Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt
Pavasarinė žaluma vis dažniau kviečia laukan. Tačiau čia tyko ne tik džiaugsmai, bet ir pavojai. Net iš kiemo prie namų galima grįžti su pavojingu „papuošalu“ – erke.
Erkės – kraujasiurbiai voragyviai, kurie išgyvena tik siurbdami kraują iš stuburinių gyvūnų, joms nereikalingas joks kitas maistas. Tai laikini žmonių ir gyvūnų parazitai ir ligų platintojai. Vidutiniškai erkės gyvena nuo trejų iki šešerių metų. Apie erkių keliamas grėsmes kalbamės su Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialiste Rima LEONAUSKIENE.
Aukai dovanoja ligas
– Priminkite, kuo erkės yra tokios pavojingos.
– Žarnose arba seilių liaukose erkės gali turėti bakterijų arba virusų, kuriuos, siurbdamos kraują, perneša į aukos organizmą. Infekcinių ligų, tokių kaip erkinis encefalitas (EE) ir Laimo liga (borelioze) platintojos Lietuvoje yra Europinės miško iksodinės erkės – Ixodesricinus.
Preliminariais ULAC duomenimis, pernai (2018 m.) Lietuvoje registruoti 384 erkinio encefalito (EE) ir 2 293 Laimo ligos (LL) atvejai.
– Ar yra reikšmės, kada erkė pašalinama nuo kūno?
– Erkinio encefalito virusų būna erkės seilių liaukose, žmogui jie yra perduodami tuo metu, kai tik erkė pažeidžia odą. Laikas, kiek erkė išbuvo įsisegusi, užsikrėtimui erkiniu encefalitu reikšmės neturi. Greitas įsisegusių erkių pašalinimas labai svarbus Laimo ligos profilaktikai, nes siurbdama kraują, erkė į žaizdą suleidžia skysčius, kuriuose yra borelijų, šios ligos sukėlėjų. Yra manoma, jei erkė bus pašalinta per mažiau nei 24 val., tikimybė užsikrėsti Laimo liga – maža. Praėjus maždaug 48 val., erkė pradeda intensyviai maitintis ir tuo didesnė galimybė bakterijoms patekti į žmogaus organizmą.
Primena gripo simptomus
– Kaip atpažinti erkinį encefalitą?
– Asmuo, užkrėstas EE virusu, praėjus dviem ar trims savaitėms po erkės įkandimo, gali pajusti panašius į gripo simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Šie simptomai trunka apie savaitę. Po to dauguma žmonių pasijunta geriau. Kas trečiam užkrėstajam asmeniui virusas gali išplisti, pasiekti smegenų dangalus ir smegenis. Tokiu atveju po 2–7 dienų vėl pakyla kūno temperatūra, atsiranda smegenų ir jų apvalkalų sudirginimo požymių: stiprus galvos skausmas, vėmimas, galvos svaigimas; gali būti pusiausvyros, sąmonės sutrikimų, paralyžius. Atsiradus pirmiesiems požymiams reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Diagnozei patvirtinti atliekami kraujo bei nugaros smegenų skysčio tyrimai. Specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra. Šis susirgimas yra gydomas tik simptomiškai, antibiotikai neveiklūs.
Maždaug 15 proc. ligonių, persirgusių EE, turi ilgalaikių vidutinio sunkumo liekamųjų reiškinių – tai miego, atminties ir dėmesio sutrikimai, dirglumas, nuotaikos nepastovumas, dažni galvos skausmai gali likti visam gyvenimui.
Galimas žmonių užsikrėtimas ir per nepasterizuotą, infekuotą erkinio encefalito virusu (EEV) ožkų ar karvių pieną. Virinant pieną EEV žūsta per 2 min., veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.
Įsisiurbimo vietoje – dėmė
– Kuo skiriasi Laimo liga?
– Boreliozės, dar kitaip vadinamos Laimo ligos, simptomas – odos bėrimas, kuris atsiranda įkandimo vietoje praėjus 1–4 savaitėms. Dažniausiai dėmė būna erkės įsisiurbimo vietoje, tačiau gali atsirasti ir kitur. Bėrimas yra didesnis nei 3 cm diametro ir plinta toliau. Galimi galvos, raumenų, sąnarių skausmai, karščiavimas, bendras silpnumas. Rečiau pasireiškia nervų sistemos, sąnarių, širdies, kraujagyslių sistemos pažeidimo simptomai. Šių požymių atsiradimas reiškia borelijų bakterijų išplitimą po įkandimo, prieš tai odos bėrimo gali ir nebūti. Nervų sistemos pakenkimo požymiai gali pasireikšti praėjus savaitei ar net mėnesiui po erkės įkandimo. Kartais praėjus net keleriems metams po užsikrėtimo borelioze įkandimo vietoje gali pakisti odos spalva – ji tampa melsva, panaši į nušalimą. Aplink dėmę gali būti juntamas maudžiantis skausmas ir tirpimas.
Įtarus boreliozę ar norint patikslinti diagnozę atliekami laboratoriniai kraujo tyrimai. Nustačius, kad pacientas užsikrėtęs borelioze, skiriamas gydymas antibiotikais. Persirgus borelioze, imunitetas neįgyjamas, ir žmogus gali susirgti šia liga pakartotinai. Kol kas nėra vakcinos nuo Laimo ligos. Po erkės įkandimo reikia sekti savo savijautą, ar neatsiranda odos pakitimų.
Efektyviausia apsauga – skiepai
– Kokias įvardintumėte pagrindines apsaugos priemones?
– Iškylai į gamtą pasirinkite šviesesnius drabužius, nes tada lengviau pastebėsite erkę ir išvengsite jos įkandimo. Dėvėkite uždarus drabužius ilgomis rankovėmis, taip pat ilgas kelnes, kurias svarbu susikišti į puskojines. Galvą apsaugokite gobtuvu ar kepure.
Reikėtų naudoti repelentus (laikantis ant pakuočių nurodytų naudojimo taisyklių), o grįžus į namus kruopščiai apsižiūrėti, ar neparsinešėte erkės į namus. Po iškylos gamtoje būtina rūpestingai apžiūrėti kūną, gerai išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu, persirengti kitais rūbais. Vilkėtus rūbus reikėtų pakabinti negyvenamoje patalpoje ar saulėtoje vietoje.
Nuo erkinio encefalito reikėtų pasiskiepyti visiems, nes Lietuva priklauso padidėjusio pavojaus susirgti erkiniu encefalitu zonai.
– Ką daryti, jei įkando erkė?
– Aptikus erkę, reikia ją kuo greičiau ištraukti. Pincetu sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos ir staigiu judesiu truktelėti atgal. Apiplauti žaizdą vandeniu su muilu ir dezinfekuoti. Jei erkės galvutė liko odoje, nedraskykite – ją, kaip svetimkūnį, organizmas pašalins pats. Savijautą ir įkandimo vietą rekomenduojama stebėti mėnesį – per šį laiką pasireiškia erkių platinamų ligų simptomai.