PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Lapkričio 6 d. 13:50

Ekonomistai apie D. Trumpo pergalės pasekmes Lietuvai: baimę kelia importo muitai, tačiau įžvelgiamos ir galimybės

Lietuva

Ekonomistai: (iš kairės) G.Ilekytė, T. Poviliauskas, A. Izgorodinas. „Swedbank“, K. Gudžiūnienės ir J. Kalinsko/ELTA nuotr.

Dominykas DatkūnasŠaltinis: ELTA.LT


327674

SEB banko ekonomisto Tado Povilausko teigimu, Donaldo Trumpo pergalė JAV prezidento rinkimuose tikėtina, kad įneš nežinomybės į Europos Sąjungos (ES) ir Lietuvos verslo aplinką dėl žadamų įvesti muitų į JAV importuojamoms prekėms. Vis tik banko „Citadelė“ vyriausias ekonomistas Aleksandras Izgorodinas tikina nemanantis, kad Lietuvos ekonomika gali nukentėti pasikeitus JAV administracijai.

„Verslui tai yra daug nežinomybės pradedant nuo to, kas gali atsitikti su JAV prekyba, kadangi viena iš esminių žinučių D. Trumpo rinkimų kampanijoje buvo importo tarifai, pirmiausia Kinijoje ir galbūt visoms prekėms iš viso pasaulio apskritai, apie 10 proc.“ – Eltai kalbėjo T. Povilauskas.

Ekonomisto teigimu, JAV rinka Lietuvai yra pakankamai svarbi, o beveik 7 proc. viso šalies eksporto keliauja būtent į Ameriką.

„Toms įmonėms, kurios dirba su eksportu į JAV, tų klaustukų iškyla labai daug. Kas gali būti su tarptautine prekyba, jeigu staiga padidėja importo muitų tarifai. Tai yra labai aktualus klausimas žiūrint į kelių metų perspektyvą“, – aiškino jis.

„Swedbank“ vyresnioji ekonomistė Greta Ilekytė taip pat išsakė nuogąstavimus dėl D. Trumpo planuojamų įvesti muitų. Anot jos, įvedus universalų 20 proc. muitą visoms prekėms į JAV nukentėtų ne tik Lietuvos eksportas į JAV, bet ir tarpinių vartojimo produktų paklausa.

„Jis žadėjo, kad tapęs prezidentu, įves 20 proc. muitus visoms iš kitų šalių importuojamoms prekėms. Tai reiškia, kad importuojamos prekės JAV taptų brangesnės ir mažiau konkurencingos“, – pranešime žiniasklaidai aiškino ji.

„Poveikis galėtų pasireikšti ir per kitus prekybos partnerius, kai sumažėjus paklausai JAV, paklausa tarpinio vartojimo produktams iš Lietuvos taip pat kristų“, – prognozavo G. Ilekytė.

T. Povilauskas kelia klausimų ir dėl žaliojo kurso ateities. Pasak jo, yra įmanomas scenarijus, kai naujoji JAV administracija atsitrauks nuo prezidento Joe Bideno vykdytos žaliosios politika.

„Tai yra žinutė, kad Europai ir taip pat mums Lietuvai būti ta flagmane ir tęsti (žaliąjį kursą – ELTA) gali būti kažkiek sunkiau. Jeigu tokia rinka kaip JAV tam tikrose vietose atsitraukia, tai tikrai prastėja situacija“, – teigė jis.

A. Izgorodinas: D. Trumpo politika galėtų būti naudinga Lietuvai

Tuo metu banko „Citadelė“ vyriausio ekonomisto Aleksandro Izgorodino teigimu, D. Trumpo pergalė gali atverti naujų galimybių Lietuvos pramonės plėtrai.

Kalbėdamas apie importo muitų įvedimą A. Izgorodinas prognozuoja, kad tarifai nebus agresyvūs ir Europos pramonei didelių problemų nesukels.

„Manau, kad tarifų įvedimas nepakenktų Europos pramonei ir automobilių pramonei dėl to, kad dauguma europinių auto prekės ženklų jau seniai turi gamyklas Amerikoje ir pasikeis tik tai, kad jie šiek tiek didesnę dalį gamybos funkcijų perkels į JAV ir tai nebus masinis pramonės išėjimas iš Europos“, – Eltai kalbėjo jis.

Importo tarifų įvedimas taip pat galėtų reikšti, kad dėl pakilusių Vokietijos pramonės produkcijos kainų ši valstybė galėtų perkelti dalį gamybos į Rytų Europą, tame tarpe ir į Baltijos regioną, kur gamyba yra pigesnė dėl mažesnių atlyginimų, teigia A. Izgorodinas.

„Importo tarifų įvedimas reiškia, kad Vokietijos pramonės produkcija JAV taps brangesnė. Tai reiškia, kad didelė dalis vokiečių gamintojų pradės spausti ES šalių kontraktinius gamintojus mažinti kainas. (...) Iš to gali laimėti Baltijos šalių gamintojai, nes mes esame pigesni ir importo tarifų įvedimas gali dar labiau sustiprinti mūsų pramonės augimą“, – aiškino ekonomistas.

A. Izgorodinas taip pat mano, jog D. Trumpui laimėjus rinkimus gali spartėti infliacija, o tai reikštų, jog Europos Centrinis bankas (ECB) tikriausiai imsis dar labiau mažinti bazinę palūkanų normą.

„Iš vienos pusės infliacija Europoje lėtėja natūraliai, bet iš kitos pusės – laimėjus D. Trumpui į Europą plūstels pigus importas iš Kinijos, kas reiškia, kad infliacija gali paspartėti ir tai tik sustiprina hipotezę, kad ECB bus priverstas mažinti palūkanas iki 2 proc., kas yra ganėtinai naudinga Lietuvai“, – akcentavo jis.

„Nes Baltijos regione dominuoja paskolos su kintamomis palūkanomis, tai reiškia, kad ECB palūkanų mažinimas yra naudingas Lietuvai per spartesnį ekonomikos augimą“, – paaiškino ekonomistas.

Žiniasklaida jau paskelbė apie D. Trumpo pergalę JAV prezidento rinkimuose. „Associated Press“ duomenimis, D. Trumpas jau laimėjo 277 rinkikų balsų. Norint laimėti rinkimus, reikia iš viso surinkti 270 rinkikų balsų.

Lietuvos vadovai ir politikai pasveikino D. Trumpą laimėjus JAV prezidento rinkimus.

Šalies vadovas Gitanas Nausėda, siųsdamas sveikinimo žodžius perrinktam D. Trumpui, akcentavo, kad Vašingtonas išlieka strateginiu Lietuvos partneriu. Su pergale D. Trumpą socialiniame tinkle „X“ taip pat pasveikino Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.

#IZGORODINAS#TRUMPAS#JAV#PREZIDENTAS#RINKIMAI
#ILEKYTĖ#POVILAUSKAS#EKONOMISTAI#LIETUVA