PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Rugsėjo 2 d. 10:22

Ekskursija po Marijampolę – su V. Pauliukaičiu ir... audiogidu

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


50636

Gausus būrys Marijampolės gyventojų pasinaudojo galimybe dalyvauti nemokamoje ekskursijoje po Marijampolės centrą. Ekskursiją vedė iš Marijampolės kilęs žinomas televizijos laidų vedėjas, režisierius, scenaristas Vytenis Pauliukaitis, o jam talkino Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinio muziejaus vyr. fondų saugotojas, gidas Tomas Kukauskas ir Marijampolės turizmo informacijos centro (TIC) audiogido galimybes pristačiusi Savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Neringa Tumelienė.


Foto galerija:

img-5780.jpg
img-5797.jpg
img-5799.jpg
img-5816.jpg
img-5829.jpg

Prieš pradėdamas ekskursiją prie Savivaldybės administracijos susirinkusiems marijampoliečiams V. Pauliukaitis prisipažino, kad ekskursijos vadovo misijos ėmėsi šiek tiek jaudindamasis, todėl jai specialiai rengėsi ir studijuodamas miesto istoriją atrado naujų, jam dar negirdėtų ir nežinotų faktų.

Pirmasis ekskursijos maršruto objektas buvo čia pat, Jono Basanavičiaus aikštėje 2009-ųjų rugsėjį iškilmingai atidengtas marijampoliečio skulptoriaus Kęstučio Balčiūno paminklas Tautai ir kalbai. Prie jo N. Tumelienė įjungė audiogidą ir ekskursijos dalyviai išgirdo jame įrašytą informaciją apie aikštę ir minėtą paminklą, o paskui trumpą Marijampolės miesto kūrimosi istoriją pristatė V. Pauliukaitis. Jis taip pat apžvelgė J. Basanavičiaus aikštės, kuri kadaise buvo vadinama Piliečių, o dar vėliau ir Turgaus aikšte, istoriją, prisiminė aplink aikštę buvusius pastatus, kurių dauguma buvo sugriauti, kai miestas buvo bombarduojamas 2-ojo pasaulinio karo metais.

V. Pauliukaitis atkreipė dėmesį į įdomų dalyką, kad kituose Lietuvos didmiesčiuose ir miesteliuose pagrindinės aikštės būdavo kuriamos prie bažnyčių, o Marijampolėje jai vieta buvo parinkta kiek toliau. Atsakydamas į Vytenio klausimą, kodėl Marijampolėje buvo priimtas toks sprendimas, T. Kukauskas išsakė nuomonę, jog taip nutikti galėjo dėl to, kad aplink bažnyčią buvo labai šlapia žemė, ir aikštė buvo įkurta sausesnėje vietoje, kiek toliau nuo Šešupės.

Akcentuodamas, kad Marijampolė visuomet buvo lietuvybės židinys ir prisiminęs mūsų mieste gyvenusius ar besimokiusius tautos šviesuolius, V. Pauliukaitis ekskursijos dalyvius pakvietė prie Marijampolės kultūros centro prieigose 2012-aisiais skulptoriaus Kęstučio Lanausko sukurto paminklinio suolelio mūsų lakštingala vadinamai pasaulinio lygio operos primadonai Violetai Urmanavičiūtei-Urmanai. Čia audiogidas ekskursijos dalyviams suteikė trumpą informaciją apie V. Urmanvičiūtę-Urmaną ir sudarė galimybę išgirsti jos balsą atliekant vieną kūrinį. O V. Pauliukaitis atkreipė dėmesį, kad Violeta gimė ne Marijampolėje, o Kazlų Rūdos savivaldybės Jūrės miestelyje, ir apžvelgdamas jos kelią į didžiųjų pasaulio operų scenas akcentavo, kad vaikystėje ir paauglystėje V. Urmanavičiūtė-Urmana buvo itin kukli mergaitė, svajojusi tapti vargonininke arba pianiste. „Dievas ir tėvų genai ją apdovanojo labai stipriomis ir geromis balso stygomis, puikiu balsu, – pasakojo Vytenis. – Tačiau norint tapti tuo, kuo ji yra dabar, ne visiems to pakanka. Violeta buvo darbštus ir labai atkakliai savo tikslų siekęs vaikas. Ar galite įsivaizduoti, kad jos kelyje į muziką buvo toks faktas, jog mylimiausią jos muzikos mokyklos mokytoją perkėlė dirbti į Prienus, o Violeta, dar vaikas, sugebėjo savo tėtį priversti ją vežioti į pamokas Prienuose?“

Įdomių istorijos faktų, taip pat prisiminimų iš tų laikų, kai su mama ir broliu dar gyveno Marijampolėje, dabartinėje P. Armino gatvėje, V. Pauliukaitis ekskursijoje dalyvavusiems marijampoliečiams pateikė ir Vytauto Didžiojo parke, taip pat prie Vilkaviškio vyskupijos kurijos pastato ir prie Marijampolės dramos teatro. Buvo įdomu, kad ekskursijos vadovu tapęs žinomas žmogus galimybių pasisakyti ir pasidalinti istorijos faktais suteikė ne tik istorikui profesionalui T. Kukauskui, bet ir ekskursijos dalyviams. Su jais – o susirinkusiųjų buvo daugiau nei penkios dešimtys – V. Pauliukaitis atsisveikino prie Dramos teatro, o ekskursiją toliau tęsė T. Kukauskas su pagalbininku audiogidu. Jų lydimi marijampoliečiai stabtelėjo prie Marijampolės šv. arkangelo Mykolo bazilikos, Marijonų vienuolyno komplekso, aplankė Poezijos parką ir jame prie požeminės pėsčiųjų perėjos skulptoriaus Juliaus Narušio sukurtą kompoziciją, skirtą Vytauto Kernagio kūrybai. Ekskursija baigėsi ten, kur ir prasidėjo – prie Marijampolės savivaldybės administracijos pastato.

Audiogido galimybes ekskursijos metu pristačiusios N. Tumelienės teigimu, audiogidų įrangą marijampoliečiai ir miesto svečiai gali išbandyti ir savarankiškai. Juos pasiimti galima Savivaldybės administracijoje įsikūrusiame Marijampolės TIC sumokėjus 30 eurų užstatą įstaigos darbo valandomis arba iš anksto susitarus „Mercury“ viešbutyje veikiančiame Marijampolės TIC padalinyje.

Tokius audiogidus, anot N. Tumelienės, dar turi tik Vilnius ir Kaunas. Audiogidui po Marijampolę parengti Marijampolės savivaldybė drauge su Lenkijos Suvalkų miestu parengė ir įgyvendino bendrą Europos Sąjungos teritorinio bendradarbiavimo „Interreg“ Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos projektą. Projekto lėšomis buvo įsigyti trys audiogidų aparatai, kuriuose yra po penkiolika įrašų lietuvių ir lenkų kalbomis apie Marijampolėje esančius penkiolika turistus dominančių objektų. Šių metų pabaigoje bus parengti įrašai ir anglų kalba.

Rengiant audiogidą su jo kūrimo paslaugą teikusia įmone bendradarbiavo ir Marijampolės kraštotyros muziejaus darbuotojai. Savivaldybė prie projekto įgyvendinimo prisidėjo skirdama 15 proc. lėšų.

Redos Brazytės nuotraukos