PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 9 d. 15:11

Elektrėnų vaiko teisių gynėjai: sutarėme, kad visose nepilnamečių apklausose dalyvautų psichologas

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


102434

Nuolatinis Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos bendradarbiavimas su policijos atstovais leido pasiekti, kad kiekvieno nepilnamečio vaiko apklausoje dalyvautų psichologas, o šalia esančiose patalpose būtų vaiko tėvai (globėjai) ir vaiko teisių apsaugos specialistas. Anot psichologų, tokios apklausos sąlygos mažiau paveikia vaiko psichologinę būseną ir nepažeidžia kitų jo teisių.

„Esame įsitikinę, kad visose nepilnamečių apklausose – ar vaikas nukentėjęs, ar nusižengęs pats – turėtų dalyvauti psichologas, kuris ne tik padėtų apklausti nepilnametį, bet ir būtų tas žmogus, šalia kurio vaikas jaučiasi saugiai“, – sakė Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Elektrėnuose patarėja Aldutė Jaseliūnė.

Anot patarėjos A. Jaseliūnės, skyriaus specialistų dalyvavimas apklausose parodė, kad nors šiuo metu nepilnamečių apklausos dažniausiai vykdomos tam skirtose patalpose – vaiko apklausos kambariuose ir dalyvaujant psichologui, vis tik pasitaiko išimtinių atvejų. „Suprantama, kad teisinės apklausos vaikams yra nemaloni bei didelį nerimą kelianti patirtis. Patiriamas stresas apklausos metu gali sumažinti vaiko pasakojimo tikslumą, todėl itin svarbu, kad vaiką apklausiantis asmuo gebėtų tinkamai pateikti klausimus, – atsižvelgti į vaiko gebėjimus, raidos tarpsnį, psichologinę būseną ir kt.“, – susitikimo su Elektrėnų policijos komisariato viršininku Almantu Lukša sakė patarėja A. Jaseliūnė.

Vaiko teisių gynėjoms pasiteiravus, kodėl kartais patalpoje, kurioje apklausiamas vaikas, yra ne tik psichologas, bet ir apklausą vykdantis ikiteisminio tyrimo pareigūnas, pasitarime dalyvavusi policijos pareigūnė Neringa Bubelevičienė paaiškino, kad, pagal jų turimas rekomendacijas, ikiteisminio tyrimo pareigūnas turėtų pats apklausti nepilnametį, o psichologas pagelbėtų tik tuomet, jeigu klausimus mažamečiui reikia pateikti aiškiau: „Nuo nepilnamečio amžiaus ir to, ar jis nukentėjęs ar nusikaltęs, ir priklauso tai, kaip jis bus apklaustas. Nukentėjusieji apklausiami tik teisme, o ikiteisminio tyrimo pareigūnai apklausia nusikaltusius nepilnamečius ir šiuo atveju psichologas ne visuomet būna toje pačioje patalpoje“. Patarėja A. Jaseliūnė išsakė nuomonę, kad vienoje patalpoje turėtų būti nepilnametis ir psichologas, o tyrėjas – kitoje, t. y. esant reikalui psichologas padėti vaikui suprantamiau formuluoti klausimus, nuraminti.

Anot vaiko teisių apsaugos specialistės (psichologės) Joanos Kvederavičiūtės, vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių sumažinti vaiko patiriamą įtampą bei skatinantis atvirai dalintis savo išgyvenimais – kontakto su vaiku užmezgimas. „Prieš pradedant apklausą vaikui būtina paaiškinti, kodėl jis bus kalbinamas, pelnyti jo pasitikėjimą bei sukurti saugią erdvę dalijimuisi savo patirtimi. Tikėtina, jog vaikas duos tikslesnius parodymus ir patirs mažesnę psichologinę traumą, jeigu apklausos aplinka bus jauki, saugi, o apklausoje dalyvaus kuo mažiau nepažįstamų asmenų“, – pataria specialistė.

Vaiko teisių apsaugos sistemos centralizacija pradėta siekant sukurti nepertraukiamai veikiančią vaiko teisių apsaugos sistemą, kuri užtikrintų vienodos praktikos, apsaugant ir ginant vaiko teises ir teisėtus interesus, formavimąsi ir taikymą valstybėje, savalaikį reagavimą į vaiko teisių pažeidimus ir operatyvų sprendimų priėmimą.