PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Sausio 15 d. 16:34

Elektrėnų jubiliejus truks visus metus

Vilnius

Rasa Žilinskienė

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


113716

1960 m. balandžio 18 d. buvo priimtas sprendimas statyti šiluminę elektrinę. Darbininkams buvo pastatyta laikinoji gyvenvietė ir tai buvo vieno jauniausių Lietuvos miestų – Elektrėnų – istorijos pradžia. Šiemet Elektrėnai švęs 60 metų jubiliejų. Didžiąją šventę planuojama surengti liepą, bet artėjančio jubiliejaus ženklus elektrėniškiai ir pro Elektrė­nus pravažiuojantys pastebėjo dar praėjusių metų pabaigoje, kai ant devynaukščio ties „Lidl“ prekybos centru iškilo plakatas su užrašu „2020 švęskime kartu su Elektrėnais“.

Plakatu skatina domėtis istorija

Didžioji šventinė fiesta vyks liepos 4, 5, 6 dienomis kartu su Valstybės diena. Elektrėnai švęs ne tik Elektrėnų 60-etį, bet ir Elektrė­nų savivaldybės 20-etį.
Elektrėnų savivaldybės Bendrojo skyriaus vadovė Alina Kulbokienė ­pasakojo, kad organizuojant Elektrėnų jubiliejų dirba didelė savivaldybės darbuotojų komanda, kuri siūlė visus metus vyk­siančios šventės idėjas. „Tikrai ne­galėčiau pasakyti, kas tas vienintelis, kuris sugalvojo idėją kurti plakatą. Nesuklysiu sakydama, kad tai komandinis darbas. Komanda – tai ir renginių komisijos nariai, ir įmonės „Doctor idea“ darbuotojai (dizaino kūrėjai), kurie įžvelgė esmę, pasiūlė sprendimų, administracijos darbuotojai, labai aktyviai dalyvavę siūlydami idėjas, komentuodami, ir visi elektrėniškiai, kurie norėjo pasidalinti pasiūlymais. Idėjų plakatui ir kitai reprezentacijai skirtai atributikai, pvz.: kalendoriams, atvirukams, logotipui ir pan., sėmėmės iš datų, savivaldybės simbolių bei knygų. Elektrėnai – miestas, turintis įdomią istoriją, o mūsų tikslas pa­skatinti žmones domėtis Elektrė­nais. Miesto jubiliejus švenčiamas visus metus, todėl yra numatyta įvairių sumanymų, kurių pakaks visiems metams, tačiau nenoriu visko atskleisti. Tegu tai būna staigmena“.

Atrado paslaptis

Prieš Kalėdas Elektrėnų savi­valdybė socialiniame tinkle organizavo konkursą, kuriame kvietė pabandyti atskleisti 5 Elektrėnų mies­to paslaptis, pavaizduotas piešinyje.­ Konkurse sudalyvavo 8 žmonės, bet išsamiausiai paslaptis iškodavo elektrėniškė Rasa Žilinskienė.
„Perkūnas ir banguojantis­ vanduo simbolizuoja užlietą Per­kūn­kiemio kaimą, tai ta vieta, kurioje ir stovi elektrinės jėgainė. Ga­lingas Perkūnas, tarsi Elektrėnų miesto saugotojo simbolis, svaidantis žaibus. Žaibus svaidantys dievai būdavo siejami su teisingumu. Žaibo ryšys su griaustiniu siejamas su derlingumu, o pats žaibas yra laikomas dieviškų galių simboliu. Žaibas Elektrėnų miesto herbe simbolizuo­ja energetikos galią. Dvi žvaigždės Elektrėnų miesto herbe simbolizuoja buvusius kaimus ir dabartinį miestą. Aštuonios žvaigždės simbolizuoja 8 seniūnijas. Laikrodžio fone tarsi bangelėmis susiliejančios E ir M raidės, tai Elektrėnų marių pavadinimas, jo centre simbolizuo­jamos užlietos salos. Laikrodžio rodyklės, rodančios laiką 8 min. iki 12 (24) val., tai likęs laikas – 8 mėn. iki Elektrėnų miesto jubiliejaus liepos 18 d., kadangi 1961 m. liepos 18 d. padėtas kertinis elektrinės akmuo“, – elektroniniame laiške rašo R. Žilinskienė.

Redakcijai R. Žilinskienė pasakojo, kad šventinis plakatas jai paliko didelį įspūdį. Labiausiai nu­stebino tai, kad viename plakate buvo paslėpta tiek daug užuominų iš skirtingų miesto laikotarpių. Rasti užuominas Rasai labiausiai padėjo nuo vaikystės girdėti mamos Onos pasakojimai apie Elektrėnų ištakas.„Mano mama yra vietinė, ji daug pasakojo apie užtvenktus kaimus, legendą apie Perkūną, kuris pražudė Napoleono kareivius. Mano dukra Austėja močiutės pasakojimų įkvėpta sukūrė pasaką „Jagudžio ir Anykštos meilė“, kuri sulaukė pasisekimo pasakų konkurse. Norėčiau padėkoti konkurso organizatoriams už tokias idėjas. Neabejoju, kad kuriant plakatą reikėjo įdėti daug darbo. Bet toks formatas patrauklus būdas visiems, ypač jaunimui, pasidomėti Elektrėnų istorija“, – pasakojo R. Žilinskienė

Simboliai, kuriuos kūrybinė komanda užkodavo plakate

Perkūnas
Prieš 60 metų buvo priimtas sprendimas Perkūnakiemo, kitaip dar vadintame Perkūnkiemiu, žemėse statyti Lietuvos elektrinę. Pažodžiui kaimo pavadinimas reiškia Perkūno kiemą. Apie kaimo pavadinimo kilmę pasakojama padavimuose, kuriuose Perkūnui skiriamas lemiamas vaidmuo mūšyje su švedais. Iš žmonių pasakojimų darytina išvada, kad kaimas buvo prie Perkūnui skirtos šventvietės, o šalia augęs gražus ąžuolynas, kuriame stovėjo auksinė Perkūno statula ir aukuras, kurie laikui bėgant buvo sunaikinti bajorų ir paskandinti Dumbliuko ežere. Kas žino, gal iki šiol toji skulptūra tebeguli marių dugne…

Žaibas
Kartu su elektrine pradėjo augti ir vienas jauniausių Lietuvos mies­tų – Elektrėnai. Elektrėnų herbe buvo nutarta pavaizduoti stilizuotą žaibą ir dvi aštuonkampes žvaigždes. Daugelyje kultūrų dieviškų galių simboliu yra laikomas žaibas, kurio blyksnis siejamas ir su teisingumu. Naujausiais laikais jis tampa elektros simboliu, perspėjamuoju ženklu. Elektrėnų herbe žaibas simbolizuoja energetikos galią, bet iš dalies jį galima sieti su kadaise čia buvusiu Perkūnakiemo (Perkūnkiemio) kaimu.

Žvaigždės
2020 metais sukaks 20 metų, kai buvo įkurta Elektrėnų savivaldybė. Aštuonios žvaigždės, juosiančios­ Perkūno kaklą, simbolizuoja 8 Elek­trėnų savivaldybės seniūnijas.

Kodėl mėlyna spalva?
Mėlyna spalva aplink Perkūną simbolizuoja Elektrėnų marių vandenis, jų bangas.

Laikrodis
Gyvenimas neatsiejamas nuo laiko matavimo. Laiką simbolizuo­ja ratas ir laikrodžio ciferblatas. Vys­tymosi arba mūsų gyvenimo etapai nuosekliai eina vienas paskui kitą ir grįžta į pradinį tašką. Simboliška, kad Elektrėnams sukaks 60 metų, juk valanda turi 60 minučių, o ji – 60 sekundžių… Elektrėnai dar labai jaunas miestas, kuris skuba plėstis, gražėja, bet ir jo laikrodis skaičiuo­ja… O mes skaičiuojame laiką iki gimtadienio.

Dar apie Elektrėnus

1961 m. pavasarį pradėta statyti nuolatinė gyvenvietė – dabartiniai Elektrėnai. Miestą projektavo Birutė Kasperavičienė ir Kazimieras Bučas.
Užtvenkus Strėvą, 1961 m. rugsėjo 12 d. pradėjo kilti upės vanduo.
1962 m. balandžio 19 d. gyvenvietė buvo pavadinta Elektrėnais.

79901624-2505926852787993-2169100866940829696-o.jpg