Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.LTŠaltinis: Lazdijų rajono savivaldybė
A. Miškinienė akcentavo, kad užsitęsusios sausros rajono savivaldybėje klausimas itin aktualus gyventojams. Didžioji jų dalis ūkininkauja ir sausringos vasaros padarinius skaudžiai pajuto, todėl savivaldybės operacijų centrui įvertinus situaciją, savivaldybės administracijos darbuotojai turi padaryti viską, kas nuo jų priklauso, kad padėtų nukentėjusiems ūkininkams.
Sausra oficialiai fiksuota trijose seniūnijose
Savivaldybės administracijos Kaimo ir žemės ūkio plėtros skyriaus vedėja Jurgita Gudeliauskaitė akcentavo, kad 2023 m. rugsėjo 29 d. buvo gauta informacija iš Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos. Joje nurodyta, kad stichinis meteorologinis reiškinys – sausra augalų vegetacijos laikotarpiu užfiksuota 2023 m. rugsėjo 28 d. Lazdijų r. sav. Noragėlių seniūnijoje, o nuo spalio 1 dienos užfiksuota Seirijų ir Šventežerio seniūnijose.
Savivaldybės lygio ekstremalioji situacija skelbiama vadovaujantis Ekstremaliųjų situacijų skelbimo ir atšaukimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 1317 „Dėl Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo įgyvendinimo“. Tam, kad įvykis būtų pripažintas ekstremaliu, jis turi atitikti bent vieną iš Ekstremaliųjų įvykių kriterijų sąraše patvirtintų kriterijų – stichinis ar katastrofinis meteorologinis ar hidrologinis reiškinys, sukėlęs žemės ūkio augalų žūtį, ir pažeistas bendras plotas būtų ne mažiau kaip 10 ha ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. D1-870 „Dėl Stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodiklių patvirtinimo“, patvirtintiems Stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodikliams – Sausra augalų vegetacijos laikotarpiu temperatūros–kritulių indekso 30 iš eilės einančių parų vidurkis (skaitine reikšme) mažesnis negu 3,5.
Iki šios dienos savivaldybės teritorijoje yra pasiektas rodiklis dėl kritulių, bet nepasiektas kriterijus – bendras pažeistas plotas, sukėlęs žemės ūkio augalų žūtį, kuris turi būti ne mažiau kaip 10 ha. Pagal išvardintus kriterijus ekstremalios situacijos dėl sausros paskelbimui nėra teisinio pagrindo. Taip pat atkreiptas dėmesys, kad, nors ūkininkų nusiskundimų girdisi, oficialiai dėl sausros padarytos žalos niekas nesikreipė.
Savivaldybės operacijų centras pritarė savivaldybės merės A. Miškinienės siūlymams:
Didelio sergamumo rajone dar nėra
Užkrečiamųjų ligų plitimo duomenis apžvelgusi savivaldybės gydytoja Karolina Berčiūnaitė informavo, kad situacija šiuo metu nėra sudėtinga: neužregistruota nė vieno susirgimo gripu, koronavirusas pagal tai, kiek gyventojų kreipėsi į gydymo įstaigas, nustatytas 6 pacientams. Ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis serga 148 gyventojai. Pagal šiuos rodiklius rajono savivaldybė yra 27 vietoje iš 60 šalies savivaldybių.
Savivaldybės operacijų centras šiuo klausimu priėmė sprendimus:
Siūlė imtis profilaktinių priemonių dėl legioneliozės
Apie šilumos tiekimo užtikrinimą šaltuoju metų periodu informavo UAB „Lazdijų šiluma“ direktorius Remigijus Aleksandras Viniarskas. Priminė, jog šildymo sezonas pradedamas, kai trijų iš eilės parų temperatūros vidurkis yra žemesnis negu 10 laipsnių. Pagal dabartines Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prognozes toks rodmuo spalio mėnesį neturėtų būti pasiektas, todėl ir šildymo sezonas gali neprasidėti. Įmonė kuru yra pasirūpinusi iš anksto, o tai leidžia nustatyti žemesnes negu praėjusiais metais šildymo ir karšto vandens kainas.
Priimti savivaldybės operacijų centro sprendimai šiuo klausimu:
Vandens tiekimui grėsmių šiuo metu nėra
Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymą apžvelgęs UAB „Lazdijų vanduo“ direktorius Eimantas Zaburas teigė, kad vandens tiekimo ir nuotekų sistemos bei iš viso 15 rajone esančių vandenviečių yra prižiūrimos ištisus metus, todėl ypatingo pasiruošimo šaltajam sezonui bendrovei nereikia. Pagrindinė grėsmė, dėl ko galėtų sutrikti vandens tiekimas, – nutrūkęs elektros tiekimas, tačiau įmonė ir šiuo klausimu turi atsarginį variantą, yra pakankamai apsirūpinusi elektros generatoriais. Vandens kokybė kartais nukenčia dėl tinklų remonto, statomų naujų įrenginių arba dėl to, kad vandentiekio trasos kai kuriose vietose yra senos.
Priimti sprendimai:
Sudarytos sutartys su ūkininkais
Informaciją apie kelių priežiūrą šaltuoju metų periodu pateikė Infrastruktūros plėtros skyriaus vyresn. specialistas Virginijus Blažauskas. Jis informavo, kad valstybinės reikšmės keliuose nuo spalio 15 d. pradeda budėti AB „Kelių priežiūra“. Ši bendrovė žiemos metu taip pat rūpinsis Lazdijų bei Veisiejų miestų gatvėmis. Iki lapkričio 1 dienos bus pastatytos smėlio ir druskos mišinio dėžės miestų, miestelių ir gyvenviečių gatvėse. Taip pat keliuose, kur yra didesnės įkalnės, nuokalnės ar staigūs posūkiai, kad gyventojai, reikalui esant, patys galėtų jo pasiberti. Dėl vietinės reikšmės kelių, kuriais rūpinasi savivaldybė, priežiūros žiemą yra sudarytos sutartys su ūkininkais, kurie jau yra pasiruošę techniką, nusipirkę specialių jos priedų. V. Blažauskas akcentavo, jog esant sudėtingoms situacijos keliuose visuomet pirmiausia yra valomi ir barstomi keliai, kuriuose didžiausi keliaujančiųjų srautai. Seniūnijos yra įpareigotos rūpintis privažiavimais prie sergančių, senų žmonių sodybų, kad reikalui esant jiems būtų suteikta medicininė ar kita pagalba.
Priimti sprendimai:
Elektros tiekėjai bendradarbiaus su savivaldybe ir kelininkais
Apie elektros energijos tiekimo užtikrinimą šaltuoju metų periodu kalbėjo AB „Energijos skirstymo operatorius“ Elektros tinklo eksploatavimo komandos vadovas Rimgaudas Kreivėnas. Jis informavo, kad siekiant operatyviai šalinti elektros energijos gedimus dėl snygio ar audros bendradarbiaus su savivaldybe ir kelininkais. Kvietė gyventojus apie gedimus informuoti telefonu 1852, taip pat žinutėmis arba registruoti gedimus ESO interneto svetainėje. Vidutinis laikas gedimui pašalinti yra 12 val., avarijos atveju – 72 val. Ypatingos svarbos objektuose – ligoninėse, vandens ar šilumos teikimo įmonėse, elektra yra atstatoma per 2 valandas.
Vykdo prevencines priemones
Priešgaisrinės saugos priemones ruošiantis šaltajam metų periodui pristatė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Lazdijų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas Bokmota ir Lazdijų rajono savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos vadovas Marius Varnelis.
Priimti sprendimai: