G. Nausėda su keturių valstybių lyderiais ragina ES didinti dėmesį istorinei atminčiai

G. Nausėda su keturių valstybių lyderiais ragina ES didinti dėmesį istorinei atminčiai
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su keturių valstybių lyderiais laišku kreipėsi į Europos Sąjungos institucijas dėl istorinės atminties išsaugojimo, penktadienį pranešė Prezidentūra.

Lietuvos ir Rumunijos prezidentų bei Estijos, Latvijos ir Lenkijos vyriausybių vadovų laiške Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charles'ui Micheliui (Šarliui Mišeliui), Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen (Urzulai fon der Lajen) ir ES Tarybai pirmininkaujančios Čekijos premjerui Petrui Fialui teigiama, kad Kremliaus režimas siekia perrašyti istoriją, ją pakreipti sau tinkama linkme ir naudoti kaip agresijos prieš suverenias valstybes pateisinimą.

G. Nausėda, Klausas Iohannisas (Klausas Johanisas), Kaja Kallas (Kaja Kalas), Krišjanis Karinis, Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) ragina ES institucijas imtis lyderystės išsaugant istorinę atmintį ir neleidžiant Rusijos režimui manipuliuoti istoriniais faktais.

Laiške akcentuojama, kad šis klausimas ypač aktualus Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje intensyviai naudojant istoriją propagandos tikslais.

„Be tikslaus, nuoširdaus ir išsamaus praeities vertinimo, mes negalėsime efektyviai apsaugoti mūsų žemyno nuo ateities nusikaltimų ar ištirti šiuo metu vykdomų Ukrainoje“, – teigia lyderiai.

Tai daryti siūloma sukuriant mokymo programas moksleiviams, suteikiant deramą politinę ir finansinę paramą Prahoje įsteigtai Europos istorinės atminties ir sąžinės platformai, užbaigiant įgyvendinti memorialo totalitarinių režimų aukoms atminti Briuselyje projektą bei stiprinant kovą su dezinformacija.

Redakcija rekomenduoja