Finansinė parama „už gerumą“ – gaus ne visi (patikslinta)

Finansinė parama „už gerumą“ – gaus ne visi (patikslinta)
Šiauliai
Šiaulių miesto savivaldybė. Neivaldo Bikelio / „Etaplius“ nuotr.
Reporteris Mindaugas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiauliečių ir verslo suaukotas lėšas ukrainiečiams į specialią Šiaulių miesto savivaldybės sąskaitą miesto valdžia naudoja kaip tinkama. Trečdalį sumos apmokėjo už maitinimo paslaugas. Jau pradėjo registruoti šiauliečių paraiškas paramai „už gerumą“ gauti – tiems, kurie į savo namus priėmė karo pabėgėlius. Bet lėšų užteks ne visiems. Tuo tarpu miesto valdžia, panašu, įvaldė ne tik Šalkauskio filosofiją, bet ir Orvelo aprašytus istorijos klastojimo principus.

Srautai mažėja

Pirmadienio spaudos konferencijoje Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pateikė informaciją apie karo Ukrainoje pabėgėlius. Registracijos centre Šiauliuose ir Migracijos departamento Šiaulių skyriuje nuo karo pradžios visame Šiaulių regione jau užsiregistravo daugiau nei 3 tūkst. pabėgėlių.

Beveik dviejų trečdalių užsiregistravusių asmenų priskyrimo vieta nėra žinoma. Šio ryto duomenimis, pasak A. Bartulio, Šiaulių mieste apsigyvenę 754 karo pabėgėliai. Tačiau įvairių sistemų duomenimis šis skaičius gali būti du kartus didesnis – apie 1,5 tūkst. Pasak direktoriaus, iš viso į regioną atvykstančių pabėgėlių srauto didžioji dalis (70 proc.) apsistoja Šiauliuose.

Iš viso buvo du srautai. Kaip nurodė direktorius, pirmasis srautas buvo jau čia dirbę ukrainiečiai, kurie atsivežė savo šeimas. Jų apgyvendinimas išspręstas. Antrasis srautas – nuo karo savarankiškai bėgę žmonės.

Srautas mažėja, praėjusią savaitę registravosi 240 ukrainiečių, kai pradžioje tokie skaičiai buvo per dieną. Šiaulių miesto darželiuose grupes lanko 123 vaikai, dar 293 – Šiaulių miesto mokyklose, neformaliajame ugdyme – 114 ukrainiečių vaikų.

„Maisto bankas“ išdavė virš 2 tūkst. vienkartinių kortelių (115 Eur vertės), su kuriomis žmonės gali prekybos centruose įsigyti būtinųjų prekių.

Įdarbinimo problemos

Direktoriaus teigimu, ukrainiečių integracijos į darbo rinką procesas vyksta, bet galėtų būti spartesnis. Užimtumo tarnyba registruoja darbo ieškančius karo pabėgėlius. Jų užsiregistravo 450, bet įdarbinta tik 50. Susiduriama su įvairiomis problemomis – pagrindinė – mažamečiai vaikai.

Nuo karo daugiausia bėga moterys su mažamečiais vaikais. Pasak direktoriaus, darbo daugiausia siūlo gamybos įmonės, kurios darbą organizuoja pamainomis.

„Mama iš darželio ar mokyklos pasiima vaiką 16 val. Tokiu atveju popietinėje pamainoje ji dirbti jau nebegali. Ieškoma darbų su nepilnu darbo dienos krūviu ar lankstesniu darbo grafiku“, – tikino direktorius.

Už maitinimą

Šiauliečiai ir verslas aktyviai aukoja į Šiaulių miesto savivaldybės administracijos atidarytą specialią banko sąskaitą. Praėjusio penktadienio duomenimis į šią sąskaitą jau buvo pervesta 38 tūkst. Eur. Pasak A. Bartulio, iš šios sumos išleista 13 tūkst. 734 Eur. Didžioji dalis (11 tūkst. Eur) – už ukrainiečių maitinimą pirmosiomis karo dienomis.

Dalis karo pabėgėlių pirmosiomis dienomis buvo apgyvendinti viešbučiuose, kur gavo ne tik pastogę, bet ir pavalgyti. Kiti apgyvendinti socialinėse įstaigose ir kitose vietose be maitinimo. Todėl buvo sudaryta sutartis su maitinimo paslaugas teikiančia įmone, kuri jau pateikė sąskaitą.

Iš šios sąskaitos norima apmokėti ir viešbučiams, kurie suteikė apgyvendinimą pirmosiomis karo dienomis. Kokia tiksli suma, kol kas nėra aiški, bet direktoriaus žiniomis, tai gali siekti 3 tūkst. Eur (red. pastaba – patikslinta). Tokios sumos miesto biudžete nėra, juo labiau – specialiojoje sąskaitoje.

Ekstremalios situacijos atveju, pasak direktoriaus, eitų naudoti valstybės ir savivaldybių biudžetų rezervo lėšas. Bet ekstremali situacija dėl karo pabėgėlių nėra paskelbta.

„Nežinau, kaip kitos savivaldybės tai spręs. Mes turime specialią sąskaitą“, – kalbėjo direktorius.

Vienkartinė parama

Direktorius spaudos konferencijoje sulaukė daug klausimų dėl 300 Eur vienkartinės paramos šiauliečiams už karo pabėgėlių priėmimą. Jau gautos 45 paraiškos (red. pastaba – patikslinta) iš šiauliečių, kurie neatlygintinai apgyvendino karo pabėgėlius pas save. Patenkintos septynios paraiškos. Paramą gauti gali tik fiziniai asmenys, nors žmonių apgyvendinimu rūpinasi ir verslas, švietimo įstaigos.

Pasak direktoriaus, parama bus skiriama tol, kol specialiojoje sąskaitoje bus lėšų. Kiek tiksliai šiauliečių priėmė ukrainiečius į savo namus, Savivaldybė nežino – yra tik bendri visos šalies duomenys, registracija vyko per „Stiprūs kartu“ platformą.

Vis dėlto piktnaudžiauti šia parama nepavyks. A. Bartulio teigimu, duomenys tikrinami per Migracijos departamentą, kitas sistemas, paraiškos vertinamos atsakingai.

Į žurnalistų klausimus, kiek ši parama šiauliečiams yra moraliai teisinga, kai net neatsižvelgiama į žmonių gaunamas pajamas ir pinigai skiriami iš tų pačių šiauliečių ir verslo paaukotų lėšų, direktorius tikino, kad tai visų pirma parama „už parodytą gerumą“ ir yra simbolinė.

„Žmonės bėgo nuo karo į šalį, kuria pasitiki. Pasvalyje gyvena mano draugas, jis šešių asmenų šeimą priėmė, nupirko visko, ko reikėjo, nežiūrėjo į išlaidas. Tie trys šimtai eurų simbolinė parama už parodytą gerumą, ji neatperka visų išlaidų. Man keistoki jūsų klausimai ar tai moraliai teisinga. Aš pats neturiu kur priimti pabėgėlių, bet kas mėnesį pervedu po šimtą eurų, ir raginu kitus prisidėti, tai būtų mūsų solidarumas“, – teigė A. Bartulis.

Griežtai pagal aprašą

Direktorius prašė ir toliau aukoti į šią sąskaitą.

„Mieste yra pusantro šimto didelių įmonių, jos galėtų paremti tūkstančiu ar panašia suma. Verslui tai nėra didelė suma. Mažesnės įmonės galėtų mažiau, penkiais šimtais eurų prisidėti“, – su prašymu aukoti į verslą kreipėsi A. Bartulis.

Direktorius pažymėjo, kad lėšos iš specialios sąskaitos naudojamos griežtai pagal aprašą. Kuris, pasirodo, koreguojamas pagal situaciją. Pirminiame aprašo variante buvo numatyta, kad parama skiriama konkrečiai karo Ukrainoje pabėgėliams, kitų paramos gavėjų nebuvo nurodyta.

Į portalo „Etaplius“ klausimą, kaip pagal šį aprašą suprantama parama Šiaulių miesto gyventojams, direktorius aiškino, kad aprašas buvo koreguotas.

„Reikėtų naujausią aprašo redakciją atsiversti, ten įrašyta vienkartinė parama“, – tikino direktorius.

Pagal šį aprašą nurodyta, kad lėšos gali būti skiriamos taip pat ir trūkstamoms higienos priemonėms. „Raudonasis kryžius“ viešai buvo ne kartą išsakęs, kad šių priemonių labai trūksta, kiek gaunama, iš karto išdalinama. Redakcijos žiniomis, ukrainiečių mamos su mažais vaikais neturi sauskelnių, dažnai jų nekeičia dienomis. Tačiau iniciatyvos rodyti miesto valdžia neskuba.

„Jeigu matysime sąskaitas už tokias priemones, apmokėsime“, – tikino direktorius.

Redaguoja įrašus

Panašu, kad miesto valdžia įvaldė ne tik Šalkauskio filosofiją, bet ir anglų rašytojo Džordžo Orvelo romane „1984“ aprašytus istorijos klastojimo principus – valdžiai nenaudingos informacijos pašalinimą iš praeities dokumentų.

Portalas „Etaplius“ šiandien pasiteiravo, kaip bus su 5 tūkst. Eur sąskaita ukrainiečių bendruomenei „Karpatai“, kuri susidarė už Savivaldybės įmonės „Busturas“ suteiktus autobusus humanitarinei pagalbai ir karo pabėgėliams parvežti.

Kaip skelbta anksčiau „Busturo“ pranešime, kurį savo tinklalapyje patalpino ir Šiaulių miesto savivaldybės viešųjų ryšių koordinatorius, nurodyta, kad autobusai išsiųsti apmokant Šiaulių miesto biudžeto lėšomis.

Direktorius kėlė prielaidas, kad šią sąskaitą bus bandoma apmokėti iš specialios sąskaitos, į kurią lėšas aukojo šiauliečiai ir verslas. Vėliau Šiaulių miesto meras Artūras Visockas kažkodėl primygtinai ėmė įrodinėti, kad tai yra „Karpatų“ sąskaita ir Savivaldybė ne prie ko.

„Mes niekada nesakėme, kad apmokėsime iš miesto biudžeto. Mero pastangomis rastas rėmėjas, klausimas uždarytas“, – šiandien jau vėl kitaip aiškino direktorius.

Eilutė iš pranešimo apie apmokėjimą iš miesto biudžeto Savivaldybės tinklalapyje šiandien jau buvo pašalinta.

Redakcija rekomenduoja