Europos Komisija atblokavo Vengrijai skirtą 10,2 mlrd. eurų finansavimą

ungarn-4106143_1280
Pasaulis
Pixabay.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse Europos Komisija trečiadienį atblokavo Vengrijai skirtą 10,2 mlrd. eurų finansavimą.

EK nurodė, kad Vengrija įvykdė pakankamai reformų, kad padidintų šalies teismų nepriklausomumą ir taip gautų galimybę naudoti šias lėšas.

„Komisija atidžiai ir nuolat stebės, visų pirma atlikdama auditus, aktyviai bendradarbiaudama su suinteresuotosiomis šalimis ir dalyvaudama stebėsenos komitetuose, kaip Vengrija taiko nustatytas priemones“, – sakoma EK išplatintame pranešime. 

Jame taip pat teigiama, kad iškilus naujoms problemoms gali būti nuspręsta vėl blokuoti šias lėšas.

Be to, EK nurodė, kad 21 mlrd. eurų ES lėšų liks įšaldytos.

Praėjusiais metais EK užblokavo šias Budapeštui skirtas lėšas, baimindamasi, kad Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano nacionalistinės vyriausybės atsitraukimas nuo demokratijos gali pakenkti Bendrijos biudžetui.

Šie milijardai daugiausia susiję su Vengrijai skirtu Sanglaudos fondu.

Šis pinigų paketas – viena didžiausių 27 valstybių bloko biudžeto dalių – padeda šalims išlaikyti ES standartus atitinkančią infrastruktūrą. Šias lėšas valstybės narės naudoja įvairių institucijų statybai ir kitiems projektams finansuoti.

Nors tikėtasi, kad šios lėšos bus atšaldytos, tai taip pat sukėlė pasipiktinimo bangą, o ES teisės aktų leidėjai apkaltino EK, kad ši pasidavė Vengrijos šantažui. 

Tačiau kol kas neaišku, ar šie veiksmai padės išvengti ES vadovų nesutarimų artėjančiame aukščiausiojo lygio susitikime.

Ketvirtadienį Briuselyje susitinkantys ES šalių vadovai taip pat aptars Ukrainos klausimą. Tikslas – pasiūlyti Kyjivui 50 mlrd. eurų vertės makroekonominių priemonių paketą ir aptarti tolesnius veiksmus dėl jo narystės ES.

Tačiau V. Orbanas pagrasino vetuoti šiuos abu pasiūlymus.

Vengrija tvirtina turinti principinių prieštaravimų dėl Kyjivo siekio tapti ES nare, argumentuodama, kad Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio karo meto administracija nepakankamai kovoja su korupcija.

Budapeštas reikalauja, kad prieš priimant bet kokį sprendimą būtų sudarytas strateginės partnerystės susitarimas su Ukraina. 

„Esame suinteresuoti taikia ir klestinčia Ukraina, tačiau tam reikia kuo greičiau įtvirtinti taiką ir apgalvotai gilinti strateginę partnerystę“, – sakė V. Orbanas. 

Tačiau daugelis ES šalių mano, kad V. Orbanas naudojasi aukščiausiojo lygio susitikimu ir savo veto teise, norėdamas šantažuoti Briuselį, kad šis atblokuotų Vengrijai skirtas lėšas.

ES pareigūnai neigia, kad blokavimo panaikinimas susijęs su pastarojo meto V. Orbano pasisakymais.

Praėjusį mėnesį EK paskelbė, kad Vengrija gaus 900 mln. eurų. Šie pinigai yra dalis programos, skirtos padėti Bendrijos narėms atsigauti po energetikos krizės, kurią sukėlė Rusijos įsiveržimas į Ukrainą praėjusių metų vasarį.

Ja taip pat siekiama sumažinti ES šalių priklausomybę nuo Maskvos tiekiamo iškastinio kuro.