PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Kovo 12 d. 13:56

Ekspertai dėl „Johnson & Johnson“ skiepų patikimumo: nereikia baimintis dalykų, kurie dar nežinomi

Vilnius

LSMU Kauno klinikų nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


168003

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) atstovai teigia, kad nėra pagrindo nerimauti nė dėl vieno Europos vaistų agentūros (EVA) patvirtintų ir Lietuvoje naudojamų skiepų patikimumo. Jų teigimu, nereikėtų skeptiškai žiūrėti ir į faktą, kad balandį Lietuvą pasieksiančių „Johnson & Johnson“ skiepų gamybos principai yra panašūs į „AstraZeneca“ vakcinų gamybą. Būtent dėl šio gamintojo skiepų patikimumo viešojoje erdvėje pastaruoju kilo nemažai klausimų.

„Panašumas yra nenuneigiamas, nes yra tas pats vakcinos modelio tipas. Čia ir slypi panašumas. Gamybos būdas, be abejonės, nėra identiškas – kiekviena kompanija turi savitą gamybos būdą, naudoja tam tikras pagalbines medžiagas ir tam tikrus procesus. Mes suprantame, kad šimtaprocentinio panašumo tikrai nebus, bet negalime teigti, kad jos visiškai skirtingos“, – spaudos konferencijoje teigė VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė.

„Žmonės turėtų vertinti situaciją blaiviai ir nesibaiminti dalykų, kurie dar yra nežinomi“, – akcentavo ji.

Apskritai, tęsė R. Pilvinienė, Lietuvoje naudojamų gamintojų vakcinų nepageidaujamų poveikių sąrašas yra labai panašus.

„Galiu pasakyti, kad jei atsidarytume trijų skirtingų vakcinų, iki tol buvusių rinkoje, preparatų charakteristikų santraukų skyrių, tai nežinodami, kurią vakciną skaitome, iš pirmo žvilgsnio negalėtume pasakyti, ar viena vakcina, ar kita. Jų visų nepageidaujami poveikiai yra labai panašūs“, – teigė ji.

R. Pilvinienei antrino ir VVKT viršininkas Gytis Andrulionis. Be to, pasak jo, būtent adenoviruso pagrindu šiuo metu baigiama vystyti dar 12 vakcinų.

„Lyginimas su „Astra Zeneca“... Panašumų yra tik dėl to, kad tai yra adenoviruso platformos. Šiandien baigiama vystyti 12 vakcinų nuo COVID-19 infekcijos, kurios vystomos ir bus gaminamos toje pačioje platformoje. Tad lygybės ženklo negalima dėti, bet vystoma toje pačioje platformoje“, – sakė jis.

Kaip penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė VVKT atstovai, „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcina pagal gamybos platformą panaši į „AstraZeneca“ vakciną, tačiau esminis skirtumas – kad imunitetui susidaryti pakanka tik vienos vakcinos dozės.

Balandžio pabaigoje Lietuvą turėtų pasiekti pirmosios „COVID–19 Vaccine Janssen“ vakcinos, pranešė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba.

„Pirmosios dozės Lietuvą turėtų pasiekti balandžio pabaigoje. Tai yra anksčiausias ir labiausiai optimistinis terminas. Bet tai bus simboliniai kiekiai. O dėl viso tiekimo termino su gamintoju sutarta, kad per 30 dienų nuo vakcinos registracijos bus pateikiami detalūs tiekimo grafikai“, – spaudos konferencijoje teigė VVKT viršininkas Gytis Andrulionis.

ELTA