PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gruodžio 8 d. 09:40

„Gali didžiuotis dirbdamas tokiame kolektyve“

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


22707

Nuo birželio 27-osios Marijampolės apskrities vyriausiajam policijos komisariatui vadovauja Mindaugas Baršys. Jis atvyko iš Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato, kur dirbo šios įstaigos viršininko pavaduotoju. Naujasis komisaras turi nemažą darbinę patirtį, policijoje jis šešiolika metų, o darbą pradėjo nuo žemiausios grandies. Yra dirbęs viešosios tvarkos poskyrio konvojavimo grandies policininku, prevencijos poskyrio apylinkės inspektorių veiklos grupės vyriausiuoju patruliu, Nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėju, Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus viršininku. „Suvalkietis“ domėjosi, kaip naujajam vadovui sekasi Marijampolėje, su kokiomis problemomis, iššūkiais jis susiduria?

Kaip jaučiatės Marijampolėje?

– Geriau negu tikėjausi. Kai vyksti į naują vietą, nežinai, ko tikėtis. Turėjau nusimatęs tikslus, išsikėlęs uždavinius, bet nežinojau, kaip seksis juos įgyvendinti, kokią padėtį rasiu atvykęs. Radau puikų, profesionalų kolektyvą, malonius gyventojus. Džiaugiuosi.

Kokių pirmiausia ėmėtės darbų?

– Pradėjau nuo susipažinimo. Materialinio aprūpinimo, finansinės būklės, visų tų dalykų, kurie sudaro vidinį įstaigos valdymą. Mėgstu viską analizuoti, pasverti, apskaičiuoti. Kitas dalykas – pareigūnų motyvacija ir vidinė komunikacija. Kuo labiau motyvuotas pareigūnas, tuo jam geriau sekasi darbe. Motyvacijai pasitarnauja geros darbo sąlygos, geras mikroklimatas kolektyve ir įvertinimas už padarytus darbus. Mano manymu, tai net labiau negu atlyginimas motyvuoja. Per tuos penkis mėnesius apvažiavau visus policijos komisariato padalinius, su visais darbuotojais kalbėjausi, išgirdau problemas, jos sprendžiamos.

Investuoju į vidinę komunikaciją. Mes turime viename iš socialinių tinklų susikūrę vidinę grupę, kur visi pareigūnai, būtent Marijampolės AVPK, gali bendrauti, išsakyti savo poziciją. Aš taip pat pasakau, ką galvoju, kokias konkrečiai gaires, pozicijas esu numatęs. Dalinamės savo darbais, pasiekimais.

Ilgą laiką policija buvo linksniuojama dėl mažų atlyginimų, pareigūnų gretos vis retėjo, komisariatuose trūko darbuotojų. Aprūpinimas darbo priemonėmis, informacinėmis technologijomis buvo prastas. Ar policijai pavyko įveikti šias problemas?

– Manau, kad šios problemos jau išspręstos. Policijoje nuolat augantys atlyginimai išsiskiria iš kitų. Pirminės grandies pareigūnų mažiausias atlyginimas į rankas – 700 eurų. Vidurinės grandies pareigūnų, buvusių apylinkės inspektorių, dabar veiklos padalinio tyrėjų –mažiausiai – 850 eurų. Grupių vyresnieji, kurie turi savo teritoriją, gauna 900 eurų, padalinių vadovai – 1000 eurų.

Tai tikrai konkurencingi atlyginimai. Lyginant regionuose su verslu, kitomis valstybės institucijomis, esame palypėję į viršų. Ir kadrų klausimas krypsta į kitą pusę – yra pas mus daug norinčių dirbti. Ateina net iš kitų institucijų. Policijos mokykloje vyksta konkursai tarp norinčių studijuoti.

Pastaraisiais metais esame aprūpinti pažangiausia technika, darbo priemonėmis ir patys daug ką įsigyjame. Automobilių parkas – apie 7 metų. Šiais metais gavome 4 naujus automobilius. Du atiteko Marijampolei. Gyventojai turbūt pastebėjo po savivaldybės teritoriją važinėjantį autobusiuką „Volkswagen Transporter“. Jis tikrai patogus, pritaikytas pareigūnams dirbti. Tyrimo procedūras galima atlikti vietoje. Yra kompiuteriai ir spausdintuvai su duomenų bazėmis, prisijungiame, viską matome, todėl labai patogu.

Kokie nusikaltimai dominuoja Marijampolės regione?

– Vagystės Marijampolės AVPK aptarnaujamoje teritorijoje sudaro 28 proc., tai didžiausia dalis. Po jų – nusikalstamos veikos, susijusios su smurtu artimoje aplinkoje – 20 proc., eismo taisyklių pažeidimai, tai vairavimas apsvaigus nuo alkoholio – 11 proc. Sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai tesudaro 5 proc. visų nusikalstamų veikų.

Kaip sekasi kovoti su rezonansiniais nusikaltimais. Teko girdėti, kad Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai kovoja su narkotinių medžiagų platinimu užsiimančiais asmenimis?

– Nuo metų pradžios užregistruotas 91 šios rūšies nusikaltimas, per 2016 metų tą patį laikotarpį 76 atvejai. Ištirta 78 atvejai, arba 85,7 proc., o praėjusiais ištyrimas tesudarė 48,7 proc.

Per šiuos metus iš nelegalios apyvartos buvo išimta labai dideli kiekiai narkotinių medžiagų. Juodoje rinkoje jie vertinami apie milijoną eurų. Dirba patyrę, kompetentingi pareigūnai. Narkotikų kontrolės srityje esame stiprūs, kontroliuojame situaciją, matome procesus plačiau negu Marijampolėje ir netgi apskrityje. Rezultatai kalba už save. Gali didžiuotis dirbdamas tokiam kolektyve.

Rezonansiniai nusikaltimai yra mūsų prioritetas, reagavimas į juos ir tyrimas – pirmoje vietoje. Didžiuojamės Metų seklio laimėjimu.

Kokie veiksniai padėtų atskleisti greičiau ir daugiau nusikaltimų?

– Norint, kad nusikaltimus pavyktų atskleisti greičiau, reikalinga savivaldos pagalba. Kalbėjau su Marijampolės savivaldybės administracijos vadovais, su mere, kitų savivaldybių merais, kad mūsų darbe svarbus dalykas – vaizdo stebėjimo sistemos. Jų atnaujinimas, plėtimas, kokybiškas vaizdas, kad miestai ir miesteliai, įvažiavimai į juos ir ir išvažiavimai, būtų stebimi vaizdo kamerų. Visi merai geranoriškai nusiteikę, žadėjo padėti. Kalvarijoje, Jurbarke jau pradėtos montuoti vaizdo kameros. Dėl eismo saugumo su savivalda kalbamės, kad mums labai reikalingas modernus greičio matavimo prietaisas, kur gebėtume iš judančio automobilio nustatyti transporto priemonių greitį.

Marijampolės savivaldybės vadovė žiūri į tai palankiai, žadėjo pagalbą jau kitais metais. Džiaugiamės glaudžiu bendradarbiavimu su Savivaldybe. Ji – stiprus mūsų partneris.

Kaip sekasi kovoti su vagystėmis? Kiek jų užregistruota nuo metų pradžios iki lapkričio? Teko girdėti gyventojų nusiskundimų, kad policija smulkių vagysčių net nebando tirti?

– Vagysčių registracija 2017 metais, lyginant su 2016 metais, sumažėjo. Praėjusiais metais buvo registruotos 932 vagystės, iš jų ištirta 239, šiais metais registruotos 772 vagystės iš jų ištirtos 172. Ištyrimas geresnis nei Respublikos, kuris sudaro 20 proc.

Apie 20 proc. sudaro vagystės įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, dar apie 20 proc. – vagystės iš negyvenamųjų patalpų, uždarų kiemų.

Vėlgi mes į smulkias vagystes nesikoncentruojame ir didelių pajėgų nemetame. Didesnes pajėgas skiriame sisteminių nusikaltimų tyrimui, analizuojame veikas, vedančias į tas smulkias vagystes. Tiriant sistemiškai, nustatai asmenis, kurie vykdo tas veikas, pradedi juos stebėti. Sulaikę tokius asmenis, užkertame kelią kitoms vagystėms ir kartu išaiškiname jų įvykdytas praeityje. Neseniai mūsų pareigūnai Druskininkuose sulaikė ką tik įvykdžiusius vagystę du Kauno gyventojus. Jie veikė ne tik Marijampolėje, bet ir Raseiniuose, Šakiuose, Jurbarke. Tai ilgo darbo rezultatas. Žmogui gali atrodyti, kad policija netiria prieš jį įvykdyto nusikaltimo. Iš tiesų tiriame, tik tiriame sistemiškai, apimame plačiai.

Kokie planai ateičiai?

– Stengiamės būti kiek įmanoma modernia įstaiga, suteikti gyventojams pagalbą kuo greičiau, kokybiškiau, būti kompetentingi, motyvuoti. Tokie mano tikslai, jų sieksiu per savo penkerių metų kadenciją. Kažkokių revoliucinių pertvarkų, permainų neketinu daryti

Kokių pomėgių turite jūs?

– Sportas, žvejyba, bet šiuo metu pažvejoti tenka labai retai. Aišku, knygos. Skaitau įvairią literatūrą. Mėgstu ir detektyvus, bet dabar akcentuojuosi laiko valdyme, planavime. Stengiuosi skaityti, kas svarbu, darbui kas duoda pridėtinę vertę. Reikia nuolat tobulėti, stengiuosi, kad ir mūsų pareigūnai nuolat tobulėtų.

Ačiū už pokalbį. Sėkmės įgyvendinant savo tikslus.