PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Kovo 8 d. 20:10

Erkės jau pabudusios: kaip apsisaugoti?

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Vilda BajoriūnienėŠaltinis: Etaplius.LT


294040

Pavasarį kasdien šylantis oras džiugina visa, kas gyva, o vidutinei paros temperatūrai pasiekus 5–7 laipsnius atsibunda ir erkės. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento specialistai šiemet tuo jau įsitikino – kovo 1 d. vykdydami kraujasiurbių nariuotakojų stebėseną – Šiaulių rajono Luponių miške 2 km maršrute rastos pirmosios aktyvios Ixodes genties erkės, kurios yra pagrindinės Laimo ligos ir erkinio encefalito platintojos. Praėjusiais metais toje pačioje vietoje erkių buvo rasta vėliau – kovo 21 d.

Lietuvoje erkės būna aktyvios dažniausiai nuo kovo iki lapkričio pabaigos, o kartais ir gruodžio vidurio. Jos dažniausiai aptinkamos drėgnose, tamsiose, tankiose vietovėse: lapuočių ar mišriuose miškuose, miškingose vietose, miško pakraščiuose, laukymėse, paupiuose, pelkėtose vietovėse, kur daug brūzgynų ir krūmokšnių. Taip pat jų galima rasti ir miesto parkuose, skveruose, daugiabučių kiemų žaliosiose teritorijose.
NVSC Šiaulių departamento duomenimis, praėjusiais metais Šiaulių apskrityje erkinio encefalito atvejų buvo užregistruota du kartus daugiau nei 2022 metais (atitinkamai 46 ir 21 atvejis), Laimo ligos – mažiau (atitinkamai 78 ir 100 atvejų).

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų?

Efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Įprastinės skiepijimo schemos pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1–3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos informaciniame lapelyje. Po pilnos vakcinacijos (3 dozių) susidaro patikima apsauga. Vėliau svarbu nepamiršti imunitetą sustiprinti – priklausomai nuo amžiaus, pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3–5 metus.

Laimo ligos apsaugai skiepų nėra, nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės:

• Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti garai priglundančią kepurę, gobtuvą.
• Būnant gamtoje patartina dažnai apžiūrėti save ir bendrakeleivius. Aptiktas per drabužius ropojančias erkes – sunaikinti.
• Rekomenduojama naudoti repelentus (nariuotakojus atbaidančias medžiagas).
• Sugrįžus į namus būtina atidžiai apžiūrėti savo kūną, išsišukuoti plaukus, nusiprausti.
• Svarbu kruopščiai prižiūrėti gyvenamųjų namų teritorijas, sodus: nuo ankstyvo pavasario pjauti žolę, naikinti menkaverčius krūmus, išvežti augalines šiukšles.

Ką daryti įsisiurbus erkei?

Aptikus įsisiurbusią erkę, ją reikia kuo greičiau ištraukti, nespausti erkės kūnelio, suimti erkę kaip galima arčiau odos ir staigiu judesiu traukti į viršų. Įsisiurbusios erkės netepti riebalais ar kitais skysčiais. Pašalinus erkę, žaizdelę reikia dezinfekuoti. Po erkės įsisiurbimo apie vieną mėnesį reikia stebėti savo sveikatą ir įsisiurbimo vietą. Jeigu erkės įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, kuris plečiasi, ar pablogėja savijauta – būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.