PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Kovo 12 d. 08:55

Emocinė parama – misija įmanoma?

Šiauliai

Mėlynas mėnulisŠaltinis: Etaplius.LT


294537

Emocinė parama skamba kaip sudėtingas procesas, kuriam reikalingas specialus pasiruošimas, išsilavinimas ir mažiausiai psichologo kvalifikacija. Tiesa? Ne. VšĮ „Mėlynas mėnulis“ komanda įsitikinusi, kad pirminę emocinę paramą gali suteikti kiekvienas, žinodamas bent mažiausius pirmosios emocinės pagalbos pagrindus.

„Mėlynas mėnulis“ emocinę paramą teikia kasdien – nuotoliu, savitarpio pagalbos grupėse, konsultacijose gryname ore ir net emocinės paramos žygiuose. Pasak vadovės G. Šiaučiulytės Savickės, „Emocinė parama specifinio išsilavinimo neturinčiam asmeniui nėra neįmanoma misija, kartais svarbiausia yra tiesiog būti kartu – atvirai, pagarbiai, šiltai ir supratingai.“

„Mėlynas mėnulis“ komanda dalinasi 4 emocinės pagalbos pamatų komponentais, kurių dėka galėtume suteikti kokybišką pirmąją pagalbą emocinės krizės atveju ir suteiktume drąsos išbūti su užklupusiomis emocijomis.

1. Aktyvus klausymasis – girdėti, matyti, būti kartu, neužlieti patarimais, nepertraukinėti, leisti išreikšti slegiančius jausmus ir išgyvenimus nuoširdžiai priimant, palaikant ir nesmerkiant.

2. Pozityvus palaikymas ir empatija – nebijoti pasakyti: „Aš tave girdžiu“, „Aš esu su tavimi“, „Aš matau, kad tau sunku ir man tai tikrai rūpi”. Jokiais būdais nesureikšminti problemų sakant, kad „viskas bus gerai“. Pagarba žmogaus jausmams, net jei nesutinkate su juo, yra tvirtas empatijos pamatas, kuris padeda sukurti ryšį.

3. Frazės „Laikykis“ vengimas. Šis „palaikymas“ gali dar labiau demotyvuoti ir palikti dar didesnį tuštumos jausmą. Vietoje to, geriau pasakykite: „Jeigu kas – aš esu šalia“, „Galbūt galėčiau tau šiuo metu kažkaip padėti?“.

4. Frazės „Susitvarkysi – tu stiprus/-i“ vengimas. Susidūrus su emociniais sunkumais šie žodžiai gali padidinti vienišumo jausmą, sukurti klaidingą įsitikinimą, kad žmogus su kuriuo kalbame nenori mums padėti ir su problema privalėsime tvarkytis vieni. Vietoje to, geriau pasidalinkime savo jausmais ir parodykime žmogui, kad jis nėra vienas: „Atrodo, kad šiuo metu tau labai sunku. Aš esu su tavimi ir šalia tavęs, kad ir kas benutiktų“.

G. Šiaučiulytės Savickės teigimu, kalbant su žmogumi labai svarbu neužlieti jo patarimais ir leisti išreikšti slegiančius jausmus, išgyvenimus bei leisti jam pajausti, kad jis neliko vienas, kad jis jums rūpi ir, kad jūs esate šalia.

„Emocinė parama – misija įmanoma, nes tai yra daugiau nei tik žodžiai ar frazės, tai dėmesys, buvimas ir bendravimas, kuris gali sustiprinti ryšį tarp žmonių ir suteikti reikiamą pagalbą sunkiausiu metu. Kiekvienas iš mūsų gali būti emocinio palaikymo šaltinis neatsižvelgiant į specifines žinias ar kvalifikaciją“ – teigė G. Šiaučiulytė Savickė ir skatino ne tik drąsiai priimti kitų emocijas, bet ir nepamiršti savęs.

VšĮ „Mėlynas mėnulis“ informuoja, kad galite dalyvauti organizuojamose nemokamose emocinės paramos veiklose ir auginti emocinį intelektą kartu su „Mėlynas mėnulis“ komanda. Daugiau informacijos rasite čia: https://www.facebook.com/melynasmenulis.lt