PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Sausio 8 d. 09:00

„Esu Vytautas Markevičius“

Kaunas

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


66813

„Sveiki, aš esu Vytautas Markevičius iš Rumšiškių“, - vieną popietę, prieš pat didžiąsias metų šventes į Palomenės pagrindinės mokyklos mokinius kreipėsi nedidukas, garbaus amžiaus, bet labai tvirtos dvasios žmogus.

Šia fraze savo pilietiškumo pamokas, su kuriomis yra apkeliavęs didelę dalį Lietuvos, Vytautas Aleksandras Markevičius pradeda jaunosios kartos pažintį su istorine atmintimi. Tokių pamokų įvairiose šalies mokyklose, gimnazijose šis patriotas jau yra pravedęs daugiau kaip šimtą. Simboliška, kad baigiantis 2018-iesiems, kai minėjome Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio 30-ąsias metines, svečias Palomenės mokiniams atvežė savo surinktą ir parengtą turtingą parodą „Sąjūdis“. Parodos medžiaga, kurios ekspoziciją sudaro dešimtys stendų, knygų, laikraščių, žurnalų, per Lietuvos mokyklas keliauja nuo pat 2006-ųjų. Per tą laiką ji pasipildė ir naujais eksponatais, o ją peržiūrėjusių jaunuolių skaičių, matyt, būtų gana sunku pasakyti – štai kad ir Palomenės mokykloje savo viešnagės metu V. A. Markevičius pravedė tris pilietiškumo pamokas pagal vaikų amžiaus grupes. Mokiniai iš aktyvaus kovotojo už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę lūpų klausėsi pasakojimo apie tai, kokiomis aplinkybėmis susikūrė Lietuvos persitvarkymo sąjūdis, koks vaidmuo jo kūrimosi laikmečiu teko tuometiniams valstybės ir politiniams veikėjams, kaip į mūsų šalies laisvės siekį reagavo Sovietų sąjunga. Vyresniųjų klasių mokiniai daug įdomaus sužinojo apie sovietinę to meto propagandos mašiną, kuri taip ir neįstengė sustabdyti išsiveržusios laisvės upės. Pasididžiavimo savo tauta mokiniams įkvėpė svečio žodžiai apie tą didžiulę reikšmę, kurią turėjo lietuvių pasiryžimas atkurti savo valstybę, visos sovietų imperijos žlugimui. – Ir šiandien tai, kad išjudinome tokios didžiulės imperijos pamatus ir ji subyrėjo, atrodo kaip sapnas, - prisipažino svečias. Mokiniai turėjo galimybę apžiūrėti stendus, paklausti apie tai, kas juos domina.

Reikšmingos ne tik V. A. Markevičiaus pilietiškumo pamokos, bet ir galimybė pamatyti iš arti, susipažinti iš arčiau su šiuo žmogumi, kurį galima pavadinti legenda. V.A. Markevičius – ne tik turtingos parodos autorius.
2005 metais jam suteiktas Lietuvos laisvės kovų dalyvio statusas, 2013 metais jis tapo Prezidentės inicijuotos akcijos „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“ laureatu, sovietiniais metais platino draudžiamą literatūrą, buvo aktyvus sąjūdžio susikūrimo iniciatorius. Visoje Lietuvoje išgarsėjusi Vasario 16-osios minėjimo Kruonio šile tradicija – taip pat Vytauto Markevičiaus idėja, kurią jis sėkmingai kasmet įgyvendina iki šiol. Rumšiškietis, buvęs inžinierius statybininkas, yra įgyvendinęs ne vieną sėkmingą patriotinę iniciatyvą, iš meilės tėvynei bei istorinės atminties saugojimo suvokimo gimė ir partizanų bunkeris, Laptevų jūros tremtinių žeminė Lietuvos liaudies buities muziejuje, kraštiečiai dėkingi už poeto Jono Aisčio tėviškės aplinkos sukūrimą, kitus dalykus, kurie įrodo, kiek daug gali padaryti vienas savo tėvynę mylintis žmogus.

Beje, V. A. Markevičius yra ir mūsų rajono savivaldybės kultūros premijos laureatas.

...Padėkoję svečiui už pilietiškumo pamoką, Palomenės pagrindinės mokyklos mokiniai išsiskirstė po klases, o Vytautas Aleksandras Markevičius sėdo už automobilio, prikrauto stendų, vairo. Energingas rumšiškietis sakė namo sugrįžęs stendų neiškraus – jau laukia kiti maršrutai, kitų Lietuvos mokyklų mokiniai, kuriems taip pat reikalingas prisilietimas prie istorinės atminties.

Išvažiuodamas svečias pasiūlė mokytojams surengti rašinio konkursą Sąjūdžio tema. Jo būsimiems nugalėtomas paliko ir prizą – taip pat mūsų kraštiečio Stanislovo Abromavičiaus knygą.

Romualda Suslavičienė

Autorės nuotr.