Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gustas (kairėje) ir Ignas savo verslo planus aptarė su prof. V. Landsbergiu.
Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt
Verslių brolių lazdijiečių Gusto Klėjaus ir Igno Klėjaus sukurtas prekių ženklas „briedisTu“ jau pradėjo skaičiuoti ketvirtus gyvavimo metus. Jis sulaukė didelio populiarumo. Neseniai išleisti rūbai, skirti Lietuvos šimtmečiui. Džemperių seriją „Težydi“ puošia menininkės Jolitos Vaitkutės sukurtos Jono Basanavičiaus, Žemaitės ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio portretų interpretacijos.
Naujų drabužių išleidimo proga brolių tandemas Gustas ir Ignas mielai sutiko praverti jų verslo virtuvės duris, atsakyti į klausimus ir pasidalinti mintimis apie meilę Lietuvai, ateities planus su „Lazdijų žvaigždės“ skaitytojais.
Serveris užlūžo nuo lankytojų srauto
– Kieno buvo ši idėja – įamžinti rūbuose iškilias asmenybes – menininkės ar jūsų pačių?
Ignas: „Šių metų vasario pradžioje menininkė Jolita Vaitkutė socialinio tinklo „Facebook“ asmeninėje paskyroje pasidalino nuotrauka, kurioje įamžinta kulinarė ir televizijos laidų vedėja Beata Nicholson, dėvinti dar paauglystėje Jolitos rankų darbo kurtą džemperį su Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atvaizdu. Beata šį vienetinį džemperį išlaikė iki šių dienų. Pamačius Jolitos paauglystės darbą, mums su broliu kilo idėja, kad tokių rūbų būtų galima pagaminti daugiau, ir ne tik su Čiurlionio atvaizdu. Tuo metu buvau Vilniuje, o Gustas Lazdijuose, susiskambinę nusprendėme, jog penktadienį, po savaitės darbų, susitiksime ir parašysime pasiūlymą Jolitai, nes Gustas iš ankstesnių projektų buvo su ja pažįstamas. Todėl mes taip noriai ketinome Jolitai pasiūlyti dirbti su mumis. Man jau esant pakeliui pas Gustą, gavome žinutę nuo Jolitos, jog ji nori, kad sukurtume džemperius su Lietuvos istorijos asmenybių portretais. Taigi tiek Jolita, tiek mes pagalvojome vieni apie kitus, bet Jolita susisiekė su mumis greičiau nei mes“.
– Kaip manote, ar šiuos džemperius pamėgs jaunimas, ar šįkart turėsite daugiau gerbėjų tarp vyresnės kartos atstovų?
Gustas: „Manome, jog mūsų kuriamiems rūbams amžiaus cenzo nėra. Per tris kūrybos ir darbo su drabužiais metus supratome, kad „briedisTu“ rūbus įsimyli tiek paauglys, tiek studentas ar mokytojas. Andrius Mamontovas savo penkiasdešimtmečio koncerte „briedį“ pasirinko kaip vieną iš pagrindinių sceninių rūbų.
Vis dar gauname daug nuotraukų ir padėkų už smagų rūbą iš viso pasaulio. O pagrindinis „Težydi“ džemperių serijos tikslas yra pasiekti viso pasaulio lietuvius tiek čia, mūsų šalyje, tiek užsienyje. Norime, kad šie nauji rūbai neštų žinutę, jog galime ir turime kuo didžiuotis Lietuvoje, kad ir kur bebūtume. Pirmąją dieną, kai į savo internetinį puslapį www.briedistu.lt įkėlėme „Težydi“ džemperius ir tą žinią paskleidėme, serveriai tiesiog neatlaikė. Serveris užlūžo nuo didelio lankytojų srauto, todėl turėjome reaguoti greitai ir pakeisti serverio tiekėjus per kelias valandas, kad klientai galėtų greitai ir patogiai įsigyti rūbus su iškilių asmenybių portretais. Gavome užsakymų iš Amerikos dykumos, Italijos ir net Japonijos. Džiaugiamės, jog per pirmas dienas pasiekėme net taip toli gyvenančius lietuvius“.
– Ne vienas lazdijietis norėtų įsigyti jūsų džemperius, bet bėdoja, kad jie brangoki. Gal kraštiečiai gali tikėtis nuolaidų?
Ignas: ,,Keista, bet mūsų statistika rodo, kad per trejus metus džemperius mūsų kraštiečiai perka, tad galbūt ta kaina ir nėra per didelė, nes, išėjus į gatvę, galima sutikti tikrai daug mūsų miestiečių, dėvinčių „briedžio“ rūbą. Tai nėra eilinė masinės gamybos apranga, siūta Kinijoje, visas mūsų darbas vyksta čia, Lietuvoje, „briedžio“ rūbas čia ir kuriamas, ir siuvamas lietuvių rankomis. Beje, audinio ir siuvimo kainos auga, o „briedis“ irgi nori augti, todėl stengiamės ne tik jį išlaikyti, bet ir išplaukti į didesnius vandenis. Tai – unikalus, kokybiškas produktas, kurį mūsų tautiečiai perka, todėl džiaugiamės tiek lazdijiečių, tiek visos Lietuvos palaikymu“.
Milžiniška reklama Lazdijams
– Iš kur jūs turite tą meilę Lietuvai, kai nemaža dalis tautiečių, pasipustę padus, bėga iš jos neatsigręždami?
Gustas: „Turbūt mano didžiausia meilė Lietuvai yra kilusi iš Lazdijų. Čia praleidęs savo pirmuosius devyniolika gyvenimo metų, galėjau pamatyti, kokia yra iš tikrųjų Lietuva ir kaip ji keitėsi. Ne veltui daugiausiai apie tai kalbame pristatydami „briedisTu“ projektą ne tik internetinėje erdvėje, bet ir įvairiose paskaitose, pranešimuose. Be to, kiekvieno „briedžio“ rūbo, taip pat ir naujųjų „Težydi“ džemperių, etiketėse prie „briedisTu“ logotipo yra parašytas žodis „Lazdijai“, todėl manome, kad tai – milžiniška reklama mūsų miestui. Dažnai sulaukiame žmonių laiškų, kurie įsigijo mūsų rūbą ar gavo dovanų, pamatę ant etiketės užrašytą mūsų miesto vardą. Jie nori pasidomėti, kas tai per vieta Lietuvoje, ir klausia mūsų patarimų, ką verta aplankyti mūsų krašte. Todėl dažnai jaučiamės lyg privatus Lazdijų turizmo centras“ (juokiasi – aut. past.).
Ignas: „Daugelis mūsų skundžiasi sistema, politika, atlyginimais. Taip, čia tikrai nelengva, bet kas, jei ne mes, tai pakeisime. Galime lengvai pabėgti, išvykti iš Lietuvos ir keikti, kaip čia blogai gyventi, bet tai yra lengviausias būdas, kuris veikia bandos principu: rėkia vienas – rėks ir kitas. Nesmerkiu nė vieno emigranto, visgi nežinau jų gyvenimo istorijų, kurios juos privertė
palikti Lietuvą, tikiuosi, jie gyvena laimingai ir nepamiršta gimtojo krašto. Džiaugiuosi, jog jau ne pirmas mėnesis Lietuvoje teoriškai emigracija sustojusi, į Lietuvą atvyksta daugiau žmonių, nei išvyksta“.
– Ar jūs patys savo ateitį siejate su Lietuva?
Gustas: ,,Aš puikiai prisimenu vaikystę, kaip tėvams sakydavau, kad niekas manęs neišvarys iš Lietuvos ir aš niekur kitur negyvensiu – tik Lietuvoje. Tas pasakymas niekur nedingo, tačiau suprantu, jog tikrai norėčiau pagyventi ne tik Lietuvoje, norėčiau pažinti ir kitas kultūras, pažiūrėti į Lietuvą iš kitų tautų perspektyvos, juk šiandien mūsų pasaulis toks atviras, turime naudotis visomis suteiktomis galimybėmis, nes meilė Lietuvai nereiškia amžino gyvenimo joje. Tačiau artimiausi ateities planai rodo, kad dabartinę meilę Lietuvai bandysiu skleisti Lietuvoje ir tuo tikrai labai džiaugiuosi”.
Ignas: „Labai noriu gyventi Lietuvoje, turiu čia svajonių. Esu būsimas medikas, savo ateitį sieju su tuo, turbūt visi puikiai žino, kokia situacija su gydytojų atlyginimais Lietuvoje, bet nenuleidžiu galvos ir tikiuosi, kad viskas gerėja“.
Gavo V. Landsbergio palaiminimą
– Vieną džemperį su briedžiu esate padovanoję prezidentei Daliai Grybauskaitei, ar sulaukėte iš jos kokios nors reakcijos?
Gustas: „Žinome, kad džemperis prezidentę tikrai pasiekė, bet ar jį dėvi neoficialioje aplinkoje, nežinome, tačiau drįstu tikėti, kad juo tikrai apsirengia, kai reikia kažkur greitai nubėgti“ (juokiasi – aut. past.).
– Ar žadate jai dovanoti džemperį ir iš serijos ,,Težydi“?
Gustas: ,,Jau kalbėjausi su vienu prezidentės patarėju, jis mums padeda pasiekti prezidentę savo idėjomis. Žinome, kad „Težydi“ džemperio mūsų gerbiama prezidentė jau laukia“.
– Buvote susitikę su prof. Vytautu Landsbergiu, apie ką su juo kalbėjote ir kaip jis įvertino jūsų verslą?
Ignas: ,,Susitikimą su profesoriumi planavome kelias savaites, laukėme ir jaudinomės, bet žinojome, kodėl vykstame į susitikimą. Priežasties kol kas neįvardinsime, bet tai susiję su „briedisTu“ veikla. Gavome profesoriaus palaiminimą naujiems darbams. Susitikimo metu pristatėme visus „briedžio“ rūbus, taip pat „Težydi“ asmenybių džemperius. Jam labai patiko, jog kiekvieną džemperį pažymime maža siuvinėta Lietuvos vėliavėle ant dešinio rankogalio. Susitikimas vyko jo darbo kabinete, tad mes džiaugiamės tokia galimybe pabendrauti su tokia svarbia Lietuvai asmenybe“.
– Kokie jūsų tolimesni verslo planai?
Ignas: ,,Per ateinančius metus norime „briedisTu“ išauginti ir pasiekti užsienį plačiu mastu. Manome, kad „briedis“, kaip neoficiali Lietuvos atributika, gali atstovauti mūsų šaliai užsienio valstybėse, kuriose taip pat labai daug gamtos, miškų ir briedžių. Esame pasiekę keletą užsienio klientų, kurie su Lietuva neturi visiškai nieko bendro, bet mūsų projektą randa ir taip sužino apie Lietuvą. Manome, kad tokių žmonių gali būti dar daugiau. Auginti projektą bus dar lengviau, nes Gustas ką tik baigė mokyklą ir vyksta mokytis į Vilnių, tad bus lengviau komunikuoti tarpusavyje. Aš vis dar studijuoju mediciną Vilniaus universitete, medicinos fakultete, būsiu penktakursis“.
Gustas: ,,Aš neseniai baigiau Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnaziją, pasirašiau studijų sutartį su Vilniaus universitetu, studijuosiu istorijos fakultete, o visas dabartinis laikas skirtas darbams. Planai išlieka tokie patys – kurti ir kalbėti apie Lietuvą, apie Lazdijus, iškeliauti su ,,briedžiu“ į kitas, didesnes rinkas ir pristatyti joms Lietuvą“.