PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Liepos 19 d. 16:46

G. Landsbergį išsikvietė frakcija „Vardan Lietuvos“: nuo ministro atsakymų priklausys, ar bus interpeliacija

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Rugilė AugustaitytėŠaltinis: ELTA


240698

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ trečiadienį pokalbio į Seimą kviečia užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį. Parlamentarai ministrui kels klausimus dėl praėjusią savaitę paskelbto Europos Komisijos (EK) išaiškinimo, pagal kurį leidžiama gabenti sankcionuotas prekes iš Rusijos į Kaliningrado sritį per Lietuvą. Partijos pirmininkas Saulius Skvernelis neslepia, nors pirmasis susitikimas truks vos penkiolika minučių, nuo tolesnių susitikimų su ministru ir jo pateiktų atsakymų priklausys G. Landsbergio interpeliacijos likimas.

„Per penkiolika minučių turbūt bus sunku išgirsti visus dominančius atsakymus, bet tai yra tik pradžia. O interpeliacijos klausimas, žinoma, jis aiškės nuo atsakymų“, – Eltai teigė S. Skvernelis.

Paklaustas, kodėl buvo numatyta tokia susitikimo trukmė, S. Skvernelis teigė, kad tai buvo ministro pasirinkimas. Todėl S. Skvernelis neatmeta, kad šis pokalbis su ministru bus tik įžanginis.

„Tiesiog buvo derinamasi, pakviestas jis į frakcijos posėdį, kiek gali – tiek ateina. Matyt, bus tik įžanginis susitikimas“, – pridūrė jis.

Be to, ministras turės atsakyti ir dėl strateginės komunikacijos, mat Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai teigia pasigendantys tiek Užsienio reikalų ministerijos, tiek Vyriausybės pranešimų, dėl kurių nebuvimo, anot jų, Lietuvos naujienų portalams tenka cituoti Rusijos žiniasklaidos informaciją, o ne mūsų institucijas ir aukščiausius šalies pareigūnus.

Frakcijos seniūnas Linas Kukuraitis teigia turintis ministrui priekaištų ir dėl vienašališkų veiksmų. Anot jo, ministro vienašališkai priimami sprendimai ne tik sukelia tarptautines ir ekonomines pasekmes visai valstybei, bet ir, L. Kukuraičio teigimu, palieka Lietuvą vienišą tarptautinėje arenoje.

„Užsienio reikalų ministerijos darbas jau ne pirmą kartą kelia abejones ir sąmyšį. Pasitikėjimo kreditas, taip smarkiai susvyravęs „Belaruskalij“ ar Taivano atstovybės atvejais, dabar jau visiškai išseko. Ministro kompetencija ir veikla yra smarkiai susvyravusi. Mums kyla daug klausimų, ar taip gali ilgiau tęstis“, – antradienį išplatintame pranešime nurodė L. Kukuraitis.

ELTA primena, kad birželio 17 d. įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą. Kaip tvirtino atsakingos institucijos, šis Lietuvos valdžios institucijų draudimas sankcionuotas prekes gabenti į Kaliningradą paremtas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį. Tuo metu Rusija tranzito į Kaliningradą sustabdymą laikė neteisėtu ir beprecedenčiu.

Tačiau, nepaisant Rusijos grasinimų, nuo liepos 10 d. įsigaliojo ES sankcijų pakete numatytas draudimas neleisti iš Rusijos per ES teritoriją gabenti cementą, alkoholį ir įvairias prabangos prekes. Šiuo sprendimu, cementas ir alkoholis taip pat tranzitu per ES teritoriją negali pasiekti Kaliningrado srities. Kaip aiškino už sprendimą atsakingi valdančiųjų politikai, draudimas buvo grįstas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį.

Vis tik liepos 13 d. EK paskelbė gaires, pagal kurias leido Rusijai geležinkeliais per ES teritoriją gabenti sankcionuotas prekes į Kaliningradą, tačiau tranzitas galimas tik tokiu atveju, jei šios prekės nėra naudojamos kariniams tikslams.

EK nurodė, kad Rusiją ir Kaliningradą skirianti Lietuva gali blokuoti tik dvejopo naudojimo prekių tranzitą, tačiau dabar Rusija per jos teritoriją gali gabenti kitas sankcionuotas prekes, įskaitant metalą. Nepaisant to, tranzitas automobilių keliais lieka draudžiamas.