PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Spalio 4 d. 15:52

ES narės privalo pripažinti kitose Bendrijos šalyse atliktus lyties keitimus

Pasaulis

ES vėliava. / Europos Parlamentas

Rūta AndrošiūnaitėŠaltinis: BNS


322161

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) penktadienį nusprendė, kad Bendrijos narės privalo pripažinti vardų ir lyčių pakeitimus, atliktus kitose bloko šalyse.

Šį sprendimą palankiai sutiko aktyvistai.

Byla buvo pradėta nagrinėti, kai vienas translytis Rumunijos pilietis užginčijo savo gimtosios šalies institucijų atsisakymą išduoti jam naują gimimo liudijimą, kuriame būtų atspindėta Jungtinėje Karalystėje pripažinta jo vyriška lytis.

„Aš iš tikrųjų verkiau. Tai tikrai buvo pergalė, kurios laukiau daugelį metų“, – vaizdo skambučiu iš JK sakė ieškovas Arianas Mirzarafie-Ahi, o jo šalininkai surengė spaudos konferenciją Bukarešte.

A. Mirzarafie-Ahi, kuris gimęs Rumunijoje buvo įregistruotas kaip moteris, 2020 metais užsitikrino vyriškos lyties pripažinimą JK, kur jau ilgus metus gyvena.

ES valstybės atsisakymas „pripažinti ir įrašyti į piliečio gimimo liudijimą kitoje valstybėje narėje teisėtai įgytą vardo ir tapatybės pakeitimą (...) prieštarauja ES teisei“, pareiškė ESTT.

„Ateityje galiu tikėtis visavertiškesnio gyvenimo“, – sakė A. Mirzarafie-Ahi, 32 metų biologijos mokytojas, į JK persikėlęs 2008 metais.

Asociacija „Accept“, ginanti LGBTIQ teises Rumunijoje, pasveikino sprendimą kaip „didelę translyčių žmonių pergalę“ šalyje, pabrėždama, kad tai pirmas kartas, kai aukščiausios instancijos bloko teismas priėmė sprendimą tokioje byloje.

Žeminantis procesas

ESTT nurodė, kad atsisakymas suteikti tokį patvirtinimą „trukdo naudotis teise laisvai judėti ir apsigyventi“, nes be tokio oficialaus pripažinimo asmeniui kyla nepatogumų tiek kasdieniame, tiek profesiniame gyvenime.

Jis taip pat teigė, kad „Brexitas“ neturi jokios įtakos ginčui, nes ieškovas užsitikrino lyties ir vardo pakeitimo pripažinimą prieš faktinį JK išstojimą iš ES.

Liuksemburge įsikūręs teismas nusprendė, kad nėra pagrįsta įpareigoti asmenį pradėti naują procesą Rumunijoje dėl lyties tapatybės pakeitimo. Pasak ESTT, dėl to kyla rizika, kad tokios bylos baigtis gali būti kitokia nei tikimasi.

Toks procesas Rumunijos teismuose greičiausiai būtų ilgas ir galimai žeminantis, teigė „Accept“.

Nors 2001 metais Rumunijoje homoseksualumas buvo dekriminalizuotas, šalyje vis dar draudžiama tos pačios lyties asmenų santuoka ir civilinė partnerystė.

2023 metų gegužę Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) nusprendė, kad Rumunija pažeidžia tos pačios lyties porų teises, atsisakydama teisiškai pripažinti jų sąjungas. Bylą iškėlė 21 tos pačios lyties pora, kuri reikalavo „lygybės prieš įstatymą“.

Pastaraisiais metais Rumunija kelis kartus bandė apriboti LGBTIQ teises, be kita ko, mėgindama panaikinti lytinės tapatybės studijas universitetuose ir mokyklose.

#LYTIES#KEITIMAS#EUROPOS#SĄJUNGA