G. Nausėda: Rusijai tęsiant ukrainiečių genocidą, būtina stiprinti karinę paramą Kyjivui

G. Nausėda: Rusijai tęsiant ukrainiečių genocidą, būtina stiprinti karinę paramą Kyjivui
Lietuva
BNS/Fotobanko nuotr.
Austėja Masiokaitė-Liubinienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Išlaisvintose Ukrainos teritorijoje radus masinių kapaviečių ir naujų įrodymų apie žmonių kankinimą, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ragina stiprinti karinę paramą Kyjivui, besipriešinančiam Rusijos agresijai.

„Rusija toliau vykdo ukrainiečių tautos genocidą. Masinės kapavietės ir kankinimo kameros Iziumo mieste, kurį išlaisvino Ukrainos kariuomenė – dar vienas kraupus to įrodymas, – feisbuke šeštadienį rašė prezidentas. – Visur, kur tik pasirodo, okupantai sėja kančias ir mirtį. Neturėkime iliuzijų: jie tai darė vakar, daro šiandien, darys rytoj“.

Kyjivo pareigūnai sako masinėje kapavietėje prie Iziumo suskaičiavę 450 kapų, be to, radę 10 numanomų kankinimo centrų, ukrainiečių pajėgoms atkovojus iš rusų Charkivo sritį.

Masinė kapavietė tikriausiai yra viena didžiausių, atrastų Ukrainoje per daugiau kaip pusmetį trunkančią Rusijos invaziją.

Ukrainos atstovų teigimu, kai kurie kapavietėse užkasti žmonės buvo kankinti, mirė smurtine mirtini.

„Demokratinis pasaulis turi didinti apsukas ir stiprinti paramą Ukrainai. Visomis reikiamomis priemonėmis, bet visų pirma – karinėmis. Dar daugiau ginklų, daugiau šaudmenų ir kitos amunicijos“, – teigė G. Nausėda.

Pasak prezidento, tai vienintelis kelias sustabdyti civilių kankinimus, žudynes ir patį karą.

„Ukraina tai padarys, tik duokime jai tai, ko reikia. Dabar!“ – kvietė G. Nausėda.

Jis pabrėžė, jog nė vienas karo nusikaltėlis negali išvengti atsakomybės bei ragino kuo greičiau steigti Specialųjį Tribunolą Rusijos karo nusikaltimams tirti.

„Tarptautinė bendruomenė privalo užtikrinti teisingumą. Tai – mūsų visų pareiga bei atsakomybė“, – pabrėžė prezidentas.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis savo ruožtu taip pat ragino paramą Ukrainai reikšti ne tik žodžiais, bet ir ginklų tiekimu.

„Žodžiai nepadėjo išvengti masinių kapaviečių. Vien tik pasmerkimas nepabaigs šio genocido. Tankai kalba garsiau nei žodžiai. Apginkluokime Ukrainą dabar reiškia – dabar“, – tviteryje rašė ministras.

Žinia apie rastas masines kapavietes sulaukė tarptautinės bendruomenės pasipiktinimo ir pasmerkimo. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) pareiškė norinti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dėl karo nusikaltimų Ukrainoje būtų teisiamas Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anksčiau šią savaitę teigė, jog šiurpūs radiniai dar kartą parodė, kad pasaulio lyderiai turi paskelbti Rusiją terorizmą remiančia valstybe.