PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 13 d. 13:11

Elonas Muskas: raketininkui numatyta kėdė Vašingtone

Pasaulis

E. Muskas / Scanpix

EtapliusŠaltinis: BNS


328789

Milijardierius Elonas Muskas (Ilonas Maskas) surizikavo remdamas Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) kandidatūrą į Baltuosius Rūmus, tačiau statymas atsipirko – naujai išrinktas prezidentas jam paskyrė svarią, visiškai naują poziciją vyriausybės pertvarkoms vykdyti.

E. Muskas prieš rinkimus sakė, jog precedento neturintis Valdžios efektyvumo departamentas federaliniam biudžetui sutaupytų du trilijonus dolerių – tai milžiniškas pažadas, atspindintis jo panašaus dydžio verslo ambicijas, kurios E. Muską pavertė turtingiausiu pasaulio žmogumi.

Informacijos apie naują poziciją ir valdžios įstaigą esama nedaug, tad kilo spekuliacijų, kaip E. Muskas vadovaus šiai agentūrai, tuo pat metu rūpindamasis savo įmonėmis „SpaceX“, „Tesla“, socialiniu tinklu „X“ bei kitais verslais.

Šios bendrovės turi įvairių ryšių su JAV ir kitų šalių valdžia, tad atsirado ir nuogąstavimų dėl galimo interesų konflikto.

Savo pranešime D. Trumpas nurodė, jog E. Muskas ir dar vienas turtingas respublikono bendražygis, Vivekas Ramaswamy (Vivekas Ramasvami), kartu vadovaus naujajai iniciatyvai ir „stebėdami valdžią iš šono, pateiks patarimų bei gairių“.

Parama respublikonų kandidatui, kuri pastūmėjo D. Trumpą link pergalės, E. Muskui buvo rimtas žingsnis į politikos pasaulį.

53-ejų verslo magnatas, kilęs iš Pietų Afrikos, išpopuliarėjo tapęs sparčiai augančios elektromobilių pramonės veidu ir ne kartą bandė perspėti pasaulį apie klimato kaitos pavojus.

Kai D. Trumpas 2017-aisiais išvedė JAV iš Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos, E. Muskas protestuodamas prieš tokį veiksmą pasitraukė iš dviejų Baltųjų rūmų patariamųjų tarybų.

Dabar jis tapo D. Trumpo ryškiausiu ir žinomiausiu rėmėju, pilnai palaikydamas respublikoną ir jo ideologinę darbotvarkę bei siekį sugrįžti į Baltuosius rūmus.

Pranešama, jog E. Muskas išleido virš 100 mln. dolerių (94 mln. eurų) rinkiminei kampanijai. Tai nemaža suma, tačiau tik nedidelė jo 300 mlrd. dolerių (283 mlrd. eurų) vertinamo turto dalis.

Verslininkas taip pat naudojosi savo populiarumu socialiniame tinkle „X“ – ten jis surinkęs daugiau nei 200 mln. sekėjų – skleisti ne tik D. Trumpą palaikančias, bet ir kontroversiškas, kartais sąmokslo teorijų persmelktas žinutes apie nelegalią imigraciją ir balsavimą.

Visgi niekas nežino, kaip dvi stipraus ego asmenybės – E. Muskas ir D. Trumpas – sutars ilguoju laikotarpiu.

Nelegali imigracija

E. Muskas gimė Pretorijoje, Pietų Afrikoje, 1971-ųjų birželio 28 dieną. Jo tėvas buvo inžinierius, o motina – kanadiečių kilmės modelis. Pietų Afriką dabartinis verslo magnatas paliko sulaukęs vėlyvos paauglystės ir išvyko į Kanadą studijuoti Karalienės universitete Ontarijo provincijoje.

Praleidęs ten dvejus metus, jis persikėlė į Pensilvanijos universitetą ir ten gavo bakalauro diplomus fizikos ir verslo srityse.

Sėkmingai baigęs studijas Gebenės lygos (Ivy league) mokslo įstaigoje, E. Muskas galiausiai atsisakė planų tęsti studijas Stanfordo universitete Kalifornijoje.

Jis tuomet įkūrė „Zip2“ – įmonę, kūrusią internetinės leidybos programinę įrangą žiniasklaidos industrijai.

2024-ųjų JAV rinkiminės kampanijos metu – kurioje nelegali imigracija vėl tapo D. Trumpo pagrindiniu keliamu klausimu – E. Muskas buvo pakartotinai kaltinamas pažeidęs savo vizos taisykles, kai paliko Stanfordą. Pats verslininkas tokius kaltinimus neigia.

Savo pirmuosius milijonus jis sukrovė dar nesulaukęs trisdešimties – 1999-aisiais jis „Zip2“ pardavė kompiuterius gaminančiai įmonei „Compaq“ už daugiau nei 300 mln. dolerių (283 mln. eurų).

Kita E. Musko įmonė, „X.com“, susijungė su mokėjimų internetu platforma „PayPal“, kurią 2002-aisiais už 1,5 mlrd. dolerių (1,41 mlrd. eurų) įsigijo internetinių aukcionų milžinas „eBay“.

Palikęs „PayPal“ verslininkas ėmėsi eilės vieno už kitą ambicingesnių planų.

2002-aisiais jis įkūrė privačią astronautikos bendrovę „SpaceX“, kurioje dabar jis užima vykdomojo direktoriaus ir technologijų vadovo pareigas, o 2004-aisiais tapo elektrinių automobilių gamintojo „Tesla“ pirmininku.

Po pradinių nesklandumų – vos išvengtų ar įvykusių avarijų – „SpaceX“ ištobulino erdvėlaivių nuleidimą ant žemės ar vandenyno platformų, atverdama duris daugkartiniam jų naudojimui. Tai didžiulis šuolis kosmoso lauke.

E. Muskas teigė, jog nori padėti žmonijai tapti „tarpplanetine rūšimi“. Tai jis tikisi pasiekti įkurdamas žmonių koloniją Marse.

Šiam tikslui „SpaceX“ kuria raketos „Starship“ prototipą – tikėdamasi, jog ji galės transportuoti žmones ir krovinius iki Mėnulio, Marso ir dar toliau.

Toks didžiausias pasaulyje erdvėlaivis neseniai sėkmingai įgyvendino keletą testų, tarp jų ir pagalbinio variklio „pagavimą“.

E. Muskas, turintis JAV, Kanados ir Pietų Afrikos pilietybes, tris kartus tuokėsi ir skyrėsi: kartą su kanadiete autore Justine Wilson (Džastin Vilson) ir du kartus su britų aktore Talulah Riley (Talula Raili). Jis taip pat turėjo romaną su kanadiete menininke ir muzikante Grimes.

E. Muskas – dvylikos vaikų tėvas, iš kurių vienas mirė kūdikystėje.

#JAV#VAŠINGTONAS#ELONAS#MUSKAS