PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 13 d. 17:19

Eurokomisarų egzaminai baigėsi – kuriems pavyko juos įveikti arba ką matysime Europos Komisijoje?

Pasaulis

Europos Parlamentas. Etaplius.lt nuotr.

Gytė KuzavinytėŠaltinis: Etaplius.lt


328318

Europos Parlamente Briuselyje beveik dvi savaites aktyviai vyko kandidatų į Europos Komisiją klausymai, kurių metu buvo sprendžiama, ar jie yra tinkami eiti pareigas skirtinguose portfeliuose. 26 politikai iš visų ES šalių turėjo įveikti trijų valandų trukmės egzaminą ir įrodyti savo pasiruošimą darbui Europos Komisijoje (EK). Straipsnyje apžvelgiame, kaip jiems sekėsi:

Ursula von der Leyen (Vokietija) – Europos Komisijos pirmininkė

Skirtingai nei 26 kandidatai iš ES valstybių, ši Vokietijos politikė buvo perrinkta vadovauti Europos Komisijai dar liepos 18 dieną. Plenarinės sesijos metu Europos Parlamento (EP) nariai slaptu balsavimu išrinko Ursula von der Leyen antrajai penkerių metų kadencijai eiti EK pirmininkės pareigas. (401 EP narys, 284 nepritarė, 15 susilaikė. Iš viso, reikėjo 360 pritarimo balsų, kad U. Von der Leyen būtų išrinkta.)

Vis dėlto, kitiems politikams dėl savo vietų reikėjo pakovoti: 20 kandidatų į komisarus ir 6 kandidatai į EK viceprezidentus turėjo dalyvauti klausymuose bei įrodyti savo pajėgumus priskirtose srityse.

Ursula von der Leyen. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.

Maroš Šefčovič (Slovakija) – Prekyba ir ekonominis saugumas, tarpinstituciniai santykiai ir skaidrumas

Jis yra ilgiausiai dirbantis komisaras, tačiau vien darbo patirtis ir kompetencija nebuvo pakankamai svarbus rodiklis klausymų metu – politikas turėjo įtikinti europarlamentarus, kad yra pasiruošęs elgtis ryžtingai su portfeliu, kuris jam paskirtas.

Tuo pat metu M. Šefčovič turėjo įrodyti, kad nėra toks griežtas ar radikalus kaip Roberto Fico (Italija), kurio veiksmai ir politinė kryptis yra laikomi labai neliberaliais. EP komitetų verdiktas, po rimtų ir balanso užtikrinimu pasižymėjusių klausymų, buvo teigiamas, tad M. Šefčovič patvirtintas kaip tinkamas būti eurokomisaru.

Maroš Šefčovič. Flickr.com nuotr.

Glenn Micallef (Malta) – Teisingumas, jaunimas, kultūra ir sportas

Būdamas 35-erių, jis yra jauniausias ES Komisijos narys. Jam taip pat teko pirmam susitikti su europarlamentarais klausymų metu.

Tačiau, net ir susidūręs su komentarais, kad yra per jaunas eiti pareigas, G. Micallef egzaminą išlaikė pakankamai gerai. Šiam kandidatui šiek tiek padėjo tai, kad jo portfelyje buvo nekontraversiškų temų, rūpinčių visiems: žiniasklaidos poveikis jaunimo psichinei sveikatai bei Erasmus+ programa. Kadangi šios temos yra vienareikšmiškai svarbios ir aktualios, G. Micallef buvo lengviau įveikti klausymus. Nors ir suklydęs keletą kartų, jis buvo patvirtintas EP komitetų kaip tinkamas eiti pareigas Komisijoje.

Glenn Micallef. Flickr.com nuotr.

Christophe Hansen (Liuksemburgas) – Žemės ūkis ir maistas

Šio kandidato klausymų metu skambėjo aplodismentai, o egzaminas buvo įdomus ir žavintis susirinkusiuosius. C. Hansen ne tik aiškiai bei įtikinamai atsakinėjo į klausimus, bet ir pateikė asmeninę šeimos istoriją apie brolį, kuris perėmė šeimos ūkį ir juo rūpinosi, tačiau pernai nelaimingo įvykio metu žuvo. Ši istorija tik dar labiau įtikino EP narius, jog šis kandidatas tinkamai atsižvelgs į jam paskirtą portfelį ir rūpinsis žemės ūkio sektorimi taip pat, kaip tą darė jo šeima bei brolis.

Christophe Hansen. Flickr.com nuotr.

Apostolos Tzitzikostas (Graikija) – Tvarus transportas ir turizmas

Ilgametis komiteto narys A. Tzitzikostas turėjo sudėtingą išbandymą, nes klausymų metu jam teko rasti geriausius atsakymus į iškilusius interesų konfliktus. Tema apie prieš metus Graikijoje įvykusią traukinių susidūrimo katastrofą, kurios metu žuvo 57 žmonės, buvo iškelta ir egzamino metu, tačiau politikas nevengė ginčo ir prevenciškai šį įvykį aptarė dar savo įžanginėje kalboje.

Kadangi jis egzamino metu žadėjo, kad saugumas transporto ir turizmo srityje bus jo svarbiausiu darbo prioritetu, tai įtikino europarlamentarus ir tuo pačiu užtikrino A. Tzitzikostas vietą Komisijoje.

Apostolos Tzitzikostas. Flickr.com nuotr.

Michael McGrath (Airija) – Demokratija, teisingumas ir teisinė valstybė

Airijos kandidato į ES Komisiją pasirodymas buvo labai sklandus, be jokių klaidų ar nesusipratimų. Būtent tai ir užtikrino M. McGrath vietą Komisijoje.

Svarbiausi jo minėti akcentai, kuriuos jis žadėjo įgyvendinti ateinančios kadencijos metu buvo: tvirta „politinė valia“ mesti iššūkį valstybėms narėms, silpninančioms teisinę valstybę; pažadas vengti „dvigubų standartų“; būtinybė išlaikyti ES teisės viršenybę.

Kadangi šio portfelio temos nebuvo tokios kontroversiškos, tai padėjo Airijos politikui įtikinti visus europarlamentarus, tačiau ir pats jo pasirodymas nesukėlė abejonių.

Michael McGrath. YoutTube.com ekrano stop kadras

Ekaterina Zaharieva (Bulgarija) – Startuoliai, moksliniai tyrimai ir inovacijos

Bulgarijos politikė jau per pirmąją klausymų valandą sugebėjo aiškiai ir suprantamai perteikti pagrindinius akcentus savo portfelyje, todėl stipri pradžia užtikrino ir lengvesnes likusias klausymų valandas.

Nors kai kurios temos kaip gyvosios gamtos mokslų strategija, apimanti naujus teisės aktus, svarbius biotechnologijų plėtrai, diskusijose buvo praleistos, tačiau komitetai vis tiek nubalsavo už šią kandidatę.

Ekaterina Zaharieva. Flickr.com nuotr.

Dan Jørgensen (Danija) – Energetika ir būstas

Danijos politikas jau beveik dešimtmetį darbuojasi kaip EP narys, tad turi patirties ir žino, kaip įtikinti europarlamentus. Paskirtasis komisaras iš Danijos per savo klausymą aiškiai išnagrinėjo sudėtingus klausimus apie būstus, energijos sąnaudas ir atsinaujinančius energijos šaltinius, o EP nariai klausymų metu ne kartą juokėsi, tad atmosfera buvo gera.

Vis dėlto, Jørgenseno laukia didžiulė užduotis: sumažinti energijos kainas ES. Dėl patikimumo ir gero pasirodymo komitetai nusprendė skirti šį politiką tokiai sudėtingai užduočiai ir patvirtino jo kandidatūrą.

Dan Jørgensen. Flickr.com nuotr.

Dubravka Šuica (Kroatija) – Viduržemio jūros klausimai

Siekdama sulaukti komitetų pritarimo antrajai kadencijai ES Komisijoje, politikė laikėsi nerizikingos strategijos ir stengėsi pasakyti tik tiek, kad užtektų užsitikrinti vietą. Klausymų metu ji ne kartą buvo prašyta pasmerkti Izraelio veiksmus Gazos Ruoše ir Artimuosiuose Rytuose, tačiau D. Šuica, tris valandas trukusio egzamino metu, nedvejodama ragino ieškoti kompromiso ir apgailestavo dėl karo, tačiau nepasmerkė Izraelio. Vis dėlto, savo pasirodymu politikė pelnė komitetų pritarimą ir užsitikrino vietą ES Komisijoje.

Dubravka Šuica. Flickr.com nuotr.

Jessika Roswall (Švedija) – Aplinka, atsparumas vandens ištekliams ir konkurencinga žiedinė ekonomika

Šios politikės pasirodymas buvo silpnas: už aplinką, vandenį ir žiedinę ekonomiką atsakinga paskirtoji Komisijos narė susidūrė su sunkiais klausimais beveik visomis temomis, susijusiomis su jos plačiu portfeliu.

Kai kurie EP nariai iš Lietuvos taip pat stebėjosi, jog komitetai nubalsavo už šią kandidatę, nes ji nelabai atitiko skirto portfelio ir turėjo sulaukti papildomo svarstymo. Vykstant klausymui nepasitikėdama savo žiniomis ir pajėgomis, Roswall ne kartą vengė EP narių klausimų, tačiau ji vis tiek buvo išrinkta būti komisare.

Jessika Roswall. Flickr.com nuotr.

Magnus Brunner (Austrija) – Vidaus reikalai ir migracija

Migracijos ir vidaus reikalų portfelis yra laikomas sudėtingu, o kartais net vadinamu kaip „neįveikiama misija“. Siekdamas nesukelti konflikto ir rasti geriausią kompromisą M. Brunner egzamino metu atsargiai atsakinėjo į klausimus, nieko per daug nežadėdamas.

Tačiau daug vilčių keliantis politikas įsipareigojo pradėti „būtinus procesus“, jei šalys neįgyvendins prieglobsčio ir migracijos pakto. Jis ne kartą sakė, kad reikalaus požiūrio, kuris būtų „teisingas ir tvirtas“, nors ir nedetalizavo, kaip to sieks. Savo pažadais ir įsipareigojimais sudėtingame portfelyje M. Brunner įtikino komitetus ir jie nubalsavo už jo kandidatūrą Komisijoje.

Magnus Brunner. YouTube.com ekrano stop kadras

Hadja Lahbib (Belgija) – Pasirengimas, krizių valdymas ir lygybė

Belgijos užsienio reikalų ministrės pasirodymas buvo itin paveikus ir viršijo daugelio susirinkusiųjų lūkesčius. Viso klausymo metu ji išliko rami bei ryžtingai atrėmė opius klausimus apie savo politinę praeitį.

H. Lahbib buvo pasiruošusi savo portfeliui ir įtikinamai pristatė aiškius įsipareigojimus ir planus, kuriuos ruošiasi įgyvendinti, jeigu bus išrinkta. Komitetų nariai nubalsavo teigiamai dėl šios politikės kandidatūros.

Hadja Lahbib. Flickr.com nuotr.

Maria Luís Albuquerque (Portugalija) – Finansinės paslaugos, santaupos ir investavimas

Ironiška, tačiau tuo pat metu kaip ir šios kandidatės klausymai vyko JAV prezidento Donaldo Trumpo patvirtinimas rinkimų nugalėtoju. Visgi, šios naujienos nesutrukdė M. L. Albuquerque pasirodymui, nes ji visas tris valandas labai susikaupusi atsakinėjo į klausimus ir subtiliai vengė interesų konflikto. Nors politikė vengė diskutuoti apie savo praeities vaidmenį šalies politikoje po krizės Portugalijoje, tačiau ji įtikino komitetus, kad yra pasiruošusi ieškoti kompromisų ir išeičių, tad už ją dauguma nubalsavo teigiamai.

Maria Luís Albuquerque. YouTube.com ekrano stop kadras

Costas Kadis (Kipras) – Žuvininkystė ir vandenynai

Kadangi Europos Sąjungos susiduria su vis didesniais iššūkiais C. Kadis portfelyje, ypač su žuvų išteklių mažėjimu, žvejybos kvotomis, šešėliniu Rusijos laivynu, tai politikas klausymų metu pažadėjo siekti kuo daugiau pastovumo šiame sektoriuje.

Trijų valandų egzamino metu C. Kadis įrodė savo išmanymą žuvininkystės ir vandenynų klausimais, primindamas tiek apie savo akademinį išsilavinimą, tiek neseniai įgytas aplinkos ministro pareigas. Ir nors politikas vengė kai kurių klausymų ar negalėjo pažadėti didesnio finansavimo konkrečioms sritims, tai nesutrukdė komitetams nubalsuoti teigiamai už Kipro kandidatą į Europos Komisiją.

Costas Kadis. Flickr.com nuotr.

Jozef Síkela (Čekija) – Tarptautinė partnerystė

Tai buvo sudėtingas klausymas, nes buvo galima matyti, jog Čekijos kandidatas nepakankamai giliai išmano temą ir problemas, susijusias su jo portfeliu. Kai kuriais atvejais jis nerasdavo tinkamų žodžių ar negalėjo pateikti konkrečių atsakymų į klausimus. Vis dėlto, jis pademonstravo žinias finansavimo ir investicijų klausimais, nes šioje srityje jis yra dirbęs anksčiau. Nepaisant neapibrėžtumų ir neaiškumų klausymo metu J. Síkela sulaukė pakankamai palaikymo iš europarlamentarų, kad būtų išrinktas kaip tinkamas eiti pareigas Europos Komisijoje.

Jozef Síkela. Flickr.com nuotr.

Andrius Kubilius (Lietuva) – Gynyba ir kosmosas

Buvęs Lietuvos premjeras, ne pirmą kadenciją Europos Parlamente dirbantis politikas klausymų metu sugebėjo išlaikyti smagią atmosferą ir atsakyti į daugybę ES gynybos klausimų. Egzamino dienos rytą pasaulį apskriejo žinia, kad D. Trumpas buvo išrinktas JAV prezidentu, o tai tik dar labiau pastiprino poreikį Europai imtis saugumo priemonių.

Tačiau politikas sakė, kad svarbu ne kariauti, o išlaikyti taiką. Visgi, „jei nori taikos, ruoškis karui“ – tokią mintį išsakė ir A. Kubilius klausymo metu. Tad šio politiko pasisakymai buvo vertinami labai teigiamai, kadangi netrūko argumentų, aiškių atsakymų ir planų, kurie įtikino komisijų narius nubalsuoti teigiamai dėl A. Kubiliaus kandidatūros.

Andrius Kubilius. Etaplius.lt nuotr.

Olivér Várhelyi (Vengrija) – Sveikata ir gyvūnų gerovė

Vengrijos kandidato klausymai buvo sudėtingi ir varginantys. Tai vienintelis kandidatas, kuris nebuvo iškart patvirtintas komitetų. Klausymo metu daugelis europarlamentarų buvo nusiteikę priešiškai dėl Vengrijoje vykstančios politikos ir O. Várhelyi ryšių su šios šalies ministru pirmininku Viktoru Orbanu.

Sunkumų kėlė ir sudėtingi EP narių klausimai apie moterų teises, vakcinas bei abortus. Dėl savo veiklos ir pasirodymo egzamino metu O. Várhelyi nepavyko įtikinti visų frakcijų balsuoti už jį, todėl komiteto koordinatoriai nusprendė pateikti jam antrąjį klausimų ratą, į kuriuos politikas turėjo atsakyti iki lapkričio 11 dienos.

Olivér Várhelyi. YouTube.com ekrano stop kadras

Wopke Hoekstra (Nyderlandai) – Klimatas, nulinės emisijos ir švarus augimas

Antrą kartą sugrįžtantis į EK politikas labai gerai įveikė egzaminą, sumaniai vengė nepatogių klausimų ir netgi pelnė aplodismentų. Klausymo metu W. Hoekstra nepateikė atsakymo, kaip pasiekti 2040 m. numatyto klimato kaitos tikslą bei nepateikė detalių, kaip ketina paruošti Europos Sąjungą klimato nelaimėms. Kai kuriais atvejais jis visiškai ignoravo europarlamentarų klausimus, tačiau jo pasisakymai buvo geri, jis sugebėjo rasti kompromisus ir pusiausvyrą tarp skirtingų ideologijų. Dėl šio kandidato komitetai nubalsavo teigiamai.

Wopke Hoekstra. Flickr.com nuotr.

Marta Kos (Slovėnija) – Plėtra

Vien šios politikės atsidūrimas kandidatų sąraše buvo dramatiškas, nes Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen spaudė Slovėniją pateikti ne vyrą, o moterį. Tad dėl įvykusios situacijos prieš tai siūlytas Slovėnijos kandidatas Tomaž Vesel turėjo pasitraukti, o jo vietoj buvo paskirta M. Kos.

Visgi ši politikė aiškiai parodė savo poziciją ir klausymo metu demonstravo žinias portfelio klausimais. Taip pat ji pažadėjo paremti Ukrainos pastangas įstoti į ES, o kilusius jos pačios kaip kandidatės interesų konfliktus Marta Kos pažadėjo išspręsti (ji pažadėjo parduoti savo butiko konsultavimo įmonę Šveicarijoje, jeigu bus išrinkta į Europos Komisiją). Komitetų sprendimu, už šią kandidatę buvo nubalsuota teigiamai.

Marta Kos. Flickr.com nuotr.

Piotr Serafin (Lenkija) – Biudžetas, kova su sukčiavimu ir viešasis administravimas

Lenkijos kandidatas į Europos Komisiją egzamino metu parodė stiprią politinę poziciją ir viešo kalbėjimo įgūdžius, kurie galimai nustebino daugelį EP narių, atsižvelgiant į P. Serafin politinę praeitį.

Skirtingai nuo daugelio kitų komisarų klausymų, P. Serafin padarė aiškių pareiškimų: Europos Komisijos biudžetas turi viršyti 1 procentą ES bendrojo vidaus produkto; mokesčių mokėtojų pinigų perdavimas didelėms konsultacijoms gali būti švaistomas ir pan. tačiau politikas vengė kalbėti apie gynybos finansavimą ir nenorėjo minėti konkrečių skaičių. Visgi, savo pasirodymu ir atsakymais lenkų politikas įtikino komitetus, kad yra tinkamas eiti pareigas, todėl šie nubalsavo už jį.

Piotr Serafin. Flickr.com nuotr.

Valdis Dombrovskis (Latvija) – Ekonomika ir našumas, įgyvendinimas ir supaprastinimas

Latvijos politikas, buvęs Europos Komisijos vicepirmininkas, klausymuose jautėsi kaip veteranas. Nors šioje kadencijoje jam patikėtas ne toks svarbus ir prestižinis portfelis, tačiau egzaminas buvo toks pat rimtas kaip ir anksčiau.

Daugiau nei tris valandas trukusiame klausyme V. Dombrovskis demonstravo savo žinias kaip profesionalas, išplėtodamas atsakymus ten, kur turėjo galimybę, tačiau sugebėjo ir išvengti sudėtingų klausimų. Tokiu būdu jis įrodė savo patirtį politikoje ir netrukus po egzamino komitetai nubalsavo už šį kandidatą, ko ir buvo galima tikėtis iš Europos Komisijos veterano.

Valdis Dombrovskis. Flickr.com nuotr.

Likusiųjų 6 kandidatų į Europos Komisijos viceprezidentus klausymai vyko lapkričio 12 dieną, tačiau dėl užsitęsusių diskusijų ir egzamino laiko, sprendimai dėl šių politikų bus pateikti tik kitą dieną arba kitą savaitę.

Antradienį prieš europarlamentarus stojo Raffaele Fitto (Italija), Kaja Kallas (Estija), Stéphane Séjourné (Prancūzija), Roxana Mînzatu (Rumunija), Henna Virkkunen (Suomija) bei Teresa Ribera (Ispanija).

Dėl anksčiau minėto Vengijos kandidato Olivér Várhelyi kandidatūros komitetai turės spręsti šiandien (lapkričio 13 d.), tačiau tikslus laikas dar nebuvo nustatytas.

Galutinį sprendimą dėl visų kandidatų EP nariai priims balsavimo metu per plenarinę sesiją Strasbūre, lapkričio 25-28 dienomis.

#EUROPOS PARLAMENTAS#EUROPOS KOMISIJA#KLAUSYMAI#BRIUSELIS#EGZAMINAI
#EUROKOMISARAI