PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Lapkričio 12 d. 18:00

Ekspertai: bandos imuniteto strategija neveikia

Pasaulis

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


153928

Natūralaus bandos imuniteto strategija, pastaruoju metu sulaukusi daugybės diskusijų, būtų katastrofiška sveikatos priežiūros sektoriui, sako Ali Mokdadas, buvęs JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų pareigūnas bei Vašingtono universiteto visuomenės sveikatos profesorius.

Šios strategijos propaguotojai teigia, kad koronaviruso plitimo nereikia stabdyti jaunų sveikų žmonių tarpe, kol pakankama populiacijos dalis persirgs COVID-19 liga ir įgys imunitetą virusui.

„Tai yra nusikalstama ir neetiška, – sako A. Mokdadas. – Leisime daugybei žmonių mirti, vietoje to, kad juos apsaugotume. Tai nepriimtina. Jei kalbame apie bandos imunitetą dabartiniame mirtingumo kontekste, tuomet mes kalbame apie mažiausiai 1,2 mln. mirčių.“

Nori leisti sugrįžti į normalų gyvenimą

Dauguma infekcinių ligų ekspertų kritikuoja bandos imuniteto strategiją, tačiau pastarosiomis savaitėmis ši idėja išpopuliarėjo visuomenės tarpe. Praėjusį mėnesį Baltieji rūmai viešai parėmė bandos imuniteto strategiją po to, kai trys mokslininkai publikavo kontroversišką deklaraciją, kurią netrukus sukritikavo epidemiologai ir visuomenės sveikatos specialistai.

Minėti mokslininkai skelbia, kad karantino apribojimai, kurių metu uždaromos įstaigos, mokyklos ir kitos vietinės ekonomikos dalys, ne tik daro finansinę žalą, bet ir turi neigiamą fizinį ir psichinį poveikį. Natūralaus bandos imuniteto strategija būtų siekiama apsaugoti pažeidžiamiausią visuomenės grupę: vyresnius nei 70 metų asmenis bei tuos, kurie turi gretutinių ligų, visiems kitiems leidžiant grįžti į įprastą gyvenimą.

Tačiau šios strategijos kritikai sako, kad efektyviausias būdas apsaugoti pažeidžiamuosius yra viruso plitimo bendruomenėje suvaldymas.

„Moksliškai aišku, kad šiuo metu Jungtinėse Valstijose ir daugumoje kitų pasaulio vietų, jei ne visose, mes neturime įrankių apsaugoti pažeidžiamą visuomenės dalį nekontroliuodami viruso plitimo visuomenėje“, – sako epidemiologas Marcas Lipsitchas.

Kartu su 79 kitais visuomenės sveikatos specialistais, epidemiologais ir virologais jis spalio mėnesį medicinos žurnale „The Lancet“ išplatino laišką, kuriame dėsto natūralaus bandos imuniteto strategijos trūkumus.  

Natūralus imunitetas formuojasi pernelyg lėtai

Manoma, jog norint apsaugoti populiaciją nuo naujojo koronaviruso, bent 60-70 proc. visuomenės turėtų įgyti imunitetą, kad būtų pasiektas bandos imunitetas, nors tikras skaičius gali  būti dar didesnis. Populiacija tokį aukštą imuniteto lygį gali pasiekti dviem būdais: arba pakankamas skaičius žmonių turėtų užsikrėsti virusu, kad jų imuninės sistemos pagamintų antikūnius nuo kitų infekcijų, arba pasiskiepyti veiksminga vakcina.

Vis dėlto, net labiausiai koronaviruso paveiktose JAV vietose visuomenės imuniteto lygis yra kur kas žemesnis nei turėtų būti norint sustabdyti COVID-19 plitimą.

Dr. Stuartas Ray‘jus, Džonso Hopkinso universiteto medicinos profesorius, sako, kad dabar dėmesį reikėtų sutelkti į tas strategijas, kurios jau veikia, įskaitant privalomą kaukių dėvėjimą, susibūrimų ribojimą ir rankų higienos propagavimą.

Bandos imuniteto strategija taip pat ignoruoja kitas COVID-19 rizikas, sako jis, įskaitant pranešimus apie pacientus, kurie simptomus jaučia praėjus kelioms savaitėms ar net mėnesiams nuo užsikrėtimo. Apie virusą dar daug kas nežinoma, o tai reiškia, jog mokslininkams dar per anksti sakyti, kad rimtų komplikacijų rizika yra pakankamai žema, jog būtų galima formuoti natūralų bandos imunitetą.

„Jeigu leisime plisti nevaldomai, daliai žmonių išsivystys komplikacijos, kurių rimtumo mes dar iki galo nesuprantame, – sako dr. S. Ray‘jus. – Vien todėl, kad galvojame, jog apačioje gali būti tinklas, dar nereiškia, kad turėtume lipti ant lyno.“

Parengta pagal NBC News