PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 27 d. 21:12

Gal tai jūs? 66 tūkst. Lietuvos piliečių turi negaliojančius vairuotojo pažymėjimus

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


73793

Keliasdešimt tūkstančių vairuotojų iš Lietuvos jau dvejus metus turi negaliojančius vairuotojo pažymėjimus ir negali dalyvauti eisme. Išvažiavus į gatvę jiems ne tik grėstų baudos, bet ir kiltų didelių rūpesčių patekus į eismo įvykį.

Nors dalis vairuotojų, nepasikeitusių seno tipo vairuotojo pažymėjimų į naujus, jau yra vyresni nei 65 metų amžiaus, vis dar yra daugiau nei 26 tūkst. vairuotojų su negaliojančiomis teisėmis, kurių amžius svyruoja tarp 35–54 metų. Dėl kokių konkrečių priežasčių šie žmonės vis dar nepasikeitė vairuotojo pažymėjimų, „Regitra“ teigia nežinanti.

Terminas baigėsi prieš dvejus metus

Įgyvendinant ES direktyvą, dar 2012 m. buvo priimtas Vyriausybės nutarimas, kuriuo siekta vairuotojus įpareigoti pasikeisti senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus į geriau apsaugotas ir ES standartą atitinkančias korteles. Kitaip tariant, norėta ES mastu suvienodinti visus naudojamus skirtingo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus ir užkirsti kelią galimam jų klastojimui.

Jau daugiau nei prieš dvejus metus, 2017 m. vasario 4 d., pasibaigė šio tipo dokumentų galiojimo laikas. Tai reiškia, kad turėdami seno tipo pažymėjimus vairuotojai negali dalyvauti eisme. Šių metų pradžios duomenimis, Lietuvoje iš viso yra apie 1,5 mln. galiojančių vairuotojo pažymėjimų. O štai vis dar nepakeistų senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimų – apie 66 tūkst.

Remiantis „Regitros“ duomenimis, vyresni kaip 55 metų amžiaus vairuotojai sudaro didžiausią senaisiais pažymėjimais besinaudojančiųjų dalį – 54,6 proc. (apie 36 tūkst.) vairuotojų. Taip pat seno tipo pažymėjimų į naujus dar nepasikeitė 40,5 proc. 35–54 metų amžiaus (apie 26,4 tūkst.) vairuotojų.

„Priežasčių, kodėl asmenys jų iki šiol nepasikeitė, gali būti įvairiausių. Galbūt asmenys yra išvykę, gyvena užsienyje ir turi tos šalies vairuotojo pažymėjimą, o gal nusprendė nebevairuoti dėl amžiaus, sveikatos problemų ar kt. Tačiau norime atkreipti dėmesį, jog šie asmenys teisės vairuoti nėra praradę, tiesiog jų vairuotojo pažymėjimai yra paskelbti negaliojančiais ir jie negali dalyvauti viešajame eisme. Su tokiu vairuotojo pažymėjimu negalima vairuoti ir užsienio šalyse“, – Alfa.lt sakė Emilija Bardauskienė, „Regitros“ Komunikacijos skyriaus specialistė.

Keičiant laukia įprastos procedūros

Kaip teigė atstovė, senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus „Regitra“ keičia ir termino, iki kada tai bus daroma, nėra numatyta. Todėl asmenys, turintys tokį dokumentą ir vis dar planuojantys vairuoti, kviečiami nedelsti ir užsisakyti naują, naujausius standartus atitinkantį vairuotojo pažymėjimą.

„Keičiant šio tipo dokumentą, galioja visi tie patys reikalavimai. Pirmiausia reikės pasitikrinti sveikatą ir gauti vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą. Taip pat turėti galiojantį asmens dokumentą bei senąjį vairuotojo pažymėjimą“, – dėstė E. Bardauskienė.

Ji taip pat rekomenduoja prieš atvykstant į „Regitros“ padalinį užsiregistruoti vizitui iš anksto, kad asmuo būtų aptarnautas patogiu laiku. Atkreiptinas dėmesys, kad užsisakant naują vairuotojo pažymėjimą baigęs galioti vairuotojo pažymėjimas vairuotojui nebegrąžinamas.

Keičiant vairuotojo pažymėjimą, galima užsisakyti 14,19 euro kainuojančią paslaugą, kai vairuotojo pažymėjimas išduodamas per 10 darbo dienų. Tačiau šie dokumentai gali būti išduodami ir greičiau – per vieną darbo dieną (kaina 37,36 euro) arba tris darbo dienas (kaina 22,88 euro). Už papildomą 6,99 euro mokestį pažymėjimas gali būti pristatytas pareiškėjo pageidaujamu adresu (pristatoma tik Lietuvos teritorijoje). Naujasis pažymėjimas gali būti įteikiamas ne tik pažymėjimo savininkui, bet ir kitam jo nurodytam asmeniui.

Draudimas gali neišgelbėti

Vis dar turintiems negaliojantį seno pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą nederėtų rizikuoti išvažiuojant į gatvę. Už tokį Kelių eismo taisyklių pažeidimą gresia įspėjimas arba bauda nuo 10 iki 12 eurų. Tačiau negaliojančių vairuotojo pažymėjimų savininkai turėtų būti atsakingi ir dėl dar vieno aspekto.

Anot „Lietuvos draudimo“ atstovės Ingridos Žaltauskaitės, eismo įvykio metu privalomasis civilinės atsakomybės draudimas gali nepadėti, jei vairuotojo pažymėjimas yra negaliojantis.

Patekus į eismo įvykį, nukentėjusiam asmeniui draudimas galiotų ir žala jam būtų atlyginta. Tačiau iš kaltininko, važiavusio su senu ir negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu, atlyginta žala būtų išieškoma regreso tvarka.

Kasko atveju draudimo išmoka taip pat nebūtų mokama, nes būtų traktuojama, kad vairuotojas dalyvavo eisme neturėdamas tam teisės, ir įvykis būtų nedraudžiamasis.

alfalt-logo-skaidrus.png