G. Skaistė: tokios krizės kaip 2008-aisiais tikrai nebus

G. Skaistė: tokios krizės kaip 2008-aisiais tikrai nebus
Vilnius
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Finansų ministrė Gintarė Skaistė ramina, kad 2008 metų ekonominis sąstingis nepasikartos. Pasak jos, situacija prieš 13 metų ir dabar yra visiškai skirtingos, kadangi šiuo metu kylančias nekilnojamojo turto (NT) kainas pučia asmeninėmis lėšomis, o ne netvariomis paskolomis finansuojami NT sandoriai.

„Jeigu tuometinė NT krizė buvo labai didele dalimi grįsta netvariomis paskolomis, šiandien matome, kad didelė dalis NT perkama tiesiog grynais pinigais arba asmeninėmis lėšomis – paskolos nesudaro didžiosios dalies NT pirkimo sandorių. Taip pat Lietuvos bankas yra įvedęs priemones, pasimokęs iš anos krizės, kad visgi paskolos būtų tvarios ir, jeigu žmogus negali garantuoti, kad jo ilgametės pajamos padengs paskolą, tai jam paskola nėra suteikiama“, – LRT radijui antradienį sakė G. Skaistė.

Jos teigimu, natūralu, kad per pandemiją sukauptus finansinius išteklius gyventojai nori investuoti, o Lietuvoje tradiciškai investuojama būtent į NT.

„Matom tendencijas, kad kainos auga, bet jos nėra padengtos netvariomis paskolomis, ir tai išties leidžia tikėtis, kad tokios krizės, kokią turėjom, tikrai nebus“, – mano ministrė.

G. Skaistė artimoje ateityje galimo ekonominio nuosmukio grėsmės dėl augančių NT kainų nemato.

„Nevadinčiau to krize, vadinčiau galbūt tiesiog NT kainų augimu, ir natūralu, kad tikrai daliai žmonių būsto įperkamumas mažėja, ir tai nėra geras kelias ir nėra gera kryptis, ir turbūt tam tikri sprendiniai yra mąstomi“, – tikino ministrė, kalbėdama apie Lietuvos banko (LB) siūlomas priemones vėsinti kaistančią NT rinką.

Anot LB valdybos pirmininko Gedimino Šimkaus, banko turimų įrankių valdant rizikas kaistančioje nekilnojamojo turto rinkoje gali ir nepakakti, todėl jis imtis galimų priemonių paragino ir atitinkamas valdžios institucijas. Kaip vieną iš priemonių Vyriausybei, LB pasiūlė NT mokesčio plėtrą, jį taikant ne tik prabangiam ar komerciniam nekilnojamajam turtui.

Visuotiniam NT mokesčiui pritaria ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Siekiant išvengti NT burbulo rizikos, LB nuo 2022 m. vasario 1 d. ketina iki 30 proc. didinti minimalų pradinio įnašo reikalavimą ir ne pirmoms būsto paskoloms, o kredito davėjams taikyti papildomą 2 proc. kapitalo rezervą.

ELTA