarbiaujant su „Ipsen Pharma“