PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Gruodžio 22 d. 11:53

Ekspertai: tikėtina, kad naujoji koronaviruso atmaina jau Lietuvoje

Vilnius

M. Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


159228

Sveikatos ekspertų taryba prezidentui Gitanai Nausėdai antradienį pateikė naujausius duomenis apie koronaviruso plitimo rodiklius šalyje. Nors Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas teigia, kad galima pastebėti tam tikrų teigiamų karantino ženklų, tačiau, pasak jo, koronaviruso pandemijos lygis šalyje ir toliau auga.

„Gruodžio 20 dieną efektyvus koronaviruso reprodukcijos dydis buvo 1,03. Tai matome, kad vis dėlto epidemijos greitis išlieka augantis, bet labai norime tikėti, kad jis pereis į žemiau kaip 1 esančią ribą ir mes matysime tam tikrų teigiamų tendencijų. Kol kas, deja, jos yra tokios, kad mes atvejų skaičių matome didėjantį. Ypač nerimą kelia tai, kad naujų dienos atvejų skaičius yra tikrai didelis“, – Prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje teigė M. Stankūnas.

Taip pat, eksperto teigimu, su prezidentu buvo aptarti ir gyventojų mobilumo pokyčiai, gauti analizuojant „Google“ kompanijos ataskaitas. M. Stankūno teigimu, ryškiausiai pastebima, kad gyventojai nuo trečiadienio gerokai rečiau lankosi prekybos centruose. Visgi, pasak eksperto, pastarąją savaitę pastebėtas centrų šturmas mobilumo statistikoje atsispindėjo gana ryškiai.

„Praėjusį pirmadienį ir antradienį buvo išaugęs labai stipriai mobilumas būtent šiame sektoriuje ir jis siekė minus 24-25 proc. Tai tikrai tos nuotraukos, kurios sklido socialiniuose tinkluose apie prekybos centrų šturmą, jos atsispindi ir „Google“ statistikoje. Tikrai matome, kad nemažai tautiečių bandė būtent pirmadienį ir antradienį apsilankyti prekybos centruose“, – teigė M. Stankūnas.

„Nuo (praėjusio – ELTA) trečiadienio įvedus apribojimus, matome, kad lankymasis prekybos centruose vėl ženkliai krito, jis siekė maždaug minus 61-64 proc. Tai praktiškai pasiekė tokį lygį, koks jis buvo pirmojo karantino metu“, – pridūrė jis.

Eksperto teigimu, „Google“ pateikti gyventojų mobilumo duomenys parodė, kad lietuviai nuo pastarojo trečiadienio mažiau ėmė lankytis ir maisto prekių parduotuvėse.

„Mes žinome, kad mobilumas gana stipriai koreliuoja su naujais atvejais, su infekcijos plitimu, ir tikrai su šiek tiek neramia nuotaika laukiame šios savaitės trečiadienio-ketvirtadienio duomenų, nes galime matyti tam tikrus padidėjimus“, – taip pat pripažino jis.

Tikėtina, kad naujoji koronaviruso atmaina jau Lietuvoje

M. Stankūnas konferencijos metu taip pat pripažino, kad negalima atmesti galimybės, jog Jungtinėje Karalystėje užfiksuota mutavusios atmainos koronavirusas jau yra Lietuvoje. Jam antrino ir Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro (GMC) prof. Edita Sužiedėlienė.

„Yra nustatytas naujas viruso variantas SARS-CoV-2. (...) Ši viruso atmaina per pastarąsias savaites tikrai yra nustatyta išplitusi Didžiojoje Britanijoje, jau dabar pavienės šalys fiksuoja tuos variantus ir greičiausiai ir Lietuvoje mes jau turime šių variantų, įvežtų per pastarąjį laikotarpį“, – spaudos konferencijoje teigė E. Sužiedėlienė.

Ji akcentuoja, kad būtina stebėti šios mutacijos plitimą, tačiau, pasak jos, pagrindinė problema, kad naująją koronaviruso mutaciją yra labai sunku identifikuoti.

„Ekspertų taryba rekomenduoja konsoliduoti pajėgas mūsų mokslo centruose ir kompetencijas tyrėjų, kad būtų galima neatidėliojant sistemiškai pradėti analizuoti virusų, cirkuliuojančių Lietuvoje, genomus, stebėti ir naujų variantų atsiradimą“, – sakė ekspertė.

E. Sužiedėlienė sakė, kad, siekiant užkirsti kelią naujosios koronaviruso atmainos plitimą, būtina vykdyti ir iš JK atvykusių gyventojų stebėseną.

„Tai tikrai pakankamai ribotas skaičius žmonių būtų, keli tūkstančiai asmenų, ir tikrai įmanoma epidemiologinę stebėseną užtikrinti. Viena vertus, turėtų būti užtikrinta, kad jie atvykę atliktų COVID-19 ligos testą, žinoma, reikėtų žinoti jų duomenis, kur jie vyksta, ir nuolat užtikrinti tokių asmenų stebėseną“, – teigė ji.

ELTA