REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gruodžio 1 d. 08:28

Finišo tiesioji: ŠU sukirto rankomis su VU

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


21966

Šiemet dvidešimtmetį atšventęs Šiaulių universitetas (ŠU) pradeda rašyti naują istorijos puslapį. Dėl mažėjančio stojančiųjų skaičiaus įstaiga priversta imtis radikalių permainų organizacijos viduje, o aukštojo mokslo reforma nulėmė bendradarbiavimo su kita šalies aukštąja mokykla būtinybę. Po ilgų derybų ŠU likimas aiškus – pasirašyta integracijos sutartis su Vilniaus universitetu (VU). Kokius pokyčius nulėmė vidinė pertvarka ir ką turi žinoti būsimieji studentai?

Savarankiškas ŠU statusas yra daugiau sentimentų klausimas

ŠU poziciją pristato Modestas Grigaliūnas, ŠU Komunikacijos, rinkodaros, neakademinės veiklos tarnybos direktorius:

– ŠU mažėjant studijuojančiųjų, organizacija reaguoja į situaciją. Pagrindinis pokyčių tikslas yra taupyti išlaidas, tenkančias administracijai, bei pastatų išlaikymui skiriamas lėšas. ŠU nebeliks fakultetų, mažės katedrų ir administracijos tarnybų skaičius.

Lyginant su dėstytojų skaičiumi, administracinis aparatas yra per didelis, todėl vidinės pertvarkos tikslas yra jį sumažinti. Kai kuriems darbuotojams pasiūloma užimti laisvas, organizacijai reikalingas darbo vietas ar pareigybes naujoje universiteto struktūroje. Deja, yra ir tokių, kuriems nebus galimybių pasiūlyti darbo.

Buvo apsvarstyti įvairūs galimi variantai, sudarytos skirtingos derybinės grupės, tačiau matėme, kad perspektyviausios ir konstruktyviausios derybos vyksta su VU. Esame įsitikinę, jog kuo autonomiškesnis ŠU bus, tuo geriau jis atlieps krašto ir viso Šiaurės Lietuvos regiono poreikius, todėl derybose su būsimu partneriu būtent tokių sąlygų ir siekiame. Kadangi VU tokius mūsų poreikius girdi ir supranta, jungimasis su juo ir galėtų geriausiai atliepti Šiaurės Lietuvos regiono vystymosi tikslus.

Sui generis akademinio kamieninio padalinio teisės reiškia, kad Šiauliuose veiks specialus VU vidinis padalinys. Jis turės savo tarybą, vadovą, administracinį aparatą, turės vykdyti mokslo ir studijų veiklas. Universitetinių studijų vykdymas ir padalinio veikla priklausys tik nuo mūsų. Tokio padalinio buvimas leis tik stiprinti ir plėtoti universitetines studijas Šiauliuose ir Šiaurės Lietuvos regione.

ŠU turimas turtas ir liks naujojo kamieninio vidinio VU padalinio Šiauliuose žinioje. Tačiau jeigu Šiauliuose kai kurie universiteto pastatai bus, pvz., parduoti, gautos lėšos bus reinvestuojamos būtent į ŠU valdomų pastatų pagerinimą. Šiaulių padalinio finansavimas negalės vykti kitų VU padalinių sąskaita ir jam bus siekiama užtikrinti tokį patį ŠU valstybinio finansavimo lygį. Kad taip įvyktų bei kad Šiauliuose aukštasis universitetinis mokslas būtų ne tik palaikomas, bet ir vystomas, bus siekiama pritraukti valstybės, ES struktūrinių fondų, privačių fondų lėšų.

Apie konkretų laiko tarpą, reikalingą integracijai visiškai įvykdyti, kalbėti sudėtinga: viskas prasidės nuo parengiamojo laikotarpio. Dėl padalinio pavadinimo bus diskutuojama, o darbinis variantas yra VU Šiaulių akademija, tačiau tai tikrai nereiškia, kad toks ir liks.

Planuojame išlaikyti ir stiprinti tas studijas, kurios tradiciškai ŠU žinomos kaip stiprios, turinčios gilias tradicijas, sukaupusios jų vykdymui reikalingą mokslinį potencialą. Įtraukusis ugdymas bus viena iš pagrindinių studijas vienijančių idėjų – Šiauliai išliks pedagogų rengimo centru. Edukologijos, humanitarikos studijų programos išliks studijų proceso branduoliu, bus stiprinamos IT studijos. Šiauliuose būtina ruošti ir „kietųjų“ – inžinerinių – studijų specialistus, įgysiančius išmaniosios ar skaitmeninės gamybos specializaciją. Dar diskutuojama dėl studijų organizavimo modelio, kuriame bus integruojamos IT, menų studijų kryptys. Planuojamas realizuoti naujas studijų organizavimo modelis išskiriant tris esmines kryptis: ugdymo mokslų ir humanitarikos bei regionui ypač reikalingų studijų programų vykdymas. Šiuo metu vyksta specialistų poreikio tyrimas, apimantis visą Šiaurės Lietuvos regioną ir kitus šalia jo esančius rajonus. Tokių studijų įgyvendinimui Šiaulių universitetas yra ir bus pasiruošęs tiek moksliniu, tiek pedagoginiu, tiek materialinių išteklių (infrastruktūros) požiūriais.

Reikia suprasti tai, kad aukštojo mokslo institucijų tinklo konsolidacija Lietuvoje yra būtina, ir žūtbūtinis išlikimas savarankišku universitetu nebūtinai bus geriausias sprendimas. Tai, kas yra tinkama Klaipėdai, nebūtinai bus gerai Šiauliams. Šiauliams yra aktualu, kad čia veiktų universitetinio mokslo institucija – tai aiškiai deklaravo Šiaulių m. vadovai – o savarankiškas jos statusas yra daugiau sentimentų nei efektyvios vadybos klausimas. Suprantame, kad universitetų jungimasis padės efektyviau sutelkti ir administruoti bei panaudoti Lietuvos aukštojo mokslo išteklius, taupyti lėšas ir – svarbiausia – kelti aukštojo mokslo kokybę – tai ir yra šios reformos privalumai.

VU: esame pasirengę padėti

VU poziciją pristato Valdas Jaskūnas, VU studijų prorektoriaus ir derybinės grupės vadovas:

– ŠU taptų akademiniu VU filialu, kuris preliminariai galėtų būti pavadintas VU Šiaulių akademija. Integracija vyks, užtikrinant vidinės autonomijos sąlygas, analogiškas VU kamieninių akademinių padalinių vidinei autonomijai. Ji apibrėžta VU Statute bei vidaus teisės aktuose.

Savo finansus Šiaulių akademija tvarkytų savarankiškai. Esame pasiryžę padėti, didinant veiklos efektyvumą, tačiau visus reikalingus sprendimus turi priimti pati bendruomenė, tam pastaruoju metu skiriamas itin didelis dėmesys.

Abiejų universitetų rektoriai sutarė, kad tas patikėjimo teise ŠU valdomas valstybės turtas, kuris nebus reikalingas Šiaulių akademinio padalinio veiklos vykdymui, galėtų būti reinvestuojamas su siekiu šias investicijas panaudoti Šiaulių akademinio padalinio mokslo ir studijų ar infrastruktūros gerinimo reikmėms. Vis dėlto visi sprendimai dėl turto naudojimo bus priimami, visų pirma tariantis su bendruomene.

Dabartinis aukštųjų mokyklų finansavimo modelis priklauso nuo valstybinių sprendimų. Kol kas, deja, didelė finansų dalis remiasi pritraukiamų studentų skaičiumi. Esame suinteresuoti stiprinti universitetinį padalinį Šiauliuose, tad ilgainiui, užtikrinant aukštą mokslinių tyrimų kokybę ir ja grindžiamas studijas, padalinys galėtų pritraukti optimalų studentų skaičių. Tuomet atsirastų prielaidos ir tvaraus finansavimo užtikrinimui. Tam reikalingos bendros abiejų bendruomenių pastangos, žinant, kad papildomų lėšų aukštojo mokslo sistemoje nėra. Todėl jas galima ir reikia pritraukti, daugiau dėmesio skiriant užsienio studentų kvietimui, taip pat pritraukiant tarptautinių projektų finansavimą.

ŠU administracija ir toliau bus reikalinga mokslo ir studijų proceso organizavimui. Pagrindinis pokyčių siekis yra efektyvumas ir veiklos kokybė.

Realiai stiprinant regionus, kertinis bus ir Vyriausybės vaidmuo. VU tam pasiruošęs, tačiau būtina suvokti, kad, norint kurti naują vertę, tam reikalingos ir atitinkamos investicijos.

Apie heraldiką bei simboliką kol kas nebuvo kalbama. Manome, kad išlaikyti universiteto tradicijas yra reikalinga, tad čia ŠU bendruomenės balsas ir sprendimai bus labai svarbūs.

Stojančiuosius galima patikinti, kad aukštasis mokslas Šiaulių regione išliks. Sieksime kelti studijų ir mokslinių tyrimų kokybę, kuri turėtų atliepti šiuolaikinius bei ateities šalies ir regiono poreikius. Be to, Šiauliai bus vienas iš pagrindinių mokytojų rengimo centrų šalia mokytojų rengimo VU ir Kaune.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA