Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gitanas Nausėda / ELTA
Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA
„Aš labai aiškiai pasakiau socialdemokratų partijos vadovams, kad netvirtinsiu ir tegu net nebando nešti „Nemuno aušros“ kandidatų iš pačios partijos. Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus“, – pirmadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.
Prezidento teigimu, rasti nepartinių kandidatų partijai gali būti sudėtinga. Visgi, jei į Ministrų kabinetą pretenduotų kompetentingų asmenybių, apie jų tvirtinimą šalies vadovas diskutuoti sutiktų.
„Reikėtų žiūrėti pagal konkrečius kandidatus. Jeigu tai būtų kandidatai, siūlomi asmeninių draugysčių pagrindu – tikrai ne, jeigu tai būtų savo srities profesionalai – būtų galima kalbėtis“, – aiškino G. Nausėda.
„Tačiau, nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su dalykais, kurie dabar natūraliai yra siejami su šia partija. Tokių kandidatų paieška gali būti labai sudėtinga, bet, jeigu jų atsiras, kalbėsimės“, – pridūrė jis.
Taip pat, pasak šalies vadovo, kyla klausimų, ar „Nemuno aušra“ partijoje apskritai turėtų kandidatų, kuriuos galėtų pasiūlyti į Vyriausybę.
„Žinant tai, kad ponia Širinskienė taip pat neišreiškė kažkokio pageidavimo arba noro užimti šią (teisingumo ministrės – ELTA) poziciją, man apskritai kyla labai daug klausimų, ar ši partija gebės pateikti kandidatus, kurie būtų priimtini ir galėtų būti patvirtini. Nebus lengva“, – pažymėjo jis.
Todėl jis teigia, kad Vyriausybės tvirtinimo eigoje gali kilti tam tikrų kliūčių ir koalicinės sutarties įgyvendinimui.
„Gali būti taip, kad prezidentas Vyriausybės formavimo metu sudarys tam tikrų kliūčių šiai koalicinei sutarčiai įgyvendinti. Ir tai darysiu ne iš asmeninių kažkokių tai simpatijų ar antipatijų, o dėl to, kad manau, jog šitokios koalicijos formavimas šitokiu pagrindu buvo klaida“, – akcentavo prezidentas.
„Tokioje valstybėje, mūsų Lietuvoje, tarpsta kažkoks buitinis, primityvus antisemitizmas. (...) Kalbėti apie holokaustą, žydų tautą menkinančius dalykus – niekas sau to neleidžia ir tai yra neįsivaizduojama civilizuotame pasaulyje“, – pabrėžė jis.
Lietuvoje susikūrėme problemą
Šalies vadovas pabrėžia, kad į „Nemuno aušros“ prisijungimą prie valdančiosios daugumos užsienio partneriai reaguoja labai neigiamai. Nors, anot prezidento, kol kas tiesioginių klausimų apie tai jis pats nesulaukė, problemos egzistavimo paneigti nepavyks.
„Savo ruožtu galiu pasakyti, kad užsienio reakcijos yra tikrai labai neigiamos. (...) Kol kas lyderių lygiu tokių tiesioginių klausimų nesulaukiau, buvo bendro pobūdžio paklausimai, kaip sekasi formuoti naują koaliciją. Apie Žemaitaitį galbūt dar žinia nėra nuėjusi, bet tai yra tik laiko klausimas. Paklausimų tik daugės“, – pirmadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.
„Pirmiausia ir patys turime suprasti Lietuvos kontekstą, Lietuvos praeitį, stigmas, kurias patyrėme lygiai taip pat, kaip ir daugelis kitų valstybių“, – akcentavo jis.
Anot šalies vadovo, socialdemokratų sprendimas į valdančiąją koaliciją pakviesti prisijungti antisemitiniais pareiškimais pagarsėjusio R. Žemaitaičio vedamą „Nemuno aušrą“ buvo pirmiausia neatsakingas.
„Konkrečiai Vokietija – valstybė, kuri mums yra nepaprastai svarbi. Šiandien šis (antisemitizmo – ELTA) klausimas yra visiškai už politinės dienotvarkės ribų. Niekas, jokia kita partija net nedrįstų antisemitizmo, kaip tokio dalyko, kelti, nes būtų nušluota nuo žemės paviršiaus“, – teigė prezidentas.
„Tačiau tam tikrų neatsakingų žmonių pastangomis Lietuvoje susikūrėme problemą. Ją turime ir jos negalime neigti“, – akcentavo jis.
Lietuvos vadovas akcentuoja, kad tiek planai su Vokietijos brigada, tiek šalies strateginė partnerystė su kitomis valstybėmis išliks. Visgi tam tikri klausimai, anot jo, į priekį gali stumtis kur kas lėčiau.
„Be abejo, niekas turbūt dėl šito nestabdys projektų, kurie yra prasidėję. (...) Nereikia taip tiesmukai suvokti priežastinių ryšių“, – pabrėžė G. Nausėda.
„Tikrai gali būti klausimai sprendžiami lėčiau. (...) Kai su partneriais galėdavome iš karto pereiti prie konkrečių klausimų nagrinėjimo, dabar gali būti taip, kad pirmąją pokalbio dalį teks aiškintis, kas Lietuvoje vyksta ir kokios jėgos formuoja politinę dienotvarkę“, – aiškino jis.
ELTA primena, kad, nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį su „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Savo ruoštu naujojo Seimo priesaikos dieną šalia parlamento aktyvistai rengia protesto akciją „Dešimt tylos minučių“.
Kaip skelbia organizatoriai, ketvirtadienį, kai parlamento rūmuose prisieks naujasis Seimas, protesto dalyviai kreipsis į socialdemokratus, demokratus „Vardan Lietuvos“ ir šalies prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami pokyčių koalicijoje.
Protesto metu susirinkusieji planuoja tylos minutėmis pagerbti vertybes, kurias, anot organizatorių, formuojama koalicija pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atmintį, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą.