REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Birželio 28 d. 11:24

G. Skaistė: infliacijos mažėjimo tendencijos matomos jau kurį laiką, jos tęsis toliau

Lietuva

BNS / Fotobanko nuotr.

Lukas JuozapaitisŠaltinis: ELTA


271459

Statistikams birželį fiksuojant mažėjančią metinę infliaciją, finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad toks rodiklio kritimas atitinka institucijų prognozes.

„Turbūt tendencijos yra prognozuotos, tam ir nukreipta Europos Centrinio Banko monetarinė politika – kad infliacija būtų suvaldyta“, – žurnalistams trečiadienį sakė G. Skaistė.
„Tendencijos, kad infliacija slopsta, matomos jau kurį laiką“, – teigė ji.

Trečiadienį Valstybės duomenų agentūra (VDA) paskelbė, jog išankstinė metinė infliacija birželį (lyginant su 2022 m. birželiu) siekia 8,2 proc. Įvertis, apskaičiuotas pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, mažėja – gegužė metinė infliacija sudarė 10,7 proc., balandį – 15,2 proc.

Išankstiniais VDA skaičiavimais, birželį, lyginant su geguže, fiksuota 0,1 proc. mėnesinė defliacija, tuo metu išankstinis vidutinės metinės infliacijos įvertis siekia 17,3 proc.

Pasak ministrės, iki metų pabaigos infliacija turėtų sumažėti iki 3 proc.

„Tikimės, kad iki metų pabaigos metinė infliacija galėtų sumažėti iki maždaug 3 proc. Taip pat matome, kad jau septintą mėnesį iš eilės slopsta ir maisto infliacija, kuri gal išsilaikė šiek tiek ilgiau“, – sakė G. Skaistė.

VDA teigimu, metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų, įvairių prekių ir paslaugų kainų padidėjimas bei transporto prekių ir paslaugų kainų sumažėjimas.

Statistikų duomenimis, per metus labiausiai brango kietasis kuras (60,2 proc.), vandentieka (50,5 proc.), elektra (34 proc.), dujos (28 proc.).

Tarp maisto produktų, labiausiai brango cukrus, medus, šokoladas ir saldumynai (22,9 proc.), jokiai kategorijai nepriskirti maisto produktai (20,7 proc.), duona ir grūdų produktai (18,3 proc.), daržovės (15 proc.), mėsa ir jos produktai (14,9 proc.). Žuvies ir jūros gėrybių kainos per metus padidėjo 14,6 proc., pieno ir jo produktų, sūrių ir kiaušinių – 10,5 proc.

24,2 proc. brango valgyklų viešojo maitinimo paslaugos, 23,6 proc. – apgyvendinimo paslaugos, 20,6 proc. – automobiliai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA