PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Spalio 29 d. 16:37

Folkloro „atlaidai“ Veliuonoje – atgaiva dūšiai

Tauragė

Veliuonos kultūros centro nuotr.

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


152301

Spalio 24 d. Veliuonoje I-asis respublikinis Antano ir Jono Juškų užrašytų dainų konkursas sukvietė Lietuvos folkloro mylėtojus. Susidomėjimas buvo didelis, ir tik keletas dalyvių, įvertinę viruso grėsmę, neatvyko.

Konkurso idėja pasiteisino ir sulaukė palaikymo bei pritarimo puoselėti ir plėtoti jį ateityje. Konkurso idėjos užuomazgos atsirado Veliuonoje vykstančio festivalio „Veliuonos kadrilis“ metu: jau tris metus iš eilės buvo organizuojama Dainų diena, skirta Antano ir Jono Juškų atminimui. Jų metu įvairūs šalies regionų folkloro atlikėjai išsakė norą dalyvauti brolių, visos Lietuvos šviesuolių, užrašytų dainų konkurse. Mums ši idėja pasirodė graži ir prasminga, nes turint tokius etnokultūros lobius, reikia daugiau ir dažniau juos tyrinėti, naudoti, reikia stengtis, kad mūsų krašto dainos būtų gyvos ir dainuojamos. Konkursas, kadangi respublikinis, skatina daugelį lietuvių liaudies dainų atlikėjų atidžiau peržiūrėti Antano ir Jono Juškų dainynus, norint išsirinkti sau patinkančią ir tinkančią melodiją, artimiau susipažinti su užrašytomis dainomis. Šiais metais tokia galimybė atsirado gavus finansavimą projektui „I-asis respublikinis Antano ir Jono Juškų užrašytų dainų konkursas Veliuonoje“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Jurbarko rajono savivaldybė. 

Projekto autorė – Veliuonos kultūros centro direktorė Violeta Grabauskienė. Įgyvendindami projektą bendradarbiavome su Lietuvos nacionaliniu kultūros centru. Turbūt paskutinį tokį saulėtą ir šiltą spalio šeštadienį Veliuonos miestelis sulaukė svečių. Gatvėse mirguliavo tautinių kostiumų raštai, visų dalyvių nuotaika buvo puiki, nes gera sutikti bendraminčius, savo talentus parodyti, į kitus pažiūrėti. Gera vilniškiams, varėniškiams, kybartiškiams, kad ir kauniškiams pavaikščioti tautosakininkų Antano ir Jono Juškų takais, po veliuonietiškų dainų dangumi pakalbėti ar paklausyti, kaip čia skamba kalba. O mūsų veliuoniškių šnekta graži, labai artima bendrinei kalbai. Ir dainos mūsų pačios gražiausios...

Veliuonos kultūros centro meno vadovė Lina Lukošienė, pradėjusi dirbti kultūros centre, ištarė lemtingą sakinį: „Organizuokim Juškų užrašytų dainų konkursą“. Šiandien ji sako: „Šį konkursą pavadinau „folkloro atlaidais“, nes į jį atvyko ir brolių Juškų užrašytas dainas atliko Lietuvoje puikiai žinomi folkloro kolektyvai, pavieniai atlikėjai, savo mokinius atlydėjo patys stipriausi folkloro specialistai. Folkloro konkursų Lietuvoje rasime labai nedaug – dauguma organizatorių mieliau renkasi festivalio, šventės formas. Tai puiku. Tačiau man labai priimtina paties kunigo Antano Juškos idėja – rinkti dainų karalienę, skatinti gražų ir muzikalų tarpusavio pasivaržymą, kurio vienintelis ir tikrasis tikslas – skambanti lietuviška daina. Buvo labai gera Veliuonoje pamatyti ir išgirsti tuos atlikėjus, į kuriuos lygiuojamasi, iš kurių mokomasi, iš kurių imamas folkloro sklaidos pavyzdys. Man asmeniškai buvo labai vertinga ir naudinga paklausyti kanklių pritarimų dainoms variantų, stebėti instrumentuotės parinkimą ir bendrą skambesį. Tas be galo jaukus ir bičiuliškas pasibendravimas konkurse, sužadino kitų metų „Veliuonos kadrilio“ Dainų dienos laukimą, į kurį atvykti pasižadėjo visi konkurso dalyviai, iš Veliuonos išvykę sakydami, „tiek gražu, kiek ir labai gera čia pas jus...“.

Po vidurdienio Veliuonos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia suskambo liaudies dainomis... Vieni po kitų pasirodė konkurso dalyviai: Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblio LINAGO solistė Giedrė Tutkutė, vadovė Laimutė Stasė Proškutė, Kauno 1-osios muzikos mokyklos solistas Dovydas Matulionis, vadovės: Rasa Vanda Šukienė ir Laimutė Stasė Proškutė, Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblio LINAGO solistė Justė Jonevičiūtė, konkursui pasiruošusi pati, Kauno I-oji muzikos mokyklos solistė Gustė Balniūtė, mokytoja Laimutė Stasė Proškutė, Raudondvario kultūros centro folkloro ansamblis PILIAROŽĖ, vadovas Vilius Marma, Kauno kultūros centro folkloro ansamblis GADULA, vadovas Andrius Morkūnas, Kauno Palemono folkloro ansamblio BITULA ir Kauno I-osios muzikos mokyklos solistė Meda Šriupšaitė, vadovė Giedrė Ramunė Pečiulienė, Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblis LINAGO, vadovai Laimutė Stasė Proškutė, Andrius Morkūnas, Gytis Aučinikas, Kauno rajono Ežerėlio kultūros centro Zapyškio folkloro ansamblio ALTONĖ duetas, vadovės Jūratė Bytautė ir Miglena Perminienė, Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos folkloro ansamblis , vadovė Ineta Meduneckytė, Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblio SRAUNA, solistė ir vadovė Toma Grašytė - Jegelevičienė, Kybartų kultūros centro Pajevonio moterų vokalinis ansamblis AUŠRINĖ, vadovė Irma Menčinskienė, Veliuonos kultūros centro duetas MUDI, Daiva Jurevičienė ir Lina Lukošienė, vadovė Lina Lukošienė.

Konkurso dalyvių pasirodymus vertino autoritetinga komisija: Kauno I-osios muzikos mokyklos mokytoja-ekspertė Giedrė Ramutė Pečiulienė, komisijos pirmininkė Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veikloms Vida Šatkauskienė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vedėja Jūratė Šemetaitė, Tauragės kultūros centro Skaudvilės skyriaus renginių organizatorė, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Inkstiliuks“ vadovė Rasa Bartkuvienė, Jurbarko A. Sodeikos meno mokyklos vyr. mokytoja, Veliuonos kultūros centro meno vadovė Jadvyga Žemliauskienė.

Buvo skirtos trys prizinės vietos ir dar papildomos trys nominacijos.I -ąją vietą respublikiniame Antano ir Jono Juškų užrašytų dainų konkurse Veliuonoje laimėjo Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblio SRAUNA solistė ir vadovė Toma Grašytė - Jegelevičienė, atlikusi dainas „Tu mano, seserėle“ ir „Vilniaus mieste gražus daržas“. II- ąją – Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblis LINAGO (vadovai Laimutė Stasė Proškutė, Andrius Morkūnas, Gytis Aučinikas), atlikęs dainas „Nusieik, mergytė, ant cidabro tilto“ ir „Žadi žvirblis dukter duoti. III - ąją vietą – Veliuonos kultūros centro duetas MUDI, Daiva Jurevičienė ir Lina Lukošienė (vadovė Lina Lukošienė, atlikęs dainas „Už jūrų, už marių, už vandenėlių“ ir „Aš eisiu namo, namo“.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veikloms Vida Šatkauskienė po konkurso taip apibendrino: „Antanas ir Jonas Juškos yra ypatingi, didingi žmonės, ypač svarbūs kultūros tradicijoms. Jų paliktas darbas yra neįkainojama vertybė. Būtų begalinis nuostolis neturėti jų užrašytų dainų. Jose matome savo tautos dvasią, charakterį, pasaulėžiūrą, vaizdinius ir laikyseną. Svarbu tai, kad šios dainos yra ankstyvosios - XIX a. dainuotos. Jose matosi papročiai, kokie mes buvom. Jei visa tai pamirštume – nebūtume tuo, kuo galime būti: ne tokie dori, ne tokie šviesūs, ne tokie taurūs. Jurbarko rajonui šis palikimas galėtų būti pamatas, kaip kraštas galėtų gyventi, ką puoselėti, kaip sukurti gerbūvį ir dvasios gerovę. Garsas apie paveldą turi pasklisti ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Juk visur vertinama tai, kas savita. Galvoju, kodėl nebuvo konkurso iki šiol. Juk dar ne viskas, kad dainos užrašytos. Labai svarbu yra jų dainavimas, ypatingas nusiteikimas. Pabuvęs šių dainų atlikimo aplinkoje, jautiesi kaip „dvasios mišiose“. Gaila, kad taip susiklostė situacija ir negalėjo atvažiuoti visi norėję kolektyvai. Veliuonos kultūros centras turi didžiulį palaikymą iš Nacionalinio kultūros centro ir mes linkime jums sėkmės ateityje!“

Konkurso laimėtoja Toma Grašytė - Jegelevičienė palinkėjo, kad konkursas stiprėtų, taptų nacionalinis, įvertintas, kad išlaikytų bendruomenišką atmosferą.Kauno kultūros centro folkloro ansamblio GADULA vadovas Andrius Morkūnas labiau palaiko festivalio – šventės idėją: „Manau, kad konkursas yra geras dalykas, bet gyvenime aš noriu, kad pasibaigus koncertui visi būtų patenkinti. O po konkurso vieni būna labai laimingi, o kiti – mažiau laimingi, treti – dar mažiau... Su folkloro ansambliu turime parengę įvairias brolių Juškų užrašytų dainų programas, todėl dabar labai laukiame kitos vasaros ir vėl atvyksime į Veliuoną padainuoti, pasibūti“.

Bet kokia etninės kultūros puoselėjimo forma atveria akis liaudies kultūros savitumui, savo krašto turtams ir vertingiems palikimams, įkvepia svajoti, planuoti, ir dirbti. Vertindami brolių Juškų nematerialųjį lobyną, kurį esame gavę dovanų kaip įpareigojimą, visi bendrai siekiame, kad Antano ir Jono Juškų užrašytos dainos išskristų iš knygų puslapių, pleventų kanklių stygomis ir skambėtų lietuvio gyvenime. Gražios ir prasmingos veiklos pradžia padaryta. Laukia daugybės idėjų, gautųjų patarimų įgyvendinimai. Kitais metais Veliuonai perėmus Lietuvos mažosios kultūros sostinės Tauragės apskrityje vėliavą, gražiausiame panemunės miestelyje lankysis dar daugiau turistų, tad žinia apie šviesuolių brolių Juškų veiklą carinės Lietuvos laikotarpiu pasklis dar plačiau.