Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Gražuolė Elektrėnų eglė, papuošta naujojoje aikštėje ir po savivaldybės administracijos patalpų langais, pasirodo, turi visą savo istoriją, kuri labai tinka šiais metais minint savivaldybės 60-metį.
Darbas – kaip sau
Nežinia, ar daug kas beprisimena faktą, kad statant Elektrėnų gyvenvietę tarp įvairių statybininkų brigadų pradžioje prie Buitinio kombinato, vėliau – prie Lietuvos elektrinės buvo sukurta gyvenvietės apželdintojų brigada, kurioje ilgai dirbo Stanislava Jankauskaitė-Temzegolskienė. Stanislava su nostalgija prisimena savo pirmąją darbovietę, kur kiekvienas dirbantysis darbovietę vertino kaip savo šeimą ir dirbo kaip sau.
Stanislava dar besimokydama Kauno Ivano Mičiurino vardo sodininkystės-daržininkystės žemės ūkio technikume miesto ir gyvenviečių apželdinimo specialybės praktikos atlikti 1962 metais buvo atsiųsta į Elektrėnus. Vėliau apsigynusi diplomą tema „Elektrėnų vienos dalies apželdinimas“, grįžo į Elektrėnus (aikštėje priešais buitinio pastatą įgyvendino savo diplominio darbo planą) ir čia pasiliko. Jos pareigybė vadinosi apželdinimo technikė. Brigados kontora įkurta buvo buvusios pirties pastate, pirmasis jos viršininkas buvo Grigorijus Kuznecovas. Kitų savo viršininkų Paketuro, Bačkulio vardų nebeprisimena.
Pranašiška istorija
Elektrėnų žaliaskarė, pasirodo, jau skaičiuoja šeštą dešimtmetį. Kaip sako Stanislava, pasodinta ji galėjo būti 1963–1964 metais. Mokykla atidaryta buvo 1963 metais rugsėjo 1 d. Apželdinimo brigadai buvo duota bortinė mašina, su kuria Stanislava važiavo į Alytaus medelyną pirkti keturių sidabrinių eglių. Tai galėjo būti pavasarį, nes merginos, prisimena Stanislava, buvo gražiai pasipuošusios. Egles gražiai susuko į kažkokias paklodes ir atvežė į Elektrėnus. Eglės buvę maždaug žmogaus ūgio. Dvi eglės buvo pasodintos priešais tuometinį buitinį kombinatą, o kitos dvi – priešais mokyklą. Stanislavai Bačkulis tuomet pasakęs pranašiškus žodžius: jei tos eglės prigis, tai ir tu liksi Elektrėnuose. Po metų Stanislava į Elektrėnus iš savo gimtojo Radviliškio atsivežė ir vyrą, reta pavarde Temzegolskis, ir liko Elektrėnuose, archyvuose išsaugodama tų dienų nuotraukas, o širdyje – prisiminimus. Tik elektrėniškiai neišsaugojo sidabrinių eglių. Visos trys buvo nukirstos, o dabartinė, kiekvienais metais papuošta bei džiuginanti elektrėniškių akis ir širdis, gali išnykti pati. Matydami skurstančią eglę, elektrėniškiai spėja, kad rekonstruojant miesto aikštę buvo pažeistos eglės šaknys.
Užaugusių medžių sodinimas
Apie apželdintojų brigadą Stanislava kalba su meile, nostalgija ir liūdesiu, kad niekur Elektrėnų istorijoje ta darbšti brigada neminima. O juk toje brigadoje dirbo apie 20 žmonių.
Elektrėnai – gal vienintelis miestas, kurio apželdinimui buvo atvežami ne želdiniai, o dideli medžiai. Elektrinės direktorius Pranas Noreika duodavęs ekskavatorių ir bortinę mašiną, kad prie naujai tiesiamo greitkelio Vilnius–Kaunas medžiai būtų ne nupjaunami, o išraunami ir atvežami į naujai statomą gyvenvietę. Brigada dirbo su tokia meile ir kruopštumu, kad medžiai dažniausiai prigydavo, o va ąžuolyną, kur dar išlikęs prie dabartinės Meno mokyklos, jau sodinukais sodino ne jų brigada, bet abiturientai.
Elektrėnuose augo bananai
Vyresni elektrėniškiai prisimena, kaip tuo metu Elektrėnai skendėjo gėlėse. Tik niekas gėlių nepirko kažkokiuose gėlynuose, o apželdintojai patys užaugindavo naujai pastatytame šlaitiniame šiltnamyje. Vėliau buvo pastatyti nauji šiltnamiai, kuriuose auginamos buvo ne tik įvairių rūšių gėlės, bet ir palmės, kurios puošdavo elektrinės cechus. Stanislava prisimena, kad iš kažkur gavęs bananų sėklų ar daigų šiltnamių vedėjas, nusipelnęs agronomas Kazimieras Kažys užaugino bananą. Apželdintojams buvo priskirta po atskirą šiltnamio dalį, už kurias jie būdavo atsakingi. Apželdinimą gyvenvietėje vykdydavo griežtai pagal planus ir tikslius kiekvieno ruoželio matmenis. Aktyvus apželdintojų darbas užbaigtas kartu su pirmojo Elektrėnų kvartalo statyba. Pradėjus statyti Kruonio HAE, planuojamas apželdinimas buvo užbaigtas. Vietoj buvusios brigados apželdintoja dirbti liko viena Alma Petkevičienė. Stanislava įsidarbino Buitiniame kombinate buhaltere. Tada medžiai buvo sodinami talkų metu be griežto plano. Dabar dauguma apželdintų teritorijų parduotos, medžiai kertami. O graži Elektrėnų statybos pradžia liko tik veteranų atmintyje.
Julija Kirkilienė