PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2020 m. Lapkričio 13 d. 12:55

G. Nausėda kreipėsi į naująjį Seimą: daugybė žmonių tikisi, kad atsisakysite pykčiu ir priešprieša grįsto bendravimo

Vilnius

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


154171

Penktadienį sveikindamas į savo pirmąjį posėdį susirinkusį naujai išrinktą Seimą, prezidentas Gitanas Nausėda ne tik siūlė parlamentarams savo pagalbą, bet ir ragino kelti visuomenėje autoriteto neturinčio Seimo politinę kultūrą.

„Daugybė žmonių tikisi, kad šis Seimas kels sau aukštus moralinius reikalavimus, atsisakys pykčiu ir priešprieša grįsto bendravimo, peržengs siaurus grupinius interesus ir sutartinai sieks bendrojo gėrio“, – penktadienį istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje teigė G. Nausėda. Prezidentas savo kalboje taip pat pažymėjo, kad naujasis Seimas privalės ne tik dorotis su COVID-19 pandemijos keliamais iššūkiais žmonių sveikatai, bet ir su koronaviruso keliamomis grėsmėmis visuomenės stabilumui. Anot jo, kol kas nepakankamas dėmesys buvo skirtas Lietuvoje esamoms socialinėms atskirtims ir dabartinė situacija švietimo sektoriuje tai labai aiškiai indikuoja.

Prezidento teigimu, Seimas darbą pradeda sudėtingu laikotarpiu

Šalies vadovas savo kalboje pažymėjo, kad 13-asis Seimas darbą pradeda dėl pandemijos Lietuvai itin sudėtingu laikotarpiu.

„Susirinkote į pirmąjį posėdį tuo metu, kai visa šalis liepsnoja infekcinio pavojaus raudoniu, kai medikai neramiai skaičiuoja sunkiems ligoniams liekančias lovas, o verslo įmonės – besikaupiančius nuostolius“, – teigė prezidentas.

„Virusas yra čia ir dabar“, – Seime kalbą sakydamas pabrėžė šalies vadovas.

Sukritikavo ankstesnes valdžias dėl socialinių problemų ignoravimo

 G. Nausėda akcentavo, ne tik viruso keliamas grėsmes žmonių sveikatai, tačiau ir grėsmes, kurios kyla visuomenės socialinei struktūrai.

„Kyla atskirties didėjimo grėsmė. Pavojus gresia mūsų verslui ir ekonominiam konkurencingumui. Virusas silpnina valstybę, o tai reiškia, kad auga grėsmė mūsų visų saugumui“, – teigė šalies vadovas.

Dėl to, anot G. Nausėdos, penktadienį priesaiką davę Seimo nariai privalės priimti sprendimus, kurie ne tik apsaugotų Lietuvos žmonių gyvybes ir verslą, tačiau ir mažintų socialinę atskirtį.

„Dabar yra tinkamiausias metas mažinti visų rūšių atskirtį, kovoti su nelygybe ir visuomenės supriešinimu. Dabar turime pasirūpinti skurdžiau gyvenančiais, neįgaliais, vyresnio amžiaus žmonėmis. Dabar reikia užtikrinti kokybiškas ir visiems vienodai prieinamas viešąsias paslaugas. Mums tenkančių išbandymų akivaizdoje nebėra žodžio vėliau“, – savo kalboje pabrėžė G. Nausėda.

Prezidento teigimu, būtent socialinės atskirties klausimai ilgą laiką Lietuvoje buvo nustumiami į paraštes.

„Pernelyg ilgai mes vadovavomės viltimi, kad kylanti ekonomika visus pakylės iki oraus gyvenimo. Taip nenutiko, ir nėra pagrindo manyti, kad nutiks artimiausioje ateityje“, – teigė G. Nausėda.

Anot šalies vadovo, šios problemos egzistavimo faktą geriausiai iliustruoja esama padėtis švietimo sistemoje. 

„Bene aiškiausiai tai parodo situacija švietime, kuris iš socialinio mobilumo variklio tapo nelygybės įtvirtinimo įrankiu. Dėl to kenčia ne vien skurdžiau gyvenantys, rečiau knygų matantys ar neįgalūs vaikai – dėl to kenčiame mes visi“, – teigė G. Nausėda.

„Taip neturėtų būti. Tokia padėtis turėtų žeisti kiekvieno iš mūsų teisingumo jausmą. Šalies ateitis yra ne išrinktųjų, o mūsų visų rankose. Juk kuo socialinė atskirtis mažesnė, tuo vieningesnė visuomenė, brandesnė demokratija ir stipresnė valstybė. Privalome žengti šiuo keliu, jei norime kurti viešąjį gėrį visiems Lietuvos žmonėms“, – pridūrė prezidentas.

Siūlė savo pagalbą ir atkreipė dėmesį į esamą žemą visuomenės pasitikėjimą Seimu

G. Nausėda atkreipė dėmesį ir į tai, kaip visuomenėje yra vertinamas Seimas. Anot jo, kol politikai gyvens senais kivirčais ir žema politine kultūra – didelio proveržio didinant pasitikėjimą parlamentu tiesiog nebus.

„Tuo esu įsitikinęs“, – akcentavo prezidentas.

Pasiūlė savo pagalbą, tačiau žadėjo išlikti kritiškas

Baigdamas savo kalbą G. Nausėda Seimo nariams pasiūlė savo paramą, pabrėžė esąs pasirengęs kalbėtis su naujai išrinktu parlamentu.

„Siūlau savo paramą, esu pasirengęs ne tik kalbėti, bet ir klausytis, ne tik reikalauti, bet ir pripažinti kitos pusės argumentų svorį“, – teigė jis ir kartu pridūrė, kad dėl to jis nebus mažiau kritiškas Seimo teikiamoms įstatyminėms iniciatyvoms.

„Žinoma, kaip ir iki šiol dariau, kritiškai vertinsiu visus naujus įstatymus, o prireikus teiksiu konstruktyvius pasiūlymus. Taip pat ir iš jūsų tikiuosi rimto požiūrio į teisėkūros procesą. Mes neturime prabangos užsiimti skubota ir nekokybiška įstatymų leidyba. Būtina veikti greitai, tačiau išmintingai – to reikia visiems mums. Linkiu jums didžiausios kantrybės, racionalaus požiūrio ir sėkmingų pasirinkimų. Pateisinkite jums parodytą pasitikėjimą“,– sakė prezidentas.

Penktadienį į pirmąjį posėdį susirinko spalį išrinkti Seimo nariai. Pasveikinti naujų parlamentarų atvyko ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.

ELTA