Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Rugsėjo 15-ąją Rietave buvo švenčiamos Europos paveldo dienos, kurių tema „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“. Tiesa, oras tądien buvo nedėkingas, pliaupė lietus, tad organizatoriams programą teko pakoreguoti. Nors gamta planus šiek tiek pakeitė, Skroblės piliakalnio papėdėje buvo atidengta paminklinė informacinė lenta.
pilikalniai-rrrrr1.jpg
Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite karščiausias naujienas!
Kitaip nei planuota, šventė prasidėjo Oginskių atminimo pagerbimu Rietavo dvaro sodybos parteryje, prie paminklo kunigaikščiams. Sveikinimo žodį tarė Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Fanfarų garsai pranešė, jog Rietavas paveldo dienas švenčia 19-tą kartą. V. Rutkauskas džiaugėsi susirinkusiais skautais, šauliais, kitais jaunuoliais.
Anot Rietavo savivaldybės mero Antano Černeckio, kad ir koks oras bebūtų, Paveldo dienos paminimos kasmet, renginį visada lydi gera nuotaika. „Senovės papročius, kultūrą, gyvenimo būdą liudija ženklai, likę iš senovės. Tai – piliakalniai. Jų viduje slypi istorija. Šiandien turime progą tuo pasidžiaugti“, – sakė jis. Meras dėkojo jaunimui už tai, kad domisi, kad susirenka į talkas, kad nėra abejingi. Taip pat – visiems, prisidedantiems prie piliakalnių puoselėjimo.
Lietuvos kultūros departamento Telšių teritorinio padalinio atstovas Vidmantas Dovidauskas minėjo, kad jau daug metų su visa Europa minime Paveldo dienas. Jis skatino įvertinti piliakalnių gynybinę, kultūrinę, socialinę reikšmę anais laikais. „Kai piliakalniai prarado savo prasmę, žmonės ėmė keltis į miestus. Tada pradėjo dygti miestų bokštai. Ant piliakalnių juk irgi stovėjo pilių bokštai. Kiekvieną laikmetį žmonės norėjo, kelti galvą į viršų – į pilį, į bokštą. Turbūt todėl, kad, pakėlus akis aukštyn, laisvėja žmogaus kūrybinė mintis, siela. Garbė tiems, kurie rūpinasi kultūros paveldu, išlaiko ir stato naujus bokštus“, – kalbėjo V. Dovidauskas.
Prie Oginskių koplyčios mauzoliejaus, pagerbiant jų atminimą, padėta puokštė. „Rietavas visada bus dėkingas Oginskiams, kad turime šį dvarą ir unikalią miesto erdvę. Rietavo miestą iš Oginskių paveldėjome su 7 bokštais. Retas atvejis, kai nedideliame mieste tiek daug vertikalinių akcentų. Trys bažnyčios bokštai – dvi kampanilės (varpinės) ir kupolas – bei 4 bokštai dvaro sodyboje. Deja, tik du išliko iki mūsų dienų – oficinos bokštas (20 m aukščio), kurio papėdėje stovime, ir vandentiekio bokštas (24 m). Du bokštai sunaikinti – vėliavos bokštas (28 m) ir Palmino bokštas (14 m)“, – pasakojo V. Rutkauskas. Savivaldybėje iš viso yra 13 senųjų bokštų. Taip pat gana daug piliakalnių – Skroblės, Lopaičių, du yra Šiuraičiuose, slėpiningas Kačių arba Pauškių, esantis netoli Skroblės piliakalnio, Medingėnų ir Skaborų piliakalnis, kuris jau praktiškai sunaikintas. Muziejaus direktorius taip pat negailėjo padėkos žodžių Rietavo kultūros paveldo puoselėtojams.
Sugužėjus į muziejaus kiemelį, piešinių parodos organizatorė ir kuratorė Audronė Gečienė sakė, kad, ruošiant šį projektą, nutarta pakviesti prisijungti savivaldybės mokinius. Jiems pasiūlyta piešti bokštus ir piliakalnius. Džiugu, kad gauti 107 piešiniai. 47 iš jų eksponuojami parodoje, kiti sudėti į aplanką. A. Gečienė padėkojo mokytojams ir mokiniams, įteikė atminimo dovanėles.
Vėliau vyko mokslinė-edukacinė konferencija „Rietavo krašto piliakalniai ir miesto bokštai“. Joje pranešimą „Rietavo krašto piliakalniai“ skaitė Klaipėdos universiteto Istorijos ir archeologijos katedros doc. dr. Gintautas Zabiela. V. Rutkausko pranešimo tema – „Rietavo miesto bokštai: Oginskių veikla formuojant urbanistinį kraštovaizdį“.
Po konferencijos, ištaikę geresnio oro tarpelį, dalyviai skubėjo į Skroblės piliakalnio papėdę, kur buvo numatytas iškilmingas Europos paveldo dienų atidarymas. Sveikinimo žodį tarė Rietavo savivaldybės vyresnioji specialistė paveldosaugai Rimantė Lenkšaitė, vaikystės prisiminimais pasidalijo Rietavo kaimiškosios seniūnijos seniūnas Romanas Jurčius. Rietavo skautų vadovas Virgilijus Ruškys iškėlė Europos paveldo dienų vėliavą. Atidengiant paminklinę informacinę lentą, kaimiškosios seniūnijos seniūnas simboliškai istoriją perdavė Rietavo miesto seniūnui, nes Skroblės piliakalnis žymi Rietavo miesto pradžią. Pučiant stipriam vėjui ir krintant lietaus lašams, šauliams visgi pavyko įžiebti istorinės atminties laužą. Ant piliakalnio pasodintas ąžuolas, sugiedotas Lietuvos himnas.
Popiet rengta edukacinė popietė, pasižvalgyta nuo Rietavo miesto bokštų. Taip pat aplankyta Rietavo dvaro sodyboje stovėjusio Oginskių rūmų bokšto vieta, buvusios dvaro oficinos bokštas, dvaro vandentiekio bokštas ir Rietavo Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčios bokštai.