Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Savivaldybės seniūnų ataskaitų turas baigtas buvo Elektrėnuose. Bibliotekoje susirinkę žmonės išklausė seniūno Antano Šalkausko ataskaitą, kuri buvo paruošta išradingai ir išmaniai, tik nebuvo įrašytos statistikos apie naujagimius, paramą gaunančius žmones, nepilnamečius vaikus, gyvenančius socialinės rizikos grupei priklausančiose šeimose. Ir policijos komisariato viršininkas Almantas Lukša nepateikė informacijos apie nusikalstamą veiką Elektrėnų seniūnijoje. Bet labai gražiai išmaniomis technologijomis buvo sukurta ir gyventojams pateikta svajonė, kaip Elektrėnų marios galėtų tapti nedidelių jachtų savininkų poilsio erdve.
Ko nepasakė seniūnas
Susitikimas bibliotekoje pradėtas Silvijos Vaškelytės atliekama daina „Nepažįstamai draugei“. Scena dekoruota buvo Elektrėnų ir Ukrainos miesto Žovkvos, su kuriuo draugauja Elektrėnai, herbais. Ir ataskaita pradėta buvo kalbomis apie šiandienines aktualijas – karą Ukrainoje, grėsmes mums ir paramą karo pabėgėliams.
Kadangi pas mus gyvenimas rieda sena vaga, išskyrus tai, kad parduotuvėse nėra druskos, tai ir seniūno ataskaita už 2021 metus buvo įprasta, tik pateikta kitu formatu, kaip sakė seniūnas, įvilkta į šiuolaikinį rūbą.
Seniūnijoje gyvena 13979 žmonės ir tai sudaro pusę visos savivaldybės gyventojų. Pagal amžiaus grupes daugiausia savivaldybėje gyvena 45–65 amžiaus grupės žmonių – 4336. Antroje vietoje – 25–45 amžiaus grupė – 4086 žmonės, o pensinio amžiaus žmonių savivaldybėje gyvena tik 2218. Seniūnija užima 4311 ha plotą, kur be Elektrėnų miesto dar yra 13 kaimų. Per metus seniūnijoje išduoti 185 leidimai laidoti šešeriose savivaldybės kapinėse, o kiek seniūniją papildė naujagimių, seniūnas nepasakė. Seniūnija nežino. Redakcija su Civilinės metrikacijos skyriumi suskaičiavo, kad seniūnijoje gimė 131 elektrėniškis. Skaičius gali būti netikslus, nes skaičiavome nuo visų savivaldybėje gimusiųjų minusuodamos gimusius kitose 7 seniūnijose. Kaip ir kiekvienoje seniūnijoje, taip ir Elektrėnuose gyvena žmonių, gaunančių paramą maistu ar priklausančių socialinės rizikos grupėms. Tą informaciją irgi surinkome patys: Elektrėnų savivaldybėje 2021 m. gruodžio 31 d. į socialinę riziką patiriančių šeimų sąrašą įtrauktos buvo 68 šeimos, kuriose gyveno 245 asmenys. Iš jų 136 vaikai. Parama maisto paketais, gruodžio 31 d. duomenimis, priklausė 872 gyventojams.
Atvyko į seniūniją gyventi 1135 gyventojai, nes seniūnijoje tiek buvo užpildyta atvykimo deklaracijų. Kiek išvyko gyventojų, ataskaitoje neišskirta. Seniūnijos biudžetas sudarė 1 mln. 71 tūkst. 470 eurų. Iš jų beveik 70 proc. išleista viešajam ūkiui – atliekų tvarkymui. Seniūno ataskaitoje iššifruota, kiek seniūnas gavo ir išrašė raštų, kiek ir kur atliko aplinkos tvarkymo, kelių priežiūros darbų ir kt.
Policija saugo ir padeda
Policijos komisariato viršininkas A. Lukša savo kalboje dėkojo seniūnui už bendradarbiavimą, bet nusikalstamų veikų tiksliai nedetalizavo. Vėliau gavome išsamią informaciją, kad 2021 m. Elektrėnų sen. buvo registruota 91 nusikalstama veika, iš kurių: 22 – dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo, 19 – dėl vagysčių, 15 – dėl sukčiavimo, 8 – dėl transporto priemonių vairavimo, kai vairuoja neblaivus asmuo. Taip pat Elektrėnų sen. 2021 m. buvo pradėti 2 ikiteisminiai tyrimai dėl nužudymo bei 1 ikiteisminis tyrimas dėl plėšimo. Visi šie skaičiai reikalingi ne tik žmonėms, kurie domisi šiandienos informacija, bet ir ateities istorijai, kurių tyrinėtojai informaciją surastų vienoje vietoje.
Komisaras savo kalboje išsakė, kad policijos prioritetai šiuo metu yra saugumas viešose erdvėse – iš gatvių surinkti apsvaigusius nuo alkoholio ar narkotikų žmones. Komisaras sako, kad policija dažnai atlieka net pavežėjo paslaugas – apsvaigusius žmones parveža į namus. Kaip sakoma policijos šūkyje: ginti, saugoti, padėti. Bendruomenės pareigūnė Erika Venskutonienė, kaip ir kitose seniūnijose, prevenciškai informavo žmones, kaip saugoti save ir kitus nuo nusikalstamų veikų ar eismo įvykiuose.
Nepamirštos bėdos
Po policijos pareigūnų kalbėjęs administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius savo kalbą susitikime pradėjo pastebėjimu, kad geriau tegul mus saugo policija nei kariuomenė, ir pasiskundė šiandienėmis problemomis – pabėgėlių apgyvendinimo ir išlaikymo. Direktorius sako, kad pagal planuojamą Lietuvoje priimti karo pabėgėlių skaičių, savivaldybei apgyvendinti tektų apie 500 žmonių, o kovo 10 dienos duomenimis, savivaldybėje apgyvendinta jau buvo per 200. Savivaldybė susiduria su iššūkiu, kur žmones apgyvendinti ir kaip jiems padėti išgyventi. Į susitikimą atėję žmonės turėjo savų rūpesčių. Sunkiausiai išsprendžiamų problemų turi keletas Abromiškių gyventojų, kuriems naujakuriai kaimynai uždarė lietaus vandens nutekėjimo vamzdžius, kuriuo vanduo tekėdavo į melioracijos griovius, todėl jų sodybas semia vanduo. Seniūnas sakė šią problemą žinantis, bet nežinantis, kaip išspręsti. Susirinkime buvo nutarta sudaryti komisiją ir aptarti, kaip šią problemą pašalinti mažiausiomis sąnaudomis. Naujos lietaus vandens surinkimo įrangos Abromiškėse statyti neplanuojama, bet planuojama daug kitų gerų darbų. Apie ateities planus Elektrėnuose ir seniūnijoje su gyventojais mintimis pasidalino Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Giedrė Tomkevičiūtė-Kalinauskienė. O gyventojai turėjo savivaldybės vadovams priekaištų dėl nekokybiškai vykdomų projektų, dėl netvarkingų betoninių plokščių pakrantėje, dėl neremontuojamos gatvės į garažus, dėl blogai tvarkomo miesto parko Sodų gatvėje, dėl sustojusios daugiabučių renovacijos ir kita. Visos tos bėdos, žinoma, šio karo grėsmės akivaizdoje, atrodo, irgi neturėtų būti pamirštos.