PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Spalio 31 d. 14:28

G-20 lyderiai sutarė dėl 1,5 laipsnio klimato kaitos tikslo

Pasaulis

Antroji diena. G20.org nuotr.

Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


192812

Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalys sutarė, jog būtina siekti, kad pasaulio klimatas atšiltų ne daugiau kaip 1,5 Celsijaus laipsnio, palyginus su laikotarpiu iki pramonės revoliucijos, naujienų agentūrai AFP sekmadienį pranešė trys aukščiausiojo lygio deryboms artimi šaltiniai.

Pasak šaltinių, diplomatų patvirtintame baigiamajame aukščiausiojo lygio susitikimo pareiškime neapsiribojama vien tuo, kas nustatyta 2015 metų Paryžiaus klimato susitarime, kuriame raginama užtikrinti, kad temperatūra žemėje pakiltų „gerokai mažiau“ nei 2 laipsniais Celsijaus, o idealiu atveju – arčiau 1,5 laipsnio.

Pareiškime, kuris bus paskelbtas vėliau sekmadienį, bus kalbama apie tai, kad turi būti siekiama 1,5 laipsnio tikslo, pareiškė vienas iš šaltinių, nepateikęs išsamesnės informacijos.

Iš ankstesnių baigiamojo pareiškimo projektų, su kuriais pavyko susipažinti agentūrai AFP, buvo galima spėti, kad G-20 šalys susilaikys nuo tvirto įsipareigojimo imtis priemonių užtikrinti, kad pasaulinis klimato šilimas neviršytų 1,5 laipsnio Celsijaus nuo ikipramoninio lygio, taip pat nenustatys aiškaus termino, kada bus pasiektas nulinis grynasis dujų išmetimo lygis.

Tačiau visą naktį prieš Glazge sekmadienį prasidedančias lemiamas Jungtinių Tautų derybas dėl klimato kaitos dirbę pareigūnai sugriežtino pranešimo formuluotes.

Dvidešimt didžiųjų pasaulio ūkių vienijančiai grupei tenka beveik 80 proc. visame pasaulyje į aplinką išmetamo anglies dioksido kiekio ir jų pažadas imtis veiksmų galėtų tapti taip reikalinga paspirtimi Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijai COP26.

Oficialias diskusijas apie klimato kaitą antrąją ir paskutinę Romos aukščiausiojo lygio susitikimo dieną sekmadienį pradėjęs Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi (Marijus Dragis) paragino savo kolegas siekti plataus užmojo tikslų.

„Sprendimai, kuriuos mes šiandien priimsime, darys tiesioginį poveikį Glazgo aukščiausiojo lygio susitikimo sėkmei, o galiausiai ir mūsų gebėjimui spręsti klimato krizę“, – pareiškė jis.

„Turime nustatyti ilgalaikius tikslus, kurie derėtų su Paryžiaus susitarimo tikslais, ir įgyvendinti trumpalaikius pokyčius, kad būtų galima juos pasiekti“, – pridūrė jis.

Ekspertai sako, kad 1,5 laipsnio tikslo įvykdymas (o šis tikslas laikomas ambicingiausiu 2015 metų Paryžiaus klimato susitarime) reiškia, kad iki 2030 metų pasaulinės šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo apimtys sumažėtų beveik perpus, o iki 2050 metų būtų pasiekta „grynoji nulinė vertė“.

BNS