PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Lapkričio 13 d. 19:54

Farmacininkai privalės atskleisti, kam teikia paramą: ar išloš pacientai?

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


106697

Seimas pritarė naujoms Farmacijos įstatymo pataisoms, pagal kurias visos Lietuvoje veikiančios farmacijos kompanijos privalės atskleisti informaciją apie bet kokią paramą medikams, gydymo įstaigoms ir farmacijos specialistams.

Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė Agnė Gaižauskienė sako, kad farmacijos sektorius yra pirmasis, kuris imasi tokių viešinimo priemonių, jau seniau taikomų Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje, Italijoje ir kitose pažengusiose šalyse.

Anot A. Gaižauskienės, šio sprendimo buvo siekta nuo 2016 metų. Pernai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijavo Farmacijos įstatymo pataisas, siekiant pokyčių.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad toks bendradarbiavimo viešinimas turės labai didelės įtakos šalies pacientams – kartu su įstatymo pataisomis atsiranda galimybė gerinti inovacijų prieinamumą Lietuvoje. Viešai skelbiant informaciją apie kompanijų skirtą finansavimą, galėsime identifikuoti tas terapines sritis, kurių gydytojai tobulėja daugiausiai ir kuriose yra didžiausias inovacijų proveržis. Jas identifikavus ir atsiradus dar didesniam pasitikėjimui tarp industrijos dalyvių ir valdžios institucijų, bus pakloti tvirti pamatai ateities dialogui dėl inovatyvių gydymo metodų prieinamumo gerinimo”, – įsitikinusi A. Gaižauskienė.

IFPA vadovė mano, kad viešinimas taip pat leis įvertinti farmacijos kompanijų suteikiamą ekonominę naudą bei pridėtinę vertę Lietuvai. „Pavyzdžiui, 2018 metais bendros IFPA narių bendradarbiavimo su Lietuvos medikais apimtys siekė 9,8 mln. Eurų. Didžiausia šių investicijų dalis – daugiau kaip 4,1 mln. eurų – buvo skirti moksliniams tyrimams ir plėtrai. Šiuo metu yra kuriama apie 7000 naujų vaistų, todėl šios investicijos turi didelę reikšmę, siekiant atrasti dar efektyvesnius gydymo metodus ir užtikrinti jų prieinamumą Lietuvos pacientams”, – sako ji.

Sveikatos priežiūros specialistai iki šiol galėjo savo nuožiūra skelbti apibendrintą, nuasmenintą informaciją. Tačiau 2018 metais net 87 proc. medikų sutiko atskleisti individualius duomenis apie asmeniškai gautas vertes.