REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Balandžio 28 d. 20:43

Europoje kilo painiava dėl Rusijos reikalavimo už dujas mokėti rubliais

Pasaulis

Flickr.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


214657

ES šalys ketvirtadienį stengėsi suprasti Rusijos sprendimą nutraukti dujų srautą į Lenkiją ir Bulgariją, siekdamos išsaugoti tiekimą, nepažeisdamos Maskvai paskelbtų sankcijų.

Antradienį Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ paskelbė stabdanti dujų tiekimą abiem šalims, nesulaukusi iš jų apmokėjimo rubliais.

Bendrovė pareiškė, kad Varšuva ir Sofija pažeidė rusų prezidento Vladimiro Putino įsakymą už dujas atsiskaityti tik Rusijos valiuta, o ne doleriais ar eurais.

Reikalavimą mokėti rubliais daugelis laiko Kremliaus gudrybe, skirta ginklu paversti dujų tiekimą ir sukurti teisinių spragų, leidžiančių Maskvai apeiti ES taikomas baudžiamąsias priemones.

Reaguodama į sankcijas, Rusija liepė „nedraugiškų šalių“ mokėjimus už dujas konvertuoti į rublius per banką „Gazprombank“. Kai kurios ES narės, įskaitant Vokietiją, nustatė, kad toks prašymas nepažeidžia sankcijų režimo.

„Mokėjimai bus atliekami eurais, o paskui „Gazprombank“ juos pervedinės į vadinamąją „K“ sąskaitą“, – paaiškino vokiečių ekonomikos ministras Robertas Habeckas (Robertas Habekas), kurio šalis yra labai priklausoma nuo rusiškų dujų.

„Tai kelias, kuriuo einame, tai kelias, kurį mums parodė Europa, tai kelias, suderinamas su sankcijomis“, – patikino jis.

Tačiau kiti, įskaitant sankcijas ES ruošianti Europos Komisiją (EK), įspėjo, kad toks konvertavimas gali būti laikomas pažeidimu, dėl kurio dujų importuotojams kiltų teisinis pavojus.

„Jei sutartyje numatyta, kad mokėjimai turi būti atliekami eurais arba doleriais, bendrovės įsipareigojimai baigiasi, kai ji atlieka tą mokėjimą eurais arba doleriais“, – nurodė ES atstovas Ericas Mameris (Erikas Mameris).

„Jei mokėjimas atliekamas rubliais, tuomet nebekalbame apie sudarytą sutartį ir kalbame apie sankcijų apėjimą“, – pridūrė jis.

Siekdami išsiaiškinti painiavą, Europos energetikos ministrai pirmadienį rengia neeilinį posėdį ir prašys EK pateikti aiškesnes teisines rekomendacijas, kaip reaguoti į Rusijos reikalavimus dėl atsiskaitymo už dujas.

Pasak vieno ES diplomato, kalbėjusio su anonimiškumo sąlyga, bloko valstybės narės išreiškė „tam tikrą nusivylimą dėl Komisijos gairių, kurias valstybės narės interpretavo skirtingai“.

Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) duomenimis, pernai Rusija patenkino 32 proc. viso Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės dujų poreikio, o 2009 metais – 25 procentus.

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA