G. Landsbergis: „Nuosprendžiu Sausio 13-osios bylos teisėjams Kremlius kursto aistras“

64a952d2aa527skir7067
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Ignas Jačauskas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Rusijos teismo nuosprendis trims Sausio 13-osios bylos teisėjams yra dar vienas Kremliaus režimo bandymas kurstyti aistras, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Rusija jau ne vieną sykį naudojo šią bylą savo propagandoje, vaizdavo bylos įvykius iškreiptai, falsifikavo istorinius faktus. Todėl trijų teisėjų nuteisimas už akių – dar vienas Kremliaus režimo aistrų kurstymas, kuris dar kartą patvirtina, kad Sausio 13 -osios, ar kaip jau esu minėjęs, Lietuvos Niurnbergo bylos nagrinėjimas ir sprendimas mūsų šalyje buvo teisėtas“, – komentare BNS pirmadienį teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Anot jo, Lietuva aktyviai kėlė ir kelia Sausio 13-osios bylos teisėjų persekiojimo klausimą visuose įmanomuose tarptautiniuose formatuose.

Kaip skelbia naujienų portalas „Mediazona“, Maskvos Basmanų apygardos teismas informavo rugpjūčio 17-ąją už akių nuteisęs tris Vilniaus apygardos teismo teisėjus, priėmusius sprendimą Sausio 13-osios byloje: Ainorą Korneliją Macevičienę, Virginiją Pakalnytę-Tamošiūnaitę ir Artūrą Šumską. Paties nuosprendžio ir jo motyvų teismas nedetalizavo.

Rusijos tyrėjai kaltino teisėjus priėmus „žinomai neteisėtą nuosprendį“, už tai numatomas laisvės atėmimas. 

Visiems trims teisėjams baudžiamosios bylos inicijuotos 2019-ųjų pavasarį, po to, kai Vilniaus apygardos teismas tų metų kovą daugiau kaip 60 buvusių sovietų pareigūnų, karininkų pripažino kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų už jų vaidmenį per sovietų agresiją 1991 metų sausį. Dauguma iš kaltinamųjų buvo nuteisti už akių.

Rusija anksčiau skelbė pradėjusi baudžiamąsias bylas ir prokurorams, prisidėjusiems prie Sausio 13-osios bylos nagrinėjimo.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams atakuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, šimtai buvo sužeisti.