PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Spalio 25 d. 11:59

Elektrėnų mergaitės istorija: pasisakyti panoro ir kaltinama pusė

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


18135

Naujienų portalo Etaplius.lt redakcija, publikavusi viešą Elektrėnų savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vardu Aldutės Jaseliūnės pasisakymą dėl įvykių Elektrėnuose, gavo laišką iš Kurkliškių bendruomenės, kurios pirmininkas yra pasisakyme kaltinamas Gediminas Jachimavičius. Bendruomenė panoro išdėstyti savo poziciją.

Elektrėnuose mergaitė buvo grąžinta girtaujantiems tėvams, o po to - vėl atimta

Sunku nuspėti pranešimo tikslą, ką Aldutė Jaseliūnė norėjo pasakyti šiuo straipsniu? Kad bendruomenės negali ir neturi teisės padėti šeimoms ir dalyvauti bendruomenėje vykstančiuose procesuose ir neturi teisės kištis į savivaldybės darbą ir kvestionuoti jų sprendimų? Bendruomenės pareiga padėti šeimoms ir visiems, kuriems pagalba yra reikalinga. Norime atkreipti dėmesį, kad nei kaimo bendruomenės nei jų atstovai neteikia išvadų teismui, nėra vaiko teisių apsaugos ekspertai, tačiau veikia bendruomenėje, bendrauja su šeimomis ir atitinkamai apie savo patirtį liudija teisme. Liudyti teisme – ne tik įstatymu įtvirtinta prievolė, tačiau ir pilietinė pareiga. Liudytojo vaidmuo – padėti nuoširdžiai nustatyti tiesą byloje. Liudytoju gali tapti bet kuris asmuo, kuriam žinomos kokios nors aplinkybės byloje ir gali sugebėti duoti parodymus.

Teismas pagal savo kompetenciją vertina liudininkų parodymus ir tik teismas, pasiremdamas objektyviai surinkta informacija gali priimti vienokius ar kitokius sprendimus, todėl kaltinti konkretų liudininką padarius žalą vaikui yra ne tik neetiška, tačiau ir visiškai neprofesionalu.

Kalbant apie konkretų pranešime nurodytą atvejį, Gediminas Jachimavičius padėjo mergaitės tėvui, kuris jau ilgą laiką nevartojo svaigalų ir reiškė aktyvų norą susigrąžinti dukras, susirinkti informaciją, kokių veiksmų reikia imtis norint susigrąžinti vaikus, tarpininkavo bendraujant tiek su Kazlų Rūdos (kur gyveno mergaitė su globėjais), tiek su Elektrėnų savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybomis, tačiau neprimetinėjo kažkokios savo nuomonės ir nediktavo šioms tarnyboms sprendimų.

Visus reikalingus veiksmus atliko, advokatą samdėsi patys mergaitės tėvai. Gediminas Jachimavičius teisme liudydamas pateikė objektyvią informaciją apie tėvo pakeistą gyvenimo būdą, apie motiną, kaip gerai jos nepažįstantis, informacijos neteikė. Teisme mergaitės tėvų naudai liudijo ir kiti asmenys, tarp jų ir Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovai, mergaitės globėjai, gal dabar ir jie kaltinami teismo klaidinimu bei mergaitės žalojimu? Pirmos instancijos teismas priėmė vaiko tėvams palankų sprendimą, tačiau teismo sprendimas galėjo būti apskųstas apeliacine tvarka. Todėl kyla natūralus klausimas, kodėl Aldutė Jaseliūnė, įžvelgdama pavojų mergaitei biologinėje šeimoje, nevykdė savo tiesioginių funkcijų ir pareigų ir neskundė pirmos instancijos teismo sprendimo?

Skirtingų kompetencijų institucijos, bendruomenės ir žmonių grupės turi veikti kartu, siekiant bendro tikslo – saugios ir sveikos visuomenės raidos, tam būtinos apipusės pastangos, abipusis pasitikėjimas ir dalijimasis informacija. Bendruomenė ne kartą rodė iniciatyvą bendradarbiauti, tiek remiant iniciatyvas dėl šeimos tarybos sudarymo savivaldybėje, tiek susitinkant su atsakingais specialistais, tačiau ar tam pasirengę savivaldybės profesionalai?

Bendruomenės pirmininkas Gediminas Jachimavičius