PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Lapkričio 29 d. 15:55

ES atsakas į krizę Ukrainoje: nuo naivumo pereita prie ryžtingumo

Lietuva

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega. Etaplius.lt nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


252519

„Tai, kas vyksta Europoje ir jos pašonėje – Rusijos karas prieš Ukrainą – ir reakcija bei atsakas į tai formuoja istoriją. Tai istoriniai sprendimai“, – apie dabartinius bene daugiausiai Europos Sąjungos (ES) dėmesio sulaukiančius įvykius kalba Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.

EK atstovybės Lietuvoje vadovo teigimu, šiandien nėra lengva nuspėti, kurion pusėn pasisuks ekonominė situacija. Etaplius.lt nuotr.

M. Vaščega Rusijos ir Ukrainos karą lygina su demokratinio, laisvę, žmogaus teises gerbiančio ir brutalaus, agresyvaus, totalitarinio ir autoritarinio pasaulių susidūrimu. „Turime padėti apginti demokratiškai ir laisvai gyventi leidžiančią pasaulio tvarką siekdami gerovės, o ne agresyvių dalykų“, – sako EK atstovybės vadovas.

Forume „Ekonomikos rytdiena: ar vis dar galime ją programuoti?“ M. Vaščega atkreipė dėmesį į šiandieninę ekonomikos situaciją.

Prognozuoti, kas nutiks ekonomikoje, nėra lengva, todėl tenka būti pasirengus priimti reikiamus sprendimus: „Centriniai bankai kelia palūkanų normas, o su jomis sudėtingiau duoti tokį ekonominį atsaką, kurį davėme COVID-19 krizės metu“.

„Esant dabartinei situacijai, Ukrainos negalime palikti ir turime išnaudoti kiekvieną įmanomą galimybę jai padėti“, – M. Vaščega pažymi ES atsako į krizę Ukrainoje svarbą. Etaplius.lt nuotr.

Ukrainos negalima palikti be ES paramos

Bet kuriai valstybei svarbu, kas vyksta kaimynystėje ir greta. ES yra valstybių narių sąjunga, skirta bendrų interesų vystymui ir abipusei pagalbai. Paramą stengiamasi suteikti kaimyninėms valstybėms, kad ir jos galėtų vystytis.

Su Ukraina bendradarbiavimas vyksta daugelį metų, šaliai teikiama visokeriopa pagalba reformų vykdymui. „Esant dabartinei situacijai, Ukrainos negalime palikti ir turime išnaudoti kiekvieną įmanomą galimybę jai padėti. Rusijai naikinant Ukrainos energetinę infrastruktūrą gyventojai lieka be šilumos, karšto vandens, elektros. Greitas ES įsitraukimas siekia padėti atkurti galimybę gyventi humaniškomis sąlygomis“, – M. Vaščega pažymi ES atsako į krizę Ukrainoje svarbą.

Ukrainai jau skirta 9 milijardų eurų finansinė parama, šalies kariai apmokomi, jiems teikiama ginkluotė, ES valstybėse prieglobstį rado daugiau nei 7 milijonai karo pabėgėlių, taip pat ES priėmė 8 sankcijų paketus Rusijai.

EK atstovybės vadovas pastebi greitėjantį ES sprendimų priėmimą. Etaplius.lt nuotr.

Reakcijos greitis į krizę ES pašonėje buvo žaibiškai greitas

Kaip pastebi EK atstovybės Lietuvoje vadovas, ES persiorientavo į ryžtingumą, priimamų sprendimų greitis padidėjo.

Tai iliustruoja reagavimas į paskutines kritines situacijas. Priimti reikalingus sprendimus suvaldyti finansų krizei Graikijoje prireikė 4 metų, suformuoti atsigavimo fondą koronaviruso pandemijos akivaizdoje – 4 mėnesių. Pirmajam sankcijų paketui Rusijai prireikė viso labo 4 dienų. Atsakas į karą Ukrainoje buvo greitas ir vieningas.

„Vasario 24 dieną Rusijai įsiveržus į Ukrainą, ES sugebėjo sureaguoti greitai, vieningai ir su istorinio dydžio sankcijomis. ES yra pasiruošusi reaguoti ir toliau. Laikui bėgant atsiranda šioks toks nuovargis tarp žmonių ar ES valstybių narių, bet turime su tuo kovoti ir tęsti tai, ką darome“, – teigia M. Vaščega.

Reklama