Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 17-21 d. atkeliauja į Uteną. Jau 12-ąjį kartą rengiama festivalio filmų programa, sudaryta reaguojant į Lietuvoje ir visame pasaulyje vykstančius aktualius socialinius, politinius ir aplinkosaugos reiškinius. Tradiciškai žiūrovai kviečiami apsilankyti filmų seansuose paaukojus bent 1 euro centą.
Spalio 17 d. festivalį kino namuose „Taurapilis“ atidarys „Panoramos“ programai priklausantis izraeliečių režisierių Anat Yuta Zuria ir Shira Clara Winther filmas „Priimtinos nuodėmės“(„Conventional Sins“, 2017). Kino juosta pasakoja apie tai, kaip būdamas paauglys Meilechas dienoraštyje fiksavo žydų ultraortodoksų bendruomenėje patirtą pedofilų prievartą. Po daugelio metų jis sugrįžta į seniai paliktas gatves prisiminti to, kas įvyko. Kartu su kitais ultraortodoksų bendruomenėje užaugusiais žmonėmis, neprofesionaliais aktoriais, jis vaidina scenas iš savo dienoraščio. Tačiau ši istorija nėra apie vieną ar du konkrečius momentus, o apie visą juos stebėjusią bendruomenę. Apie visus, kurie žinojo, bet nieko nedarė.
Dar vienas festivalio rengėjų rekomenduojamų kūrinių - „Panoramos“ programai priklausantis vokiečių režisierių Hanso Blocko ir Moritzo Riesewiecko filmas „Interneto valytojai“(„The Cleaners“, 2018). Kino juosta pasakoja apie Silicio slėnio kompanijoms dirbančius filipiniečius, kurie „išvalo“ mūsų socialinius tinklus nuo pornografijos ir smurto. Net sudėtingiausi algoritmai negali be žmogaus pagalbos iki galo nustatyti, kas peržengia neleistiną ribą. Kasdien šie interneto „valytojai“ peržiūri tūkstančius vaizdų ir įvertina, kur baigiasi menas ir prasideda ištvirkimas; kur baigiasi naujienų fiksavimas ir prasideda žiaurumo vaizdavimas vardan žiaurumo; galiausiai, kur baigiasi laisvė reikšti savo nuomonę ir prasideda manipuliacija faktais.
Debiutuojantiems kino režisieriams, sukūrusiems pirmą arba antrą ilgo metro dokumentinį filmą skiriama „Konkursei programai“. Programa sudaryta atsižvelgiant į meninę filmų vertę, aktualių, žmogaus teises liečiančių temų atskleidimą ir kūrėjų profesionalumą bei novatoriškumą, vienas iš jų sirų režisieriaus Talal Derki filmas „Apie tėvus ir sūnus“(„Of Fathers and Sons“, 2017). Tai - kino juosta, pasakojanti apie dokumentinio kino kūrėją Talalą Derki, kuris sugrįžta į gimtąją Siriją ir dvejus metus, įgijęs pasitikėjimą, praleidžia kartu su džihadistų grupuotės „Al-Nusros“ kovotojo Abu Osamos šeima. Filmas nukelia žiūrovą į karo krečiamoje šalyje gyvenančius dvylikametį Aymaną ir trylikametį Osamą – du brolius, kurie, kaip tikimasi, paseks islamo kalifatą siekiančio įkurti tėvo pėdomis.
„Aktyvizmo“ programai priklausantis meksikiečių režisierės Alexandria Bombach dokumentinis filmas „Ant jos pečių“(„On Her Shoulders“, 2018). Nadia Murad, 23-ejų jazidė, išgyvenusi ISIS seksualinę vergovę ir prieš jazidų žmones vykdytą genocidą, savo knygoje „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“ rašė: „Norėčiau būti paskutinė pasaulyje mergina su tokia istorija.“ Kad jos noras galiausiai išsipildytų, Nadia Murad turi ją pakartoti dar šimtus kartų – ant jos pečių guli atsakomybė už tuos, kurie neturi balso ir yra nematomi tarptautinės bendrijos.
Galiausiai spalio 21 d. festivalį uždarys dar vienas „Aktyvizmo“ programai priklausanti amerikiečių režisierės Jennifer Brea kino juosta „Be poilsio“(„Unrest“, 2017). „Jaučiausi lyg mirusi, tačiau priversta stebėti toliau besisukantį pasaulį“, – teigė šio filmo režisierė, kuri kaip ir daugelis kitų visame pasaulyje, serga reta chroniško nuovargio liga, kuri ūmai prikausto iš pažiūros visiškai sveikus žmones prie lovos. Kūrėja pasitelkia kamerą kaip priemonę parodyti tai, ką mūsų visuomenė dėl tebevyraujančių stereotipų ir nuostatų dažnai pasirenka tiesiog nematyti. Jos darbas nepriklausomame „Sundance“ JAV kino festivalyje įvertintas specialiu žiuri apdovanojimu.
Spalio 17-19 d. festivalis „Nepatogus kinas“ vyks Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. Įėjimas – už auką nuo 1 cento. Visa filmų programa ir bilietai: www.nepatoguskinas.lt