G. Skaistė: būtų galima aiškintis, ar aukštą infliaciją lemia tik padidėję kaštai

G. Skaistė: būtų galima aiškintis, ar aukštą infliaciją lemia tik padidėję kaštai
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Valdas Pryšmantas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Lietuvoje būtų prasminga atlikti analizę aiškinantis, ar aukštą infliaciją šalyje tikrai lėmė tik padidėję verslo veiklos kaštai, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Manau, kad tam tikra analizė būtų galima, jeigu Konkurencijos taryba inicijuotų kažkokį panašų analitinį darbą, manau, kad jis būtų prasmingas“, – ketvirtadienį per LRT televiziją kalbėjo G. Skaistė.

Ji teigė, kad esant didelei infliacijai įmonės išlaiko aukštą pelningumą, o tai galėjo nulemti ir didėjančių veiklos kaštų permetimas ant vartotojų pečių.

„Natūralu, kad tai turbūt susiję iš dalies su kaštų persimetimu iš energetikos į kitus sektorius, bet taip pat matome, kad įmonės išlaiko aukštą pelningumo lygį, tai tikėtina, kad visgi kaštus permeta didžiąja dalimi visgi ant vartotojų, todėl“, – sakė ministrė.

Kai kurie ekonomistai teigia, kad tokios analizės tikslas – viešumas ir daugiau informacijos, norint suprasti kainų struktūrą ir jų augimo priežastis. 

Anot Statistikos departamento, metinė infliacija lapkritį (palyginti su 2021 metų lapkričiu) siekė 22,9 proc., o vidutinė metinė – 18,8 proc.

Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos per metus augo 35,6 proc.

Metinė infliacija mažėjo jau antrą mėnesį iš eilės: rugsėjį siekė 24,1 proc., spalį – 23,6 procento.