PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Lapkričio 15 d. 13:11

Fotografijos muziejuje – vieša paskaita apie Vilniaus fotografą Juozapą Čechavičių

Šiauliai

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


60464

2018 m. lapkričio 16 d., penktadienį, 17 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) fotografijos istorikas Dainiaus Junevičius skaitys viešą paskaitą „Ką apie fotografiją galėjo manyti Vilniaus fotografas Juozapas Čechavičius?“, kurios metu, remiantis naujausiais duomenimis, bus bandoma rekonstruoti J. Čechavičiaus biografiją, bus nagrinėjamas paties fotografo požiūris į pagrindinį savo gyvenimo darbą. Paskaita yra Šiaulių „Aušros“ muziejaus organizuojamo viešų paskaitų ciklo „Šimtmečio naratyvai“ dalis. Įėjimas nemokamas.

Juozapas Čechavičius (1818–1888) fotografija susidomėjo 1853 m., kai tik pradėjo plisti šlapiojo kolodijaus fotografijos metodas, išstūmęs dagerotipiją ir vyravęs iki XIX a. pabaigos. Pasiekęs šio meno aukštumų ir tapęs plačiai pripažintu vietovaizdžių fotografu, J. Čechavičius fotografijos iš pradžių mokėsi Paryžiuje, kurį laiką fotografavo Kijeve, Černigove, Vitebske. 1865 m. atsikėlė gyventi į Vilnių. Ilgainiui jį pamilo kaip gimtąjį miestą. J. Čechavičiaus gyvenime Vilniaus periodas – pats kūrybingiausias, jis tituluojamas Vilniaus fotometraštininku. Vos per dvidešimt savo veiklos Vilniuje metų J. Čechavičius padarė daugiau kaip 200 meninės ir istorinės ikonografinės vertės Vilniaus miesto ir apylinkių vaizdų nuotraukų.

Paskaita skiriama fotografo 200-ųjų gimimo metinių sukakčiai, įtrauktai į 2018 metais UNESCO minimų datų sąrašą, paminėti.

Fotografijos muziejuje J. Čechavičiaus biografas ir kūrybos tyrėjas vilnietis Dainius Junevičius papasakos apie naujausius atradimus, padarytus rengiant Čechavičiaus kūrybai skirtą parodą Lietuvos dailės muziejuje, pasidalins ankstesnių savo atradimų džiaugsmais ir jį kamuojančiomis fotografo biografijos paslaptimis. Paskaitoje tyrėjas pabandys nustatyti, kurias iš fotografijų autorius pats vertino labiausiai. Gal iš pagrindinio nuotraukų rinkinio ir negausių rašytinių šaltinių pavyks rasti atsakymą, ką J. Čechavičius galėjo manyti apie savo gyvenimo darbą ir pomėgį – fotografiją.

Šiais metais „Aušros“ muziejus organizuoja viešų paskaitų ciklą „Šimtmečio naratyvai“, kurio metu savo sričių profesionalai prisato visuomenei įvairias tyrimų sritis, kalba apie Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį ir įvykius, reiškinius, kurie vedė į valstybingumo atkūrimą. Jau įvyko susitikimai su prof. Egidijumi Aleksandravičiumi, dr. Norbetu Černiausku, prof. Liudu Mažyliu, dr. Aurimu Švedu, prof. dr. Giedre Jankevičiūte, dr. Tomu Pabedinsku, prof. Antanu Andrijausku. Kitas susitikimas numatytas gruodžio 8 d., šeštadienį, 12 val. Chaimo Frenkelio viloje – prof. dr. Antanas Kulakauskas skaitys paskaitą „Etninių lietuvių tautinis sąjūdis ir lietuvių moderniosios tautos susiformavimas“.