PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2019 m. Liepos 22 d. 07:00

Fejerverkų istorija: nuo senovės iki šių dienų

Šiauliai

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


91984

Nuo išradimo senovės Kinijoje iki naudojimo šiais laikais fejerverkai visada žmones sugebėdavo priversti jausti tam tikrą baimę, bet kartu apstulbinti grožiu. Ar žinote, kaip kito šios pirotechnikos priemonės, bėgant laikui?

Fejerverkų atsiradimo pradžia laikomi 200 m. pr. Kr. Manoma, kad pirmąja petarda tapo atsitiktinai į laužą įmesta žalia bambuko lazdelė, kuri nuo karščio sprogo. Parakas atsirado gerokai vėliau – apie 900 metus, kai tuometiniai alchemikai, eksperimentuodami su salietros, medžio anglies ir sieros mišiniais, atsitiktinai sukūrė paraką. Mišiniu prikimštos bambuko lazdos garsiai sprogdavo nuo kaitros.

Dešimtajame amžiuje kinai sugalvojo, kad fejerverkus galima pritvirtinti prie strėlių, o dar vėliau sumanė, kaip uždegti sprogstamąsias medžiagas ir paleisti į orą.

Arabai kinų išrastą paraką vadino „kinų gėlėmis“, o 13 amžiuje jie patys patobulino alchemikų formulę ir sukūrė dar galingesnį paraką, naudotą muškietose ir pabūkluose. Tačiau jis buvo skirtas jau kariniams tikslams.

Kaip tik 13 amžiuje fejerverkai išpopuliarėjo ir Vakarų šalyse. Renesanso laikotarpiu net buvo kuriamos fejerverkų mokyklos, o italai 1830-aisiais ėmė kurti jau įvairiaspalvius fejerverkų pasirodymus.

Beveik tūkstantį metų vienintelės fejerverkų spalvos buvo oranžinė iš juodojo parako ir balta iš smulkintų metalų. Tačiau italai išmoko šaudyti raudonus, žalius, mėlynus ir geltonus fejerverkus. Tokie įspūdingi spalvoti fejerverkai tapo švenčių, religinių ceremonijų dalimi visoje Europoje. Be svaiginančio spalvoto reginio šiais laikais švenčių nebeįsivaizduoja nė viena pasaulio šalis.

Parengta pagal Interestingengineering.com