PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugpjūčio 25 d. 10:13

G. Skaistė apie kitų metų valstybės biudžetą: pasileisti plaukų neplanuojame

Lietuva

Gintarė Skaistė. ELTA / Julius Kalinskas

Ignas DobrovolskasŠaltinis: ELTA


315317

Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad kitų metų valstybės biudžeto projekte bus išlaikomi iki šiol buvę prioritetai bei laikomasi ES numatytos fiskalinės drausmės – neperžengiamas 3 proc. deficitas. Anot jos, Lietuvai svarbu išlaikyti atsakingos šalies įvaizdį ir „nepasileisti plaukų“ prieš rinkimus.

„Biudžetas bus teikiamas spalio viduryje, kaip ir numato įstatymai, datos pakankamai aiškiai įrašytos. Laikysimės ES fiskalinės drausmės, tokiai mažai, atvirai ekonomikai kaip Lietuva yra svarbu išlaikyti atsakingos šalies įvaizdį, taip valdant ir savo skolinimosi kaštus. Todėl prieš rinkimus plaukų pasileisti neplanuojame“, – laidoje „ELTA kampas“ kalbėjo G. Skaistė.

„Man atrodo biudžetas bus sudėliotas išlaikant tuos pačius prioritetus, kaip būdavo iki šiol. Labai svarbu nesiblaškyti ir siekti rezultato, žmonių pajamų didinimo, gynybos finansavimo bei skatinti investicijas į Lietuvos ateitį“, – pažymėjo ji.

G. Skaistės teigimu, pensijos kitais metais turėtų augti 10 proc., minimali mėnesinė alga – 12,5 proc., o finansavimas gynybai siekti bent 3 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Gynybai, matyt, bus numatytas 3 proc. finansavimas. Kalbant apie žmonių pajamų augimą, dalis sprendimų suplaukia iš anksčiau priimtų sprendimų, tikėtina, kad pensijos turėtų augti apie 10 proc. ateinančiais metais, minimali mėnesinė alga taip pat Vyriausybei pateikta, apie 12,5 proc. (augimas – ELTA), pasiekiant 1038 eurus“, – sakė finansų ministrė.

„Tam tikros gairės dėliojasi, bet konkretų biudžeto projekto teiksime po to, kai bus atnaujintas ekonominės raidos scenarijus“, – tikino ji.

Įgyvendintas trečdalis planuotos mokesčių reformos, prie jos dar galima grįžti šioje kadencijoje

Kalbėdama apie mokesčių reformos įgyvendinimą politikė aiškino, kad iš pradiniame pakete numatytų sprendinių, trečdalis jau yra įgyvendinta. Ji taip pat pažymėjo, kad su mokestiniais pakeitimais susiję klausimai bus įtraukti į Seimo rudens sesijos darbų programą, tad grįžti prie diskusijų dėl reformos kelias parlamentarams – atviras.

„Žvelgiant į bendrą kontekstą, nuo to momento, kai buvo pateiktas mokesčių paketą, apie trečdalis sprendinių jau yra priimta Seime. Tai yra ir tam tikrų gyventojų pajamų mokesčio lengvatų atsisakymas, investicinės sąskaitos įvedimas, žaliųjų akcizų plano patvirtinimas (...). Likusioji dalis užsivėlė diskusijose, esame atviri svarstymams, jeigu Seimo būtų tokia valia“, – aiškino konservatorė.

„Kamuolys yra Seimo rankose, rudens sesijos darbų programoje tie klausimai bus įrašyti, kelias yra atviras. Kiek bus politinės valios, ypač Seimo rinkimų laikotarpiu – matysime“, – tvirtino ji.

Nepritaria kritikai dėl RRF lėšų: pagal gautų pinigų procentą esame septintoje vietoje ES

G. Skaistė nepritaria ir dalies politikų kritikai dėl Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) lėšų įsisavinimo greičio. Pasak jos, Lietuva pagal gautus RRF fondo pinigus yra septintoje vietoje ES, o įgyvendinta jau yra trys ketvirtadaliai reikalingų reformų.

„Kad būtų galima įvertinti objektyviai, galima ir šiek tiek skaičių – pats planas yra 3,8 mlrd. eurų, iš jų Lietuvai išmokėta 1,35 mlrd. eurų. Pagal liepos mėnesio duomenis, tarp ES valstybių pagal procentą gautų lėšų esame septintoje vietoje“, – sakė finansų ministrė.

„Sakyčiau, kad procesas vyksta taip, kaip vyksta. Esame įgyvendinę tris ketvirtadalius reikalingų reformų, už kurias reikėtų atsiskaityti, dar yra dveji metai jas užbaigti. Reformos niekada nėra lengvos ir tie klausimai yra sudėtingi, bet iki 2026 m. pabaigos dar yra laiko, galėsime užbaigti tuos darbus, kurie yra pradėti“, – teigė ji.