ES paskelbė naujas sankcijas Rusijai dėl okupuotų Ukrainos teritorijų aneksijos

ES paskelbė naujas sankcijas Rusijai dėl okupuotų Ukrainos teritorijų aneksijos
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Rūta Androšiūnaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Europos Sąjunga ketvirtadienį įvedė naują sankcijų paketą Rusijai, išplėsdama draudimus prekybai ir asmenims dėl Maskvos įvykdytos keturių okupuotų Ukrainos regionų aneksijos.

Šiomis priemonėmis, kurios įsigaliojo paskelbus jas oficialiajame bloko leidinyje, taip pat numatoma nustatyti visame pasaulyje gabenamos rusiškos naftos kainų viršutinę ribą, tačiau tik po to, kai Didžiojo septyneto (G-7) šalių grupė suderins detales.

ES reglamente nustatyta, kad sankcijos įvedamos dėl „tolesnės“ Rusijos „agresijos prieš Ukrainą, neteisėtų pseudoreferendumų organizavimo šiuo metu neteisėtai okupuotose Donecko, Chersono, Luhansko ir Zaporižios sričių dalyse ... ir neteisėtos tų Ukrainos sričių aneksijos ..., taip pat dėl mobilizacijos Rusijos Federacijoje ir kartojamo grasinimo panaudoti masinio naikinimo ginklus“.

ES „juodąjį“ sąrašą papildė 30 fizinių asmenų ir septyni juridiniai asmenys, įskaitant dainininkus Juliją Čičeriną ir Nikolajų Rastorgujevą bei kitus karą palaikančius atlikėjus, laikomus propagandistais.

Į šį sąrašą taip pat pateko Rusijos rinkimų komisija ir jos vadovė, Maskvos primesti pareigūnai aneksuotose srityse, Rusijos gynybos pareigūnai ir gynybos sektoriuje veikiančios bendrovės.

Reglamente taip pat numatytas „sankcijų apėjimo“ sąrašas, į kurį bus įtraukiami fiziniai ar juridiniai asmenys, padedantys sankcionuotiems Rusijos subjektams apeiti ES sankcijas.

Tai jau aštuntasis sankcijų paketas, kurį ES įvedė prieš Rusiją nuo tada, kai Kremlius vasarį liepė pradėti invaziją į Ukrainą.

Svarbiausia naujojo sankcijų paketo priemone turėjo tapti rusiškos naftos kainų lubų nustatymas.

Tačiau ketvirtadienį paskelbtame teisės akto tekste nėra nustatyta, kaip veiks šis mechanizmas, nes tai ketinama nuspręsti per būsimus Europos Komisijos ir ES valstybių narių svarstymus bei konsultacijas su G-7.

„Nors visi pagrindiniai kainų lubų elementai tekste jau nustatyti, G-7 aplinkoje tebevyksta diskusijos dėl būsimo kainų lubų lygio ir tam tikrų detalių“, – pareiškė vienas ES pareigūnas, atsisakęs nurodyti savo vardą ir norėjęs geriau paaiškinti sankcijas.

„Svarbiausia, kad mes turime vienodas sąlygas visiems G-7 nariams, be to, esant galimybei, prisijungs ir trečiosios šalys.“

Naujajame sankcijų pakete numatytas visiškas draudimas Rusijos piliečiams ir gyventojams teikti kriptoturto piniginės, sąskaitų tvarkymo ar saugojimo paslaugas, neatsižvelgiant į bendrą tokio kriptoturto vertę. Be to, išplečiamas galiojantis draudimas Rusijos importui ir ginklų pardavimo uždraudimas, kuris dabar bus taikomas ir civiliniam naudojimui skirtiems šaunamiesiems ginklams.

Taip pat uždrausta Rusijai parduoti elektronikos komponentus, kurie gali būti panaudoti Rusijos ginkluose, tokius kaip tranzistoriai, elektroniniai integriniai grandynai, valdikliai ir kt.

ES, be kita ko, uždraudė ir Rusijai teikti architektūros ir inžinerijos paslaugas, taip pat IT konsultavimo paslaugas bei teisinio konsultavimo paslaugas.