REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Liepos 20 d. 18:25

Europa gali susidoroti su sankcijų Rusijai grįžtamuoju poveikiu, mano eurokomisarė M. McGuinness

Pasaulis

Irmantas Gelūnas/Fotobankas

Lukas JuozapaitisŠaltinis: ELTA


240813

Lietuvoje viešinti eurokomisarė Mairead McGuinness sako, kad Europos Sąjungos (ES) Rusijai pritaikytų sankcijų žala Kremliaus ekonomikai ilgainiui bus vis didesnė, o pati Bendrija yra pajėgi susidoroti su šių apribojimų sukeltu grįžtamuoju efektu.

„Sankcijos skirtos paveikti Rusiją ir jos darys vis didesnį poveikį bėgant laikui. Manau, kad tikrai svarbu suvokti, jog kiekvienas naujas sankcijų paketas plačiau ir giliau paveiks Rusiją ir jos karo mašiną“, – trečiadienį žurnalistams sakė M. McGuinness.

„Žinoma, ES ekonomikai jos įtaką taip pat daro. Labai atvirai sakome savo piliečiams, kad jei teiksime Ukrainai paramą, kurios iš mūsų visuomenė ir tikisi, žmonėms būtina žinoti, kad pasekmės bus. Bet jos išsprendžiamos“, – tikino ji.

Eurokomisarė pastebėjo, kad nors ES ir prognozuojamas mažesnis ekonomikos augimas, ji vis tiek augs, tiek šiemet, tiek kitais metais. Tad M. McGuinness įsitikinusi, kad Europa bus pajėgi atlaikyti Kremliui pritaikytų sankcijų neigiamą įtaką pačiai ES.

„Dabartinėje padėtyje vis dar lieka daug neaiškumų, bet mes tvirtai pasiryžę stebėti ir valdyti pasekmes. Bet kol kas ES ekonomikoje, finansinėje sistemoje nematome jokio trapumo. Ji yra gana atspari ir tas mane drąsina“, – kalbėjo Europos Komisijos atstovė.

„Jei kažkokios grįžtamosios pasekmės Europos ekonomikai bus, žinoma, kad ES turi sankcijas sureguliuoti taip, kad poveikis mums būtų kuo mažesnis. Bet, manau, kad tą galime suvaldyti“, – pažymėjo M. McGuinness.

G. Skaistė: mūsų ekonomiką veikia ne sankcijos Rusijai, o karas

Tuo metu finansų ministrė Gintarė Skaistė akcentuoja, kad poveikį Lietuvos ar visos ES ekonomikai visų pirma daro ne skelbiamos sankcijos, o pati Rusijos pradėta agresija prieš Ukrainą.

„Ne sankcijos veikia mūsų ekonomiką, o karas. Ir veikia gerokai stipriau, nei sankcijos pačios savaime. Sankcijų poveikis yra labai ribotas ir apribotų prekių kiekis yra labai ribotas, kurios, pavyzdžiui, keliaudavo per Lietuvą“, – žurnalistams sakė G. Skaistė.

„Poveikį ekonomikoms statyčiau ne per sankcijų poveikį, kas yra labai klaidingas požiūris, o per karo poveikį. Nebūtų karo, nebūtų sankcijų, nebūtų apskritai visos situacijos. Turbūt turėtume visai kitokį augimą Europoje“, – dėstė ji.

Ministrė argumentavo, kad tiesioginį ES sankcijų Rusijai poveikį pajustų nebent tokios įmonės kaip „Lietuvos geležinkeliai“ ar Klaipėdos uostas. Vis dėlto ekonomikai bendrai, pasak jos, kur kas didesnę žalą daro Kremliaus kariniai veiksmai ir dar prieš invaziją pradėtas energetinis šantažas prieš Europą, keliant energetinių išteklių kainas ir ribojant jų pasiūlą.

Nuo vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, ES priėmė septynis vis griežtesnių sankcijų paketus Maskvai. Tarp jų – rusiškos anglies, metalų, naftos ir kitų žaliavų, taip pat aukso importo draudimas, draudimas rusiškiems laivams įplaukti į ES uostus, įšaldytos eurais laikomos Rusijos rezervo lėšos, didžiosios dalies Rusijos bankų atjungimas nuo SWIFT sistemos, kiti ribojimai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA